Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

19 Mayıs (Yılmaz Özdil)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Eki Görüntüle 11493

  İlk badireyi henüz Boğaz'dan Karadeniz'e çıkarken atlattı...

  Bandırma vapuru yolcuları.

  Hayırdır inşallah dedi, süvari İsmail Hakkı, bu deniz feneri de neyin nesi?

  Senelerdir aynı rotayı kullanmasına rağmen, ilk kez görüyordu bu deniz fenerini... Bizi yolumuzdan saptırmak için koymuş olmasınlar dedi, serdümen Basri... Dürbünle baktılar. Hakikaten öyle. Deniz fenerine uysalar, daha kafadan Poyrazköy'de karaya oturacaklardı.

  DAMAT FERİT'İN OYUNUNA GELMEDİLER
  Kanmadılar Damat Ferit'in diktirdiği çakma deniz fenerine, engin ufuklara açıldılar. Az gittiler. O da ne? Olmaması gereken yerde, al sana bi deniz feneri daha, Kefken'de... Normalde üç saniyede bir, üç defa çakıp, altı saniye susması gerekirken, kalecilerin gözüne tutulan lazer gibi, devamlı yanıyor, bu tarafa gel, bu tarafa gel diye bağırıyordu adeta... Bunu buraya dikse dikse, İngiliz muhipleri dikmiştir, biz yolumuzdan şaşmayalım dedi, çarkçıbaşı Süleyman... İyi ki de öyle dedi. Dinleselerdi sahte deniz fenerini, harss diye kayalıklara bindireceklerdi.

  Ereğli'ye yaklaşırlarken, kömürümüz azaldı dedi, ateşçi Hamdi, yanaşalım da, fulleyelim bari. Yanaşalım yanaşmasına da, burda olması gereken deniz feneri nerde birader dedi, ikinci kaptan Tahsin... Bi filika indirdiler. Meğer, Bandırma kör olsun, henüz Ereğli'ye gelmedik herhalde diye aranırken, denizin ortasında duba gibi kalsınlar diye... Ampul'ü sökülmüştü deniz fenerinin! Yurtsever balıkçıların istihbaratına göre, Amerikan mandacılarının işiydi. Hamsi takalarıyla omuzlayıp omuzlayıp yüklediler kömürü ambara, vira... Ver elini Amasra.

  "ULAN BU KADAR DA ADİLİK OLMAZ"
  Buyrun burdan yakın... Kıyıda, sağ taraflarında kalması gereken deniz feneri, teee derinlerde, sol taraflarındaydı. Ulan bu kadar da adilik olmaz dedi, lostromo Hasan, Anadolu'ya paralel gidelim derken, Rusya'ya doğru sürüklenelim diye, yerini değiştirmişler deniz fenerinin be.

  İnebolu sahili, aynı şark kurnazı numara... Ters manyel veren deniz feneri, gene ters yerdeydi. Kaçak kalkan avcıları gibi batırılalım diye umut ediyorlar galiba dedi, kamarot Halit... Tayfa Mehmet'in uzattığı cigaradan bi nefes çekip üfledi, tabip yüzbaşı Behçet, gülümsedi.

  Ve, Sinop... İlk adım'a son kulaç'tı. Hayret! Deniz feneri yerli yerindeydi. İkinci yaver Muzaffer, bu saatten sonra, değil deniz feneri, Sinoplu Diyojen'in lambasını görsem, gene inanmam, gölge etmesinler başka ihsan istemem diyordu ki... Deniz fenerinden ateş açıldı iyi mi! Son çare, İngiliz torpidosunun namlusuna deniz feneri süsü vermişlerdi. Gel gör ki, ıskaladılar. Çekti belindeki revolveri erkân-ı harp binbaşısı Hüsrev, bastı tetiğe, bunu Hasan Tahsin'den kaparo kabul edin, öbür taksitleri Samsun'da öderiz diye haykırdı.

  Velhasılıkelam.

  Siz siz olun...

  Varmak için menzile, aldanmayın deniz fenerlerine, Mustafa Kemal'in gözlerindeki ışığı takip edin, karanlık gecelerde.

  Kaynak: hurriyet.com.tr/yazarlar/20584890.asp
   
  onurcelep bunu beğendi.
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yüreğine sağlık Yılmaz Özdil döktürmüşsün yine..
   
19 Mayıs (Yılmaz Özdil) konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ondokuz mayıs üniversitesi

  selamlar herkese herkes bi çagrıda bulunmus ...öncelikle fatih bey çok saolun böle bişe sundugunuz için elimden geldiğince siteyi duyurmaya çalısıyorum... acaba bizim üniversitenin omunun öğrencileri bu kadar azmı onuda çok merak ediyorum:)
 2. Yılmaz Muslu, Atıksuların Arıtılması

  satınalmak için bu kitaba nerden ulaşabilirim?? Veyahut elinde olan biri varmıdır, kopyası için alabilirmiyim???
 3. CMO Gazete 1.Sayı (Mayıs-Haziran 2010)

  http://www.dosya.tc/filess/3PYJqE/gazetecmo_sayi_01.pdf.html
 4. 13 Mayıs İSG sınavı

  Arkadaşlar sınavınız nasıl geçti kafanızda soru işareti olan sorular nelerdir??
 5. Cem yılmaz - cm101mmxi fundamentals cem yılmaz | fundamentals

  9CoSYzjSMgY Filmin Özeti Cem Yılmaz'ın 2010 yılında gerçekleştirdiği stand-up şov gösterilerinin derlemesinden oluşan film komedyenliğini beyazperdeye taşıyor.