Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2.sınıf düzenli depolama tesisi

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında gulmire tarafından paylaşıldı.

1. gulmire

gulmire CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba

Ben Niğde-Aksarayda çalışıyorum, bizim çok fazla sondaj çamurumuz mevcut, organik ve inorganik açıdan tehlikesiz, sadece ekotoksik özelliği vardır, ve bunun 2.sınıf düzenli depolama tesisine gitmesini düşünüyoruz, Aksaray iline yakın herhangi bir şehirden 2.sınıf düzenli depolama tesisini bilen kimse varmı, haberdar ederseniz çok sevinirim.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim.

2. in_silence

in_silence CMNet Üyesi

Merhaba,

Bu konuda Türkiye bazlı yapmış olduğum bir çalışma vardı. Aksaray iline en yakın olarak gönderebileceğiniz Kırşehir, Karaman, Konya illerinde 2. sınıf düzenli depolama tesisleri mevcut.

3. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Benim yapmış olduğum araştırma neticesinde 'arıtma çamuru atık kodunu' içeren lisanslı 2. sınıf düzenli depolama tesisi bulunmamaktadır. Siz göndereceğiniz çamurunuzu hangi kod ile göndermeyi düşünüyorsunuz?

4. in_silence

in_silence CMNet Üyesi

Sondaj çamurları 01 05 06 kodlu tehlikeli atık sınıfındadır. Mevcut ellerindeki sondaj çamuru belirli bir ön işlemden geçmiş ise yada belirli bir iyileştirme yapılmış ise bahsetmiş olduğum illerdeki 2. sınıf düzenli depolama tesislerine gönderilebilir. Hali hazırda devlet desteğiyle yapılmış ve belediyeler tarafından özel kurumlara işletme yetkisi verilmiş sahaların hangi lisansından bahsediyorsunuz ?

Aybike Sarıçiçek bunu beğendi.
  5. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Resmi Gazete Tarihi: 26.03.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27533

ATIKLARIN DÜZENLİ DEPOLANMASINA DAİR YÖNETMELİK

@in_silence isterseniz yönetmeliğe bir göz atın sonra konuşalım...

6. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
  7. gulmire

gulmire CMNet Üyesi

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar,

Fatih Çoban bey,
    Sizin sunduğunuz genelgenin işimize yarayacağını düşünmüştük, maalesef, iş veren fırmanın danışmanlığını yapan fırma bu genelgeyi kullanmamızı engelliyor, tek nedeni çamurumuz Eko-toksik özellikte, biz de diyoruz ki çamurumuz maden yada petrol aramadan ortaya çıkan çamur değil, Doğal gaz depolamak için yeri boşaltıyoruz o kadar, ve çamurumuzu analize gönderdik, inorganik, organik açısından tehlikesiz, eko-toksik her çamurda vardır, bentonik çamur tehlikesiz mesela ama hayvana yedirirseniz zararı var mutlaka.
    Aslında biz genelgeyi kullanarak yerinde depolama teklifini sunmuştuk iş veren fırmaya, ama illa kabul etmedi, lisanslı fırmalar götürecekmiş, ve biz de 2.sınıf düzenli depolamaya gönderebileceğimizi düşündük, ama Konya belediyesini aradım, proje aşamasındaymış, tesisimiz daha tamamlanmadı diyor, Aksaray ilinde yokmuş, Niğde de yokmuş, Nevşehiri de aradım, sondaj çamuru alamıyoruz diyor, Müdürlerimiz bizi sıkıştırıyor bir yandan, kafam şişti valla.

8. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Gülmire hanım,

Sizinki sondaj atığı gibi görünmüyor sanki, bana biraz daha hafriyat toprağı gibi geldi. Yani bir yeri kazıdınız ve oradaki toprağı, çamuru vs kenara aldınız. Eğer öyleyse bunu belediye ile görüşün, size hafriyatların döküldüğü mevcut yeri göstersinler. Daha sonra ilgili yönetmelik çerçevesinde atığınızı bu alana bedeli mukabilinde dökerek döküm fişinizi alabilirsiniz. Çok maliyetli ve zahmetli birşey de değil zaten.

