Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

[07/12/2013] "genç" çevre mühendisleri 07.12.2013 cumartesi istanbul'da bir araya...

Konu, 'Etkinlik Duyuruları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Çağrımız Mesleğimize, Çağrımız Odamıza, Çağrımız İSTANBUL’a…

  2010 yılından beri Odamızın birçok organında çalışma yapmış olan “genç” Çevre Mühendisleri olarak Mesleğimize, Odamıza, Ülkemize sahip çıkmak üzere İstanbul’da bir araya geliyoruz.

  Hızla büyüyen şehirlerimiz çevre sorunlarını geçmişten bugüne beraberinde taşımaktadır. Sanayileşen şehirlerimiz ile çevre sorunlarının çözümünde bilim ve tekniğe olan ihtiyaç her gün gitgide artmaktadır. Çevre sorunlarına karşı bilimsel ve teknik yaklaşımların üretilmesi konusunda Çevre Mühendislerine önemli sorumlulukların düştüğü bir zamandan geçiyoruz.

  Bu çağrı Mesleki Dayanışmaya Çağrıdır!..

  Onbinlerce meslektaş, binlerce mühendis adayı, onlarca bölüm ve yüzlerce akademisyen ile çevre mühendisliğine ihtiyaç daha da artıyor.

  Çevre Mühendisliği mesleğinin mücadelesi ulusal düzeyde yıllardır yürütülmektedir. Ancak bunun dışında yereli temel alarak mücadelenin ve dayanışmanın güçlendirilmesi mesleğimiz açısında karşılaştığımız başka bir mecburiyettir. Çevre Mühendisliğinin meslektaşlar arası rekabet ile değil dayanışmayla, karşılaştığı sorunları aşacağına inanıyoruz. Bilgi alışverişinin gücünü savunuyor, meslektaşlar arası iletişimin bu mesleği daha ileriye taşıyacağını düşünüyoruz.

  Bu çağrı Çevre Mühendislerinin Onur mücadelesidir!..

  Yıllarca Çevre Mühendisliği topluma, kurum ve kuruluşlara kendini anlatma olanağı bulamamıştır. Diğer meslek mensuplarının tutuculuğu ile Çevre Mühendisliği mesleği daraltılmaya ve yok edilmeye çalışılmış, çevre mühendisliği birikimi yok sayılmış ve meslek alanı peşkeş çekilmiştir. Ayrıca idareler tarafından çevre çalışmaları hep arka plana atılmıştır. Bütün bunların sonuçları Çevre Mühendisliğine kötü çalışma koşulları ve işsizlik olarak yansımıştır. Altyapısının hala eksik olduğu çevre mevzuatında yıllardır yaşanan değişimler de bu iklimin devamlılığını korumasına yol açmıştır.

  Bu çağrı Mesleğe Sahip çıkma çağrısıdır!...

  Çevre mühendisi olarak bizlere olan ihtiyacın giderek arttığı bir zamanda kazanılmış hakların elimizden alınması, meslek alanımızın çevre mühendisliği eğitimiyle kıyaslanmayacak ölçekte konsantre edilerek aslında yetkinleşememiş kişilere de yasal çalışma statüsü kazandırılması çevre mühendisliği hizmet alanının değersizleştirilmesine sebep olmaktadır. Çevre kirliliğinin kontrolünde daha çok söz hakkı kazanması gereken meslektaşlarımızın imza yetkisi ise giderek daraltılmaya çalışılmaktadır.

  Meslek alanımızın tanıtılması için meslektaşlarımızın fuarlarda, sempozyumlarda, üniversitelerde, mesleki çalışma gruplarıyla, tartışma ortamlarıyla her zamankinden daha çok bir araya gelmesi gerektiğinin farkındayız! Birbirimizi tanımanın, bir araya gelip kenetlenmenin ve büyümenin gerekliliğinin bilincindeyiz! Meslek odamıza düşen sorumlulukların gün geçtikçe büyüdüğünün ve daha çok çalışılması gerektiğini görüyoruz ve yapılacakları belirlemek, mesleğimizi tanıtmak ve faaliyet alanlarımızı genişletmek, meslektaşlarımızın haklarını savunarak büyümek için örgütleniyoruz!

  Çevre mühendisliği eğitimi veren üniversitelerde; hizmetlerimizden yararlanan kamu ya da özel kurumlarda bizi daha iyi öğrenmeleri gerekiyor. Bilimsel ve çağdaş düşünceden ayrılmadan herkesle daha olumlu ilişkiler kurarak mesleğimizi tanıtmak çevre mühendisleriyle ilgili oluşmuş ön yargıları da kırmamızı sağlayacaktır.

