Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 mg CaCO3 1 mL EDTA ya neden eşdeğer?

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında biilal12 tarafından paylaşıldı.

1. biilal12

biilal12 CMNet Üyesi

1 mg CaCO3'ın 1 mL EDTA ya neden eşdeğer ? çevre kimyası lab. hocamız sordu cevabını bulamadım cevabı bilen varmı acaba?

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

sorunun cevabı sözel olarak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Şelasyon
    EDTA metalleri şelat oluşturarak bünyesinde bağlayan organik molekül. her bir EDTA molekülü kompleks oluşturup bir kalsiyum ya da magnezyumu bağlıyor, (EDTA böylelikle sudaki sertliği tayin edebilmemizi sağlıyor).
    suda sertliğe neden olan molekülleri bu yöntemle doğrudan ölçtüğümüz için harcanan EDTA miktarı ile alkalinite mi sertlik mi artık her neyse o parametre için bahsettiğin bağıntı kurulabiliyor.
    işin sayısal kısmını yazamıyorum zira hatırlayamıyorum.

gereksiz bilgi: ağır metal zehirlenmelerinde de EDTA ya da ona benzer moleküller damara veriliyor kandaki metallerle şelat oluştursun diye. sonra bütün o şelat böbreklerden direk idrar oluyor :)

3. biilal12

biilal12 CMNet Üyesi

teşekkürler

1 mg CaCO3 1 mL EDTA ya neden eşdeğer? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. bizim neden yok...?

Bazı mühendislik odaları (makine,gıda vb.) mühendis çalıştırabilmek için alt limit maaş uygulaması yapıyor.Örneğin Gıda Müh.odası 1.200 TL (miktar yanlış olabilir...) civarı maaşın altına yetki vermiyor.Bizim oda neden böyle bir uygulamaya gitmiyor acaba....yada biz bu konuda ne yapabiliriz
  2. Çalışanlarımız neden iş arıyor?

Türkiye'de resmi olarak 2.5 milyon kişi işsiz. Ve çalışan nüfusun yaklaşık % 40'ı da başka bir iş arıyor. Çalışan kişiler neden iş arıyor. Sebepler çeşitli. * Niteliklerinin altında bir iş yapıyor olmaları * Patron/ direkt amiri ile anlaşamamak * Düşük ücret * Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için işin eve uzak olması * Kendini geliştirme/ eğitim imkanlarının olmaması * Fazla çalışmak,...
  3. Yunuslar neden ölüyor?

[SIZE=16px]ki yıl önce Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol sızıntısı, bugün yunusların ölümüne mi neden oluyor? [SIZE=16px][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][COLOR=#336699][FONT=inherit] [FONT=inherit] [SIZE=16px][FONT=inherit] [FONT=inherit] [FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=Verdana][FONT=inherit]Güncelleme: [FONT=inherit]12:44 TSİ [FONT=inherit]24 Temmuz. 2012...
  4. Eşdeğer Nüfus ve Tablolar

Benim kafamda ikilem oluşturan bir durumu paylaşmak istedim. Bir arıtma tesisi düşünün. 1280 m3/gün kapasitede ve 1100 kişiye hizmet veriyor. Deşarj için izin alınacak ve tablo eşdeğer nüfusa göre oluşturuluyor biliyorsunuz. Burada Eşdeğer Nüfus = 6400 kişi çıkıyor q=200 L olursa Bu da tablo 21.2 ye isabet ediyor.( 2.000 - 10.000 EN aralığı ) Sorum şu, önceki izinde de bu şekilde tablo...
  5. Isg ölçümleri neden yapılır?

İSG ölçümleri (gürültü, aydınlatma, toz, termal konfor vs.) biz bunları neden yapıyoruz? Yani bir denetim, cezai sistem mevcut ama onun dışında yaptırımı nedir, neye dayanır, niye yapılır bu konudaki görüşlerinizi duymak istiyorum.