İlgili yönetmelik: http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5401&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

9. gulmire

gulmire CMNet Üyesi

Ben galiba pek iyi anlatamadim, bizimki sondaj atiğı, çünkü sondaj fırması belli bir kimyasallarla eritirek çıkartıyor toprağı, ve toprak o kimyasallarla birleşerek çamur olarak ortaya çıkıyor, onların kullandığı kimyasallar nedeniyle biz analize gönderdik ve dediğim gibi inorganik ve organik açısından tehlikesiz ama hayvana oral yoluyla vermiş böbreklerinde falan problem çıkmış. Aynı zamanda çamurumuz yanıcı da değilmiş yani ısı değeri yok, yakmaya gönderilemez. Betonlu havuzlarda altına membran serip üstüne de membranla kapatıp depolayalım dedik iş veren fırma kabul etmedi, solaysıyla ikinci sınıf düzenli depolamaya göndermeyi düşünüyoruz.

10. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

O zaman madencilik yapan, atık barajı olan firmalarla görüşün. En kolay bu şekilde bertaraf edebilirsiniz.
    Bende size en fazla bu kadar yardımcı olabiliyorum :) iyi günler dilerim.

11. gulmire

gulmire CMNet Üyesi

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Fatih bey, Size de iyi çalışmalar dilerim.

12. putperest

putperest CMNet Üyesi

arkadaşım sondaj çamurunu yerinde bertaraf edeceksiniz genelgesi var bunun.

bir de Niğde-Aksaray yazmışsınız :) Aksaray 1989'da İl oldu, Niğde'den de daha büyük bir şehirdir.

Ekli Dosyalar:

13. seyaher

seyaher CMNet Üyesi

aksarayda katı atık düzenli depolama tesisi(2.sınıf) zaten var sanayi sitesinin içinden yol ayrımı var ileri doğru 1-2 km mesafede

14. gulmire

gulmire CMNet Üyesi

Aksaray deyince bazılar İstanbul aksarayı düşünebilir diye öyle yazmıştım, çünkü bir kaç sefer Aksaray dediğimde pek algılayamayanlar da olmuştu, o yüzden yani.:)
    Aksaray düzenli depolama tesisinin iletişim adresi var mı sizde acaba, internetten bulamadım da.

Arkadaşım Putperest, yerinde depolamayı teklif etmiştik iş veren fırmaya, ama Ekotoksik , depolayamazsınız diye tutturdu, bizde dedik ki, genelgede toksik mi değil mi sormamış, sondaj çamursa eğer yerinde depola demiş dedik ama anlatamıyoruz ki.

15. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

kazı veya patlatma sonucu oluşan pasa döküntülerini tam olarak hangi yönetmelik/yönetmeliklere ya da kanuna göre değerlendirmeli
    -orman kanunu
    -maden kanunu
    -madencilik uygulama yönetmelikleri
    -genelgeler
    -yeniden kazandırma yönetmeliği :s

16. ceren123

ceren123 CMNet Üyesi

Merhaba atık analizi sonucuna göre 2. Sınıf (Tehlikesiz) Depolama tesisi sınır değerlerini sağlamaktadır. belediyeye verebilir miyiz?

17. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

sınır değerler sağlanıyor ise, alıp almamak belediyenin insiyatifinde ama alabilirler. hangi il?

2.sınıf düzenli depolama tesisi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Düzenli Depolama Tesisi Tasarımı

Arkadaşlar düzenli depolama tesisi tasarımı ile ilgili bir sunum hazırlıyorum. Elinde bu konu ile ilgili görsel bilgiler olan varsa ve paylaşırsa cok sevinirim. İyi çalışmalar.
  2. Düzenli Depolama Tesisi İnşaası

Merhaba Arkdaşlar Cevher zenginleştirme tesisleri için 3. sınıf düzenli depolama tesisi inşaatı yaptıran var mı? Bu tesisleri yapan bildiğiniz firma var mı?
  3. Düzenli Depolama Tesisi

Arkadaşlar düzenli depolama tesisi inşaat aşamasından sonra alınacak izinler hakkında bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.
  4. 1. sınıf düzenli depolama tesisi

Arkadaşlar 1. sınıf düzenli depolama tesisi hangi illerde var bilen var mı?
  5. 3. sınıf düzenli depolama sahası için sözleşme

merhaba arkadaşlar, işletmemize ait maden ocağı sahasında kullanılmayan bir bölgede özel bir firma inert proses atıklarını depolamak istemektedir. bu bölgede fizibilite çalışmaları yapılmıştır. firma tüm masrafları kendi karşılamak istemektedir. söz konusu alanı kendilerine 20 yıllığına kirlayacğız firma 3. sınıf düzenli depolama sahası kuracak gerekli tüm izinleri belgeleri alacak ve kendisi...