Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

19 l'lik su damacanalarının tekrar kullanımları

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Ümit Mert tarafından paylaşıldı.

 1. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  19 l'lik damacanalar PET malzemelerden yapılan 0,5-1-1,5-5 l 'lik PET şişelerden farklıdır. Piyasalarda dolanan (bir defadan fazla kullanılan - iadeli) damacanalar “polikarbon” denilen malzemeden yapılıyor. Polikarbon ile üretilen damacanalara sertlik vermek, kullanım süresini uzatmak için Bisfenol A (BPA) denilen bir kimyasal madde katılıyor. Bisfenol kullanılan damacanaların kullanım ömürleri 30-40 tekrardan 100-150 tekrara çıkabilir. Günümüzde bir çok firmanın damacanaları daha serttir ve 100-150 kullanmaya uygundur.

  Su damacanaların tekrar kullanılması için evlerden toplayıp temizleyen firmaların TAT ve GFB belgelerine sahip firmalar mı olması gerekiyor? Sonuçta arındırma işlemi var. İş ve dış arındırma.

  Atık, kullanım ömrünü tamamlamış maddeler olarak tanımlanır. Su damacanası veya depositolu herhangi ambalaj boşaltımdan sonra tekrar kullanılabilir özelliklerde ise, bu ambalaj malzemelerinin sevkiyatlarını TAT ve GFB olan firmalar mı yapmalıdır?

  Su damacanaları ömürlerini tamanladıklarında (delinme, kırılma, çatlama, incelme) Geri Dönüşüme yetkili firmalara verilmekte. Ancak sorum şu; kullanım ömrünü tamamlamamış olan damacanaların sevkiyatını da çevre lisansı olan firmalar mı yapmakta?

  Güncel...
   
  Asiye Aksoy ve Melih Coşar bunu beğendi.
 2. mehmet_3501

  mehmet_3501 CMNet Üyesi

  Su damacanaların tekrar kullanılması için evlerden toplayıp temizleyen firmaların TAT ve GFB belgelerine sahip firmalar mı olması gerekiyor? Sonuçta arındırma işlemi var. İş ve dış arındırma.
  ümit bey izlenimlerime göre , Bir işten dolayı 4 ay önce bulunduğum trabzon- taşkıran ilçesinde geçici olarak kaldığım şantiye 19 lt lik damacana dolumu yapan tesisti. Burada tekrar dolum işlemi için damacanalar geri gelir. otomatik sistemlerinde ilk ünitelerde boş damacanalar bir kimyasalla(hipokl..) yıkanıp su püskürtme ve final denilen durultma işleminden sonra ozonla dezenfekte edilen kaynak suyu damacanalara belli sıcaklıkta doldurulup en son etiketleme ve kapak yapılarak servise hazır hale getirilirdi. burada ;firma her iki işide(üretim ve pazarlama) üstlendiği için ilgili belgelere sahipti.
   
  Ümit Mert bunu beğendi.
 3. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  Üretim ve pazarlama yapan firmanın TAT ve GERİ DÖNÜŞÜM BELGESİ var mıydı yani? İkisi de mi vardı?
   
 4. mehmet_3501

  mehmet_3501 CMNet Üyesi

  emin olmak için şantiyede çalışan harita teknikeri arkadaşa sormam lazım
   
 5. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  İlginizden dolayı teşekkürler.

  Mehmet Bey, net olarak öğrenebilirsem çok müteşekkir kalırım.
   
19 l'lik su damacanalarının tekrar kullanımları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tekrar tekrar tekrar staj :(

  bu yaz işletme stajı yapmam gerekiyor bu konuda yardım edebilicek olursa çok sevinirim.gebzede ikamet etmekteyim.
 2. Kağıt endüstrisi atıksularının arıtımı ve tekrar kullanımı

  meraba arkadaşlar bitirme tezim için kağıt endüstrisi atıksularının arıtımmı ve membran prosesler ile geri kazanımı hakkında bilgi veya kaynağı olan varsa paylaşabilir mi?
 3. 'tekrar kullanım' tanımı

  Diyelim ki piyasaya sürenler,ambalajlarını belli firmalardan x kadar tedarik ediyorlar.Bunun y kadar kısmı ürünle beraber piyasaya sürülüyor,z kadar kısmı da işletme içinde kullanılıp atık haline geliyor,üretimde kullanılmayan u kadarı da bir sonraki yıla devir için stoğa kaldırılıyor. x=y+z+u dengesinden buradaki 'z' tekrar kullanım olarak geçer mi?
 4. Ömrünü tamamlamamış ambalajların tekrar kullanımı

  Bazı amlabajlar birden çok kez kullanılabilir. IBC ler, FIBC ler, su damacanaları, cam şişeler vb. gibi. (Multi trip özelliğindeki ambalajlar) İlk kullanımdan sonra tekrar kullanılmaları için bu ambalajların temizlenmesi, kalite kontrolden geçirilmesi ve istiflenmesi gerekir. İlk kullanım ile son kullanıma kadar olan süreci işletme kendisi yapabilir mi? Tekrar kullanılacak ambalajın içinde...
 5. Emisyon tekrar ölçümleri

  Merhaba, SKHKKY'ye göre 2 yılda 1 yapılması gereken ölçümler için Emisyon Raporundaki hangi tarih baz alınmalıdır? Ölçüm Tarihi mi? Rapor Onay Tarihi mi? 1 aylık bir gecikme ile tekrar ölçümlerin yapılması durumunda cezai bir durumla karşılaşır mıyız?