Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Adlbelge Danışmanlık Hizmetleri

Ortalama Üye Değerlendirisi:
3.33333/5,
 • ISO 14001 Ve Çevre Yönetiminin Markalaşmaya Etkileri
  ISO 14001 Belgesi Çevre Yönetim Sistemi, Marka Yönetimi açısından kamuoyunda pozitif bir imaj yaratılmasının baş aktörlerinden bir tanesidir. Tüketim alışkanlıklarını marka seçimiyle beslemek isteyen müşteri kitleleri tercih jargonu olarak çevre duyarlılığı olan markaları çekici bulacaktır. Mesajın geri bildirimi Gelecek Yönetiminin güvence altına alınması şeklinde realite bulur. Sistem bilimsel platformdan beslenebildiği için biyolojik argümanlar özenle seçilmeli ve cümle içerisinde rastlantısal çerçevede kullanılmalı, hedef kitlenin adaptasyon süreci sağlamlaştırılmalıdır.

  Marka Yönetimi devamlılık sürecine ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi tabanlı strateji geliştirilmeli ve yeni hedef kitleler için kamuoyunda güven duygusunun perçinlendiği bir algı ortamı yaratılmalıdır. Sonuçta şirket sisteme entegre olduğu ve bu anlamda belgelendirildiği için güven duygusu da resmiyet kazanmış demektir ve izlenecek olan politikada uyumlu bir plan çerçevesinde saptanmalıdır.

  şirketin çevre duyarlılığının toplumsal alanlarda duygusallaştırılması, reklam süreçlerine profesyonelce yansıtıldığı ölçüde başarıya ulaşır. Diğer türlü kuruluştan basına yansıyan çevre sağlığına dair her açıklama hedef kitle tarafından kişisel algılanacak ve marka değerine olumlu bir etkide bulunmayacaktır.

  Strateji belirlemede temel ögeler arasında gösterilen çevre duyarlılığı, hedef kitleye ulaşmadan önce şirket çalışanları üzerindeki etkileri göz önüne alınarak planlanmalıdır. Bu sayede oluşabilecek prüzler öncesinde saptanarak kusursuzca hayata geçirilmeli, projeye kitleden destek dilenmemeli, var olan müşteri desteğinin bu projeyi finanse ettiği vurgulanarak subliminalize edilmelidir.

  Açı değiştirmekten kaçınmalı ve stabil uygulamalar politize edilmelidir. Güven konusunda kararsızlık yaşayan hedef kitlelerin kazanımı, çevre duyarlılığı içerisindeki kuruluş bakımından açılandırılmadan pozitivize edilmeli ve hedef kitle ile aynı duygulara sahip olunduğu bilinci yerleştirilmelidir. Bu sayede kazanılacak olan güven, seviyesi ne olursa olsun geri dönüşleri kazançlı bir aktivasyon yaratacaktır.

  Bunlara ek olarak ISO 14001 çevre sağlığı ortak paydasında buluşulabilecek güçlü sanayi-hükümet ilişkileri kurulur, kamuoyunda güven olgusu oluşturulur ve kurumsal prestij kazanılır. Marka bilinirliği ve güvenilirliği artırılır. Ciddiyet ve önem kazanacak olan konunun kamuoyunda oluşacak olan olumlu etkileri yine kazanç olarak şirkete geri dönecektir. Finanse edilen imaj tanıtımlarının devamlılığı markalaşmada hedef politikaları olan tüm işletmelerce gelecek inşa etmek demektir.

  Çevre koruma tüm toplumlarca kabul edilen evrensel bir olgudur ve uluslar arası pazarlarda aynı evrensel dille konuşulduğundan çevre beklentisi olan bilinçli kitleyle iletişim kurmak kolaydır. Zor olan, markalaşma sürecinde çevre-marka özdeşliğini kitlenin kendi algısı üzerinden kurmalarını sağlayacak yaratıcı reklam çözümlerine ve ISO 14001 uygulamalarına hayat vermektir.

Bu ilanı paylaş

Emre Efe bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yazmak için üye olmanız gerekmektedir.