• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

15.01 Kodlu Plastik Ambalaj GD Tesisinde yapılacak işlemler

M. Hayri Cüneydi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARFEN ALUMİNYUM SAN. VE TİC. A.Ş.
Arkadaşlar merhaba;
Yakın bir zamanda 15.01 belgesi almış olan bir plastik geri dönüşümü yapan firmaya başlayacağım.Firma 15.01 belgesi aldığını söyledi.Yanılmıyorsam bu belge GFB olması lazım.Firma çeşitli firmalardan kimyasal mavi renkteki plastik bidonları,IBC tankları toplayıp,yıkama ve kırma işlemi gerçekleştirecek.Benim bahsetmiş olduğum firmada neler yapmam lazım?Hangi yönetmelikleri okumam ve öğrenmem lazım?Hangi bildirimleri ne zaman yapmam lazım?Hangi formları kullanmam lazım?Bana yardımcı olabilirseniz arkadaşlar çok sevinirim.Bol bol hayır dualarımı alırsınız. :) Şaka bir yana acil yardıma ihtiyacım var.Sakın kimse yanlış anlamasın.Armut piş ağzıma düş olsun istemiyorum ama vaktim çok az olduğu için detaylı bir yardıma ihtiyacım var.Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Arkadaşlar konuyu güncel tutmak için yazıyorum.Bilginiz olsun.İnşallah yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır diye de dua ediyorum. :)

Merhaba Hayri Bey;
Öncelikle hayırlı olsun. Eğer yanlış anlamadıysam 15 01 02 kodlu ambalajlar konusunda işlem gerçekleştireceksiniz faaliyet konusu olarak. Telikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini, Ambalaj atıkların kontrolü yönetmeliğini, Su kirliliği kontrolü yönetmeliğini, başlangıç olarak okuyabilirsiniz. Beyanlarda TABS, Geri kazanım için ambalaj atıkları beyan sistemi ek 8'ler (aylık olarak doldurulacak), Piyasaya süren formlarını dolduracaksınız, Bunların haricinde çevre izni aşamasına başlayarak GFB tarihi üzerinden 6 ay içerisinde çevre izni almanız gerekmektedir. Aklıma gelenler şimdilik bunlar farklı bir konuyu hatırlarsam size bilgi geçerim.

Hayri bey hayırlı olsun yeni işiniz.sanırım plastik geri dönüşüm dediğiniz devamında yazdıklarınıza göre kontamine ambalaj atıklarının geri dönüşümünü yapan bir tesis..bu yüzden en iyi hakim olmanız gereken yönetmelik tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği ve atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik..bu iki yönetmeliğe ne kadar hakim olursanız sizin için o kadar iyi olur düşüncesindeyim. bunun dışında tesise gelen atıkların takibi, UAT formları nın onayı vb. size verilir diye tahmin ediyorum..zamanla ortama ve işe alıştıkça olayı çözersiniz..benim şimdilik tavsiyem tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini incelemeniz ve bu tesislerin yükümlülükleri,fiziksel şartları kısımlarını iyi kavramanız..

GFB aldıktan sonra yanlış hatırlamıyorsam il çevreden yükümlülüklerinizi anlatan bir bilgilendirme yazısı geliyor. orda istenenlerin dışında ekstradan yapılacak bişi olmuyor.

@burhek
Sizin bahsettiğiniz kod tehlikesi plastik geri kazanımıdır. ;Bu tesis tehlikeli atık bulaşmı ambalaj atıklarıdır. bidon ıbc 'den bahsettiği için kodu 15 01 10 dur.

Atik yönetmeliği ve tanker temizleme tebliğini okuyun. Bunun dışında Uatf'ler hakkında sanırım bilginiz vardır. Muhtemelen birde kimyasal arıtma tesisi vardır.
Hayırlı olsun.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim.Başlangıç için harika bilgiler verdiniz.Nereden başlayacağımı inanın bilmiyordum.Yalnız yanılmıyorsam alınacak ambalaj için kodun 15.01.10 olması lazım.Ayrıca aylık olarak ek9 demişlerdi ama ben yanlış anlamış olabilirim.Teyidleşmek için soruyorum.Tekrar yardımlarınız için teşekkürler.

Yok bu aylık bildirimler yapılıyor ya sistem üzerinden.Ondan bahsetmiştim.Ama dediğim gibi yanılıyor olabilirim.

birgulba nın söylediği gibi ambalaj atıkları ile ilgili bir bildirim yapmanıza gerek yok hayri bey.orda EK-9 da yok zaten.ama bahsi gecen atıkların bildiriminin yapıldığı bir sistem illaki vardır.bilen arkadaşlar yazar bizde öğreniriz :)

Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik.

Kayıt tutma yükümlülüğü
MADDE 11 – (1) Atık üreten tesis ve işletmeler ile EK-II A’da ve EK-II B’de belirtilen bertaraf ve geri kazanım işlemlerini yapan kişi, kurum ve kuruluşlar, atık türü ve atığın EK-IV’de belirtilen kod numarası, atık miktarı, atığın kaynağı, gönderildiği tesis, taşıma şekli ve atığın EK-II A’da ve EK-II B’de belirtilen yöntemlere göre tabi tutulduğu işlemler hakkında kayıt tutmakla, tutulan kayıtları en az beş yıl süreyle muhafaza etmekle, Bakanlığın belirleyeceği aralıklarla Bakanlığa göndermekle ve Bakanlığın inceleme ve denetimine sunmakla yükümlüdür.

Mali sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğü
MADDE 12 – (1) Tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, geçici ve ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması ve bertarafı faaliyetlerinde bulunanlar, faaliyetleri nedeniyle oluşacak bir kaza dolayısıyla üçüncü şahıslara ve çevreye verebilecekleri zararlara karşı ilgili yönetmelik ile belirlenen esaslara göre tehlikeli atık malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar. Sigorta yaptırma zorunluluğuna uymayan kurum, kuruluş ve işletmelere bu faaliyetler için izin verilmez.

Ekler konusunda GDTlerin doldurduğu ek8 olarak gözükecektir ekranda excell tablosu indirin dediğinizde EK9B_ExcelImportSablon şeklinde ismi olan bir Excell tablosu çıkacaktır. B ve C excell tablolarını düzenleyerek (NOT: excell isimlerini değiştirmeyin sistem hata verir kaydedemezsiniz) sisteme yüklenmesi gerekecektir. Alım fatura bilgilerini ve geri dönüşüm sonrasında kullanılan olan faturanın bilgilerini girmenizi isteyecek.
Plastik Ambalaj dediğiniz için 15 01 02 olan kod plastik ambalaj kodu olduğundan demiştim ama arkadaşların düzeltmeleri doğrudur. Kimyasal içeriklli olduğuna dikkat etmemimiş arkadaşlarımı dikkatinden ötürü teşekkür ederim.
İyi çalışmalar...

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.Beklemediğim kadar ilgi ve bilgiye ulaştım.Çok sağolun.

yeni konu açmak istemedim acaba tutkal ıbc lerinin temizlenmesi için ne kullanmalıyım.sıcaksu ile yıkama işleminden sonra herhangi bir değişim olmuyor bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum