• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

2. sınıfa geçtim ve şimdiden karamsarım

Samet Okur

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Millima
Meslektaşlarım, bölümü 1. sınıfta bıraktım lys tekrar girdim ve malesef yine olmadı ve yine devam etme kararı aldım.
Ben 2. sınıftayım ve işsiz kalacaksın, iş bulsan da 1.5 milyar maaş ancak alırsın. Kpss yi zaten unut. Gibi yorumlar alıyorum sürekli.
Acı ama gerçek mi bunlar ? Yoksa bu kadar karamsar olmamalı mı piyasaya çevre müh ihtiyacı var mı halen çizim programları bilen yabancı dil bilen vs. ?

Malesef bahsettiğin gibi durum gerçekten bitirmişler mesleği 10 aydır işsizim B'nde yeni mezun sayılırım şimdi ki aklım olsa okulu bırakır tekrr hazırlanırdım imkanın varsa ve ailen destekliyorsa hiç düşünme tekrr gir sınava.okul bittikten sonra bi kaç ay sonra psikoloji dye bişey kalmıyor malesef

Bu arada 1.500 ile başlıyorsun ufak bi iş tecrübem oldu 1500 tl Maaş alıyordum Apandist ameliyatı oldum ertesi gün patron aradı yarın gel dedi tabi ben bırak yürümeyi ayağa kalkacak gibi değildim söyledim olmaz böyle şeylere yer yok dedi istifanı yaz mail at dedi hemen yazdım attım ve sonra SGK hizmet dökümüme baktım meğer asgariden yatırmış sigortamı ve bana iş görüşmesinde müh olarak yatar bizde dedi ve bende güvendim bakmadım işte böyle arkadaşım bir daha hatta bir daha düşün

@FT6601 Of of of... Yapmayın ya. 95liyim ben de hazırlıkta okumuş gibiyim tam yaşımdayım şuan bırakırsam çok geç kalırım hayata. Ama bu sene de deneyecem sınava girmeyi dediğiniz gibi. Bu kadar vahim olduğunu bilmiyordum :(

Yazılanları okudum çok üzüldüm. Bu mesleğin bu kadar kötü duruma düşmemesi gerekirdi. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz bu ülkede Çevre Mühendislerinin çok daha kıymetli olması gerekirdi.Kuran-ı Kerim'de çevre ile ilgili Ekosistem ile ilgili çok fazla ayet var. İnsanların kulldığı bir derenin kirletilmesi demek çok büyük kul hakkı demek çevrenin kirletmenin bedeli sadece çevre kanundaki cezaları ödemek ile bitmiyor ahirette çevre düzenini ve dengesini bozan herkez hesap verecek. Rahman Süresinde Yaratıcı dengenin bozulmasını yasaklıyor.

“Bitkiler ve ağaçlar (Allâh’a) secde ederler. Allâh göğü yükseltti ve dengeyi koydu. Sakın dengeyi bozmayın.” (9) Rahman Süresi

İkinci sınıfta okuyan arkadaşım lys ye hazırlanmaktan daha kolay kpss ye hazırlanmak iyi düşün ve bence bu sene dahil kalan 3 sene dersaneye git kpss den al bi 90 bak bakalım maaşın iş şartların nasıl olacak. Ayrıca direk 1500 e başlamak da herkese nasip olmuyor oda bir nimet ve bu işler hçoğu bölümde böyle başlar mağlum aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz. Rızk allah ın garantisindedir sen sebat et çalış inşllah nasibin çıkar bir yerden ümitsiz olmayın.

Kesinlikle arkadaşımızın da dediği gibi bu 3 yıl gercekten otur KPSS çalış ya da tekrr sınava gir.inş tuuba hanım iyi dilekleriniz için tesekkür ederim.ümidim yavaş yavaş kayboluyr gerçekten banka ilanlarına bsşvurdum inş onlardan hayırlı bi sonuç çıkar

Evet piyasa çok kötü durumda, ben de işsizim fakat bu kadar karamsar olmamak lazım. Çok kötü şartlarda işe başlayan da var , normal başlayan da. Ki iyi yerlere gelenler de var. Bu tamamen kendini yetiştirme durumu. Malesef bizim meslekte düz diploma ile mezun olmak hiç bir şey ifade etmiyor. Ekstra belgeler , sertifikalar almak gerekiyor bunun yanında sürekli okumak işin ehli olmak gerekiyor. Bu şartlarda iyimser olmak çok zor fakat tamamen karamsar olmakta saçma geliyor.