  Bu Çağrı İSTANBUL’adır! İstanbul'daki mesletaşlarımızadır!

  Çevre Mühendisliğini topluma doğru bir şekilde anlatmak, mesleki dayanışmayı güçlendirmek, yerelden genele meslek politikaları üretmek, mesleki çalışmaları ve çevre mücadelelerini İstanbul’un her alanına yaymak adına yola çıkıyoruz.

  Bu davet "hepimizin"!...

  Yer: Kadife Sok.(Reks sineması sokağı) No: 30 Kadıköy (Coffee O'clock)
  Tarih: 07.12.2013
  Saat: 16.00
  İletişim: 0536 262 78 15
  0 535 595 69 19

  genccevremuhendisleri@hotmail.com

  http://www.genccevremuhendisleri.co...da-bir-araya-geliyor&catid=38:genel&Itemid=55
   
 2. mustafa iren

  mustafa iren CMNet Üyesi

  Etkinliğe katıldım, meslektaşlarımı / arkadaşlarımı görmek ve onlarla sohbet edebilmek güzel oldu.
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 3. Uğur B.

  Uğur B. CMNet Üyesi

  Buradaki toplantı nasıl geçti?
   
 4. mustafa iren

  mustafa iren CMNet Üyesi

  Son kısmına yetişebildim, tartıştıkları ve görüş bildirdikleri konuları dinleme fırsatım olmadı. Fakat son zamanlardaki güncel konular üzerine konuşulduğunu aktardılar.
   
 5. Uğur B.

  Uğur B. CMNet Üyesi

  nasıl bir karar alacaklarını, nasıl bir hareket içerisine gireceklerini merak ediyordum. ama açıkçası zaman ve mekan bana uymadığı için katılamadım. katılanlardan biri oradaki toplantıda neler olduğunu aktarabilirse sevinirim.
   
[07/12/2013] "genç" çevre mühendisleri 07.12.2013 cumartesi istanbul'da bir araya... konusuna benzer içeriklerimiz
 1. “genç” Çevre Mühendisleri

  Merhaba; Bu bir çağrı metnidir. Birlik olmaya, kazanma ve kaybetmede yan yana durmaya, “çevre” ve “emek” katline karşı en önde saf tutmaya, meslek onurunu savunmaya ve en çokta BİZ olmaya çağrıdır. İdealimiz olan “ortak bir söylem” edinmeye çağrıdır. Gönülleri kırmayan ve kırdıklarımızdan özür dileyen bir dost çağrısıdır. Düzenbazlar köşeleri tutmuş, kuytuda pazarlık saltanatı konuşulur...
 2. Çevre mühendisleri odası danışmanlık asgari ücret tarifesi-2013

  Çevre Mühendisleri Odası tarafından 2013 yılı danışmanlık asgari ücreti 1000 TL olarak belirlenmiştir. Ek ücretler ve detaylar: http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=87200&tipi=17&sube=0
 3. Çevre mühendisleri odasından 2013 ajandası gönderilmesi...

  Eskiden ben küçükken, İnşaat mühendisleri odası babama ajanda gönderirdi. hep el koymak istemişimdir. bir kaç yılda el koymuşluğum vardı... naasıl keyifle kullanırdım... sonra İMO nun her yıl güzel bir otelde düzenlenen balolarına imrenirdim. belkide bunlar yüzünden mühendis olacam diye tutturmuş bile olabilirim. emin değilim... sonrasında inşaat değil ama çevre mühendisiydim. tabi ODA...
 4. Isag 19 - 22 eylül 2013 tarihlerinde isaf-safety and health 2013 iş güvenliği ve iş sağlığı fuarında

  İSAG ( İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği ) 19 Eylül - 22 Eylül 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan ISAF-Safety and Health 2013-İş Güvenliği ve İş Sağlığı Fuarına Türkiye'nin en Büyük İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Topluluğu olarak katılımda bulunacağız. İSAG olarak Türkiye yaşanan iş kazalarına ve meslek hastalıklarına dur demek için bir araya gelen İş Sağlığı ve Güvenliği...
 5. "genç" çevre mühendisleri çmo istanbul şubesini hep birlikte yönetmeye davet ediyor!

  Odamızın İstanbul Şubesini Hep beraber yönetmek adına yola çıkıyoruz! http://www.genccevremuhendisleri.com https://www.facebook.com/groups/istanbulgenccevremuhendisleri/ Çünkü hedefimizde; • #ÇevreGörevlisiDeğilÇevreMühendisi demek için, • Mesleki dayanışmayı "çalışma hayatına" taşıyan bir Şube için, • "Tecrübeli" Mühendisleri, yeni mezunları ve öğrencileri ile...