• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

2. sınıf ders seçimi

everything ends

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öğrenci
Merhabalar,
2. sınıf İÜ öğrencisiyim. Henüz ders seçim dönemi olmamasına rağmen şimdiden araştırmayı yararlı buldum. 6 seçmeli ders var ve bunlardan ikisini seçmem gerekecek. Hangi ikisini almam daha uygun olur? Bu arada laboratuvarda çalışmayı sevdiğimi söylemek istiyorum. :)

1-Çevre Mühendisliği Bilgisayar Uygulamaları
2-Elektromanyetik Kirlenme
3-Halk Sağlığı ve Çevre
4-İletişim ve Takım Çalışması
5-Kentleşme ve Çevre Sorunları
6- Organik Mikrokirleticiler

1 -2 yada 5 - 6 yı seçebilirsin. Ben olsam 1 ve 5i seçerdim muhtemelen. Kentleşme ve beraberinde artan çevresel sorunlar ülkemizde ve aslında dünyada temel bir sıkıntı. Aynı zamanda teknolojik gelişmeleri de bunlara entegre edebilmek sana faydalı olabilir.

Değerlendirme yapabilmek için bir kaç kriter var bence; 1)Ortalama yükseltme durumuna göre ders seçimi: İsimlere bakılınca yüksek geçilecek dersler belli ediyor kendini. 2)İleride arıtma tesisinde çalışabilme ihtimali: Eğer böyle bir ihtimalin varsa o zaman da seçilecek dersler belli.
3)Arıtma dışında çalışacaksan ona göre seçilecek dersler.
Kriterler herkes için geçerli değerlendirmeni yap ona göre karar ver derim.

@EDTA
Teşekkür ederim, ilk düşüncem zaten direkt olarak kentleşme ve çevre sorunları dersini seçmekti. Bilgisayar Uygulumalarından kasıt sizce ne olabilir? Autocad, MatLab gibi uygulamalar mı acaba? Kendimi geliştirmek için şimdiden çoğu bilgisayar programını kullanmaya başladım. Çizimler, projeler yapıyorum kendimce autocad'den örneğin.

@TAÇ
Şöyle, şu anda birinci sınıf ortalamam bir hayli düşük ve Erasmus yapmayı çok istiyorum ve bunun için ortalamamı yükseltmem gerek.
Ve şöyle de bir durum var: Daha 2. sınıftayım ve hangi alana yönelmek için karar vermek erken değil mi? Arıtma tesisine dair şu ana kadar hiç bir zorunlu ders görmedim ve bana göre olup olmadığını bilmiyorum. :(

Dersi veren hocanın ders notları varsa üst sınıflarda onlara bakabilirsin yada okulun sitesinde ders içerikleri bellidir. Bazı okullarda Netcad gösterilirken bazı okullarda aynı ders adı altında powerpoint, excel gibi basit programlar da gösterilebilir.

Bence 4 ü özellikle seçmelisin. İş hayatında iletişim ve sana bağlı çalışacak personeller ile ilişkin açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer tercihinde 1 numara olabilir.

Bencede 5 ve 2 seçmelisin bazı şeyler tecrübe edilebilir ama 2 alman yararına olur kaynaklarıyla bilen birisi tarafından belki 5 bile kendin zamanla ön fikirlerin ve araştırmalarınla öğrene bilgi edinebilirsin ama kesinlikle 2 al :)

Ben İÜ'den mezunum. Derslerden kazanım sağlayıp kendine birşeyler katmak istediğin belli, bu sebepten ötürü 3-6.
Halk sağlığını aldım çok güzel ders, yalnız derslere gir, hoca zorlar ;) Organik kirleticiler atıksu açısından senin için iyi olur.
Diyosan ki ortalamam artsın, 4-5 alırsan rahat geçer sınavların.
1i düşünme,beklentini karşılamaz.Kurslara giderek kendini geliştirebilirsin. @everything ends

Biraz kafam karışmadı değil aslında :confused: Organik Mikrokirleticileri seçeceğim tamamdır o ortak karar sanırım :) İkinci ders olarak 2-3-5 arasında kaldım. Şimdi benim sorum: Bu seçeceğim dersler bana ne kazandırır? Tabii ki her ders önemlidir ve almak isteyene bir şeyler verebilir. Ama örneğin Halk Sağlığı ve Çevre dersinin arıtma tesisinde çalışan birine ne gibi faydası dokunmuştur? Ben en çok hangi ders benim yararıma olacaksa o dersi seçmek istiyorum.

Bu arada önemseyip cevapladığınız için çok çok teşekkür ederim. :kedicik:

Kentleşme slayttan işlenir. Sınav soruları kolaydır ezberle geç tarzı. Eğer su/atıksu dışında alana yönelmek istersen ilerde veya o konu hakkında da bilgim olsun diyorsan elektromanyetik kirlenmeyi alabilirsin.
Bu açıdan bana kalırsa halk sağlığı 2.seçenek olarak en mantıklısı geliyor. @everything ends

@everything ends

2-6 labcı olmayı düşünüyorsan faydasını göreceğin dersler arasındadır.Diğer dersleri zaten ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ adı altında aldığın tüm derslerde almış ve öğrenmiş oluyorsun.2-6 ders içerikleri,dersi verecek olan öğreticinin donanımı ve araştırmacı ruhun iyiyse çok şey katacak ve faydasını fazlasıyla göreceksin ;)

kentleşme ve çevre sorunları yakında bina inşa edilecek alan kalmayacak kalmamayı bırakın çevre namına bir şey kalmayacak belki bunun üzerine çalışılabilir