@Samet Okur Evet durum aynen öyle. Bende bi kac aydır işsizlerdenim. İş görüşmesine çağıran bile yok. Ayrıca 1500 tl verseler yine iyi. hee ama dayın amcan varsa biyerlerde eğer iyi yerlere gelebilirsin. Geç diye düşünme koca bi ömrün gideceğine 1 yılın daha gitsin. hazırlan derim. :kötü:

Artık pek iyimser düşünmüyorum ister istemez karamsarlığa düşüyorsun Esra Hanım'a Katılıyorum otur 1yıl gerçek anlamı ile çalış haaa ama bu zor geliyorsa her yıl KPSS ye o yıl girecekmiş gibi çalış.hepimizin hakkında hayırlısı olsun

Ben yazılanların aksine mesleğimden oldukça memnunum .Dünyaya tekrar gelsem tekrar çevre mühendisliğini okurdum. 2006 şubatta mezun oldum mezun olduğumda elimde sadece diplomam vardı ekstra hiçbir belgem sertifikam da yoktu. kaç sene geçti hala daha diplomamdan başka bir sertifikam da yok. ve üstelik mezun olduğumdan beri sürekli çalışıyorum. İşsiz kaldığım da oldu tabi iş değişikliği aralarında onları da tatil niyetine saydım. Yaptıklarım hakkında bazen eleştiriler alıyorum çevremden. Mesela okulumu uzattım hayatın ciddiyetini farkedemediğim için. ''keşke daha erken mezun olsaydın'' ya da ''ingilizcenin üzerine düşseydin'' ya da ''yüksek lisans yapmaktan vazgeçmeseydin.'' ya da ''babanı dinleyip kpss ye hazırlansaydın'' gibi gibi şeyler..bazen de düşünüyorum bu eleştirilerin geleceğini fark edip önceden önlem alıp yerine getirseydim diye. Beni neler bekleyecekti acaba? şimdiki durumuma gelebilir miydim. halimden memnun olabilir miydim. Ya da memnuniyetsizliğin içinde boğuluyor da olabilirdim. Pek bir fikrim yok. Ben bir risk aldım ve iyi ki kafamın dikine gitmişim ve kendi kararlarımı kendim vermişim. sonuç ortada :) hiçbir zaman pişman olmadım. Allah utandırmasın inşallah pişman olmam bundan sonra da. şimdilik her şey yolunda. Biraz düşün en iyi kararı sen vereceksin. hani derler ya kötü olursa kuldan iyi olursa Allah'tan diye. Kendin de dahil olmak üzere hiçkimseyi suçlamayacağın hiçbir zaman pişman olmayacağın güzel bir tercih yapman dileğiyle.. yolun açık olsun..

@Çiğdem Aksoy biraz da talihle alakalı bir durum sanırım, 3 dil bilen ve çoğu Cad programını kullanan biri olarak işsizim. Tabii fırsat kaçırmada üzerime yok benim ben de bahsettiğiniz riski alıyorum ama durum vahim gözüküyor. Bu durum haricinde şans sizin yanınızda olmuş anladığım kadarıyla risk aldığınızda, darısı bize artık :)

@Eyilmaz Çeviri işine bir ara bulaştım da o da çekilecek dert değil çok büyük emek istiyor :) Bu arada arkadaşa yanıt vermedim hiç, dostum @Samet Okur, 20 yaşındasın şimdiden bize bakıp için kararmasın herkesin bahtı bir gitmiyor. Belki sen de bu meslekte çok parlak olacaksın ama içine sinmiyorsa ve en ufak kuşkun varsa şimdiden hazırlanmanı tavsiye ederim. Bunu uygulayan arkadaşlarım şu an mutlular.

