Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

14001 ve 18001 sistem belgelendirmede yaşanan sıkıntılar

Konu, 'Çevre Yönetim Sistemi (ISO 14001)' kısmında SAYGIN tarafından paylaşıldı.

1. SAYGIN

SAYGIN CMNet Üyesi

Merhaba
    çalıştığım firmaya 14001 ve 18001 sistemlerini kurmaya çalışıyorum.Sistemin dökümantasyonunu hazır bir şablonu firmaya oryante ederek tamamladım.Fakat bazı sorularım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    a)sistem Tse v.b. akredite bir firmadan denetlenmeden önce sistemin minimum ne kadar süre çalışması gerekir?
    b)dökümantasyon haricinde; isg kurulu ve toplantıları oluşturmak,isg ölçümleri yaptırmak,tüm atık beyanlarını tamamlamak,atıkları renkli konteynırlara toplamak,afişler ve logolar asmak,isg ve cevre eğitimleri düzenlemek ve kayıt altına almak,isg risk analizi yapmak,emisyon ölçümleri yaptırmak v.b. tamamladığım ve kayıt altına aldığım işlerdir.Bunun dışında yapmam gereken birşeyler var mıdır?
    c)dökümantasyonda her bir dökümana kod ve numara verilmesi konusunda sıkıntı var.
    şimdiden teşekkürler.

2. muhendis63

muhendis63 CMNet Üyesi

Kalite Kontrol Prosedürü PR.KK.01
    Kalite Yönetim Planı PL.YS.06
    Çevre Yönetimi Planı PL.YS.07
    İSG Yönetim Planı PL.YS.08
    İş Akış Şeması EK-1
    böyle bişeymi istediğiniz? numaralandırma?

3. SAYGIN

SAYGIN CMNet Üyesi

evet numaralandırma konusu aynen bu şekilde fakat kısaltmaların da anlamları önemli olduğu için sıkıntı yaşamaktayım.

4. muhendis63

muhendis63 CMNet Üyesi

bolbol okumak lazım bu konu üzerinde çalişmak lazım, her tesisin kendine göre kısaltmalrı yada numaralandırmaları olabilir.
    mesela: PL; Planlama :YS; Yönetim sis....vs.

5. Sadık Güven

Sadık Güven CMNet Üyesi

Merhaba,

Her iki sistemin de , denetlemeden önce minimum 3 ay uygulandığının kanıtlanması gerekir.

Dokümantasyon adlandırma ve kodlandırma konusunda ise , her firma; belli kurallar dahilinde kendi hazırlamış olduğu doküman kodlandırma prosedür veya talimatlarından sorumludur. Önemli olan ilgili prosedür ya da talimatta bunu belirtmeniz ve buna uymanız.

6. SAYGIN

SAYGIN CMNet Üyesi

Teşekkür ederim Sadık BEY zaman ayırdığınız için.

Sadık Güven bunu beğendi.
  7. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

merhaba kullandığınız standart dokümanını paylaşabilir misiniz?
    kendi çalışmanız için yaptığınız eylem planını nasıl hazırladınız bunu da paylaşırsanız memnun olurum...

Şimdiden teşekürler

8. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Fabrikada 18001 ve 14001 entegre kalite yönetim sistemi oluşturmaya çalışıyorum. Birleştirilmiş dokümanlarda başlık olarak neler yer alması gerektiği konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Kalite konusunda hiç çalışmadım.

Semra TOPÇU bunu beğendi.
14001 ve 18001 sistem belgelendirmede yaşanan sıkıntılar konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Iso 14001? Çevre Görevlisi Belgesi? veya Ohsas 18001?

Merhaba arkadaşlar yeni mezunum kpssye girdim ve atamaları bekliyorum muhtemelen ilk atamada atanamayacağım diğer atamalarıda beklemek yerine özel firmada işe girmek istiyorum. iso 14001 ohsas 18001 eğitimleri var bu belgelerde iş bulmada çok gerekli oluyor. Fakat çevre görevlisi belgemde yok ve sadece bunlardan birini alabilecek kadar param var. Tecrübeli arkadaşlar bana hangisini...
  2. Iso 9001 , ohsas 18001 , iso 14001:2004

Merhaba , üniversitede eğitim gördüğüm yıllarda özel bir danışmanlık firmasında aldığımız üçer günlük ayrı ayrı eğitimlerin sonucunda bize bunların katılım ve başarı belgesi verdiler. Sormak istediğim konu bu üçer günlük basit eğitimler sonunda bize verdikleri belgelerin iş hayatında bize artıları var mıdır yoksa para ve zaman kaybından ibaret kocaman bir hiçler mi ? Teşekkürler.
  3. Duyurular bölümünde yaşanan problem

Duyurular bölümündeki mesajlar/konular gözükmüyür ve yeni konu girişi yapılamıyor. Yardımcı olabilir misiniz? Ekran görüntüsünü ekte görebilirsiniz.
  4. 18001 ve 14001 eğitimleri ile ilgili hangi kuruluşu tavsiye edersiniz?

Arkadaşlar 18001 ve 14001 sistemlerinin kurulması ve işletilmesi ile ilgili eğitim almak istiyorum. Hangi eğitim kurumunu tavsiye edersiniz. Bu konuda daha önce eğitim alan ve bu durumu tecrübe eden arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Saygılarımla.
  5. Geri dönüşümün toplanmasında yaşanan sorunlar

Geri Dönüşümün toplanması esnasında yaşanan sorunlar ile ilgili bir yazı dizisi yazma düşüncesi ile ilk yazımı yazdım arkadaşlar. Bundan sonra ki konularda yer verilmesini istediğiniz durumları da bu başlık altında belirtirseniz değinmeye çalışacağım. Ayrıca eleştiri ve görüşlerinizi de buradan bildirebilirsiniz. http://www.hamitpehlivan.com/geri-donusum/