aslına bakarsanız şans değil biliyor musunuz? çevreme sorsanız çiğdem şanslı biri midir diye eminim ki hayır diyecekler. çünkü bunu defalarca yüzüme de söylediler. üstelik çok şanssız biriyimdir. Umarım siz de birgün istediğiniz gibi bir iş bulabilirsiniz. Ben sadece tercihlerimi doğru zamanda doğru yerde yaptığımı düşünüyorum. üniversiteye çevre mühendisliğini isteyerek bilerek gittim. hatta ilk sene kazanamadım evde oturdum illaki çevre mühendisi olucam diye. ben bu meslek için daha üniversiteyi kazanmadan fedakarlıklar yaptım. ve hala yapıyorum. Bu fedakarlıklarımın karşılığını da alıyorum. Vermeden almak Allah'a mahsustur.

Mesela eğitimim sırasında çevre mühendisliği konularında atıksuyu tercih ettim. ve kendimi bu konuda yetiştiriyorum sürekli. ve atıksu konusunda kendimi daha huzurlu ve özgür hissediyorum birçok kimse sevmez mesela. bütün çalıştığım işyerlerinde atıksu üzerine çalıştım. Başka hiçbir konuyu düşünmedim. Mesela sertifikaya gerek duymadım kendi kendime öğrendim autocad programını. Bilgisayarda çizdiğim arıtma tesisini sahada uyguladığımda bittiğinde de karşısına geçip işte bu benim eserim dediğim zaman bütün sıkıntılarımı unutuyorum. İşte bu yüzden de öncelikle kendine çalışabileceğin mutlu olabileceğin bir konu seçmelisin. Mesela başka bir fedakarlığım il tercihimdi Tekirdağlı olmama rağmen ilk işimi Balıkesirde buldum. Üstelik İzmir de ingilizce kursuna giderken başvurmuştum. birkaç günlüğüne Tekirdağa gelip yüksek lisans için başvuru yaptığım gün iş görüşmesine çağrıldım ve herşeyi bir kenara itip kabul ettim. İngilizce yüksek lisans anne-baba özlemi başka bir şehir herşey göründüğü gibi güzel değil her işim farklı şehirlerdeydi malum hala bekarım :) evlenseydim çocuğum kesin perişan olurdu bakıcıların elinde ya da kocam kesin beni boşardı sürekli il değiştiriyorum diye bence bu da bir fedakarlık mesela ben de aşık olacak adam bulamadım mesleğime aşık oldum ne yapalım :) kazandıklarımı görünce olması gereken buydu diye teselli ediyorum kendimi.

Gelecekte kendini nerde görmek istiyorsan ilk işini de ona göre seçmelisin. İş olsun diye işe girmeyin sakın. Ve sana tavsiyem sertifika almak istiyorsan al tabi bulunsun belli olmaz mutlaka bir yerde karşına çıkar. Ya da yabancı dil öğrenmek istiyorsan mutlaka öğren hatta açıköğretimden işletme oku sınavsız şuanda başvuru yapıp okuyabilirsin ama her ne yapacaksan mutlaka okulu okurken yap ben okuldayken yapamadım daha önce de dediğim gibi hayatın ciddiyetini farkedemediğim için. sonra tercihlerin arasında sıkışıp kalabilirsin ve yanlış tercihler yapmak zorunda bırakılabilirsin. Ve sana nacizane tavsiyem office programını mutlaka staj dönemlerinden önce halletmelisin. Ne çevre mühendisi adayları gördüm staj için gelen. Excelde toplama yapamayan mı word de tablo oluşturamayan mı daha neleri var bir bilsen. Staj da çevre mühendisliği konularını öğretmeye vakit kalmıyor. Ve tabiki autocad onu mutlaka öğren hatta stajını proje firmalarında yap çok şeyler öğrenirsin ama tabi meraklı olursan sorarsan öğrenirsin. stajlarında kendini beğendirirsen ilk iş yerin de olabilir bu yerler. ama dediğim gibi excel word bilmeyen ve bunu da staj döneminde öğrenmeye kalkan birini de kusura bakmasın staj yapılan yerler almaz işe. Eğer bu meslekte devam edeceksen de olumsuz düşünceleri atmalısın kafandan umutsuzluğa kapıldığın an eğer güçlü değilsen ve mesleğine bağlı değilsen seni alıp götürür. gururla bahsedeceğin tercihler yapmanı umarım.

Ben de ara ara işsiz kalıp iş arayanlardan olsam da 10 yıllık bir çevre mühendisi olarak mesleğimi seviyorum ve memnunum. Her meslekte zorluklar sıkıntılar var ama çok şeyi ilk başta istememek lazım diye düşünüyorum. Kimse ilk işe girdiğinizde şu şartlarda yüksek miktarlarda maaş vermez, vermeyecektir, ancak zamanla deneyim kazana kazana geliştikçe maaşınız ve şartlarınız olumlu yönde iyileşecektir. Sertifika, egitim, kurs almak elbette şimdi çok önemli ama ille de şart değil bence de, onlar olmadan da iş arayan insanlar var, ben de çoğu sertifika olmasına ragmen çogu zaman iş görüşmelerinde onları sormadılar bile, yeni mezun oldugunuzda çok iş seçmeden kendinizi geliştirebileceginiz bir alana yönlenmenizi tavsiye ederim, iş bulabilmek için aslında bir alanda uzmanlaşmak çok önemli, mesela atıyorum bir çevre mühendisi ben atıksu arıtımında veya çed raporlarında uzmanım diyebilmeli, bizim alanımız çok geniş, çok meslekte bu yok, aşağı yıkarı her alanda çalışabiliyoruz, çoğu şey bizi kapsıyor, bu bir şans bence, bir de kim ne derse desin hakikaten şanslı bir insan olacaksın. Nice çok donanımlı insan iş bulamazken, bakıyorsun sadece diploması olan adam ertesi gün işe giriyor. Şans, şans, şans... Başarılar dilerim....

çevre mühendisi olarak 5 yılımı doldurdum ve mesleğimi seviyorum. okurken de seviyordum, çalışırken de. elbette bu 5 yıl boyunca iyi zamanlarda, zor zamanlarda oldu, ancak başka mesleği seçseydim demedim. çünkü hangi mesleği seçersem seçeyim elbette sorun yaşayacaktım bunu biliyorum. ben bu yolu seçtim ve bu yolda en mutlu şekilde yürümem lazım.

umutsuzluğa kapılmayın bence, evet bazı şeylerde şans lazım ancak insanlarda kendi şanslarını kendisi yaratır en basiti nereden başlayacağına karar vererek yolunu çizer. her meslekte benzer durumlar var, bizler şuanda çevre mühendisliği üzerine bir formda olduğumuz için bunları konuşuyoruz ancak çalışma sahasında da diğer meslek grupları ile görüştüğümüzde benzer olayları onlarda yaşanıyor. bence hala çevre müh. şanslı bir meslek. şuanda fizik,biyoloji vs. okuyanlar, iş bulma konusunda çok çok zorlanıyor. en azından bu meslekte 1200-1500 tl gibi rakamlara başlayıp, kişisel beceriniz ve işe adapte olma süreciniz ile maaşınıza iyileştirmeler alabilirsiniz. tabi ki bu maaşları düşük buluyorum, ancak özel sektörün maalesef ki acımasız bir durumu var. yukarıdaki okuduğum yazılarda sgk'ların asgari ücretten yatırıldığından bahsedilmiş bu da doğru birçok yerde bu sorun oluyor.

bazen devlet memurları ile konuşuyoruz, evet maaş anlamında özel sektörden iyi kazanıyorlar ancak mutsuz olanları var çok sayıda. onun için her zaman şunu savunuyorum nerede olursanız ve ne yaparsanız yapın mutlu olarak ve severek yaparsanız hayatta başarılı olabilirsiniz.

yapabileceğiniz en iyi şey çevre mühendisliğinin hangi alanında ilerleyeceksiniz buna karar verin ve o kapsamda kendinizi geliştirin. tabi bunları yaparken diğer alanlarda yok saymayın, onları da bilmeniz gerekir. okul döneminizde kendinizi yetiştirin, yazları staj yapın 1. sınıftan itibaren, öyle 15-20 gün değil, yaz boyunca gidin çalışın bunlar size ileri gerçekten bazı kapıları kolay açacaktır.