Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2013 mühendis asgari ücreti hakkında

Konu, 'ÇMO Duyurular' kısmında Hakan Bedel tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

''TMMOB ile SGK arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plâncısı asgari ücretinin 2013 yılı için brüt 2700 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.''
    Arkadaşlar bu karar sadece kağıt üstünde kalmasın.Herkes bağlı olduğu oda şubelerine ve ya il temsilciliklerine bir mail ile ; çalıştığı iş yerine TMMOB ile SGK arasında imzalanan protokolü göndermesini ve bu protokolün uygulanmaması durumunda verilecek cezaları bir mail,faks,posta yoluyla bildirmesini rica etsin.Ben kendi attığım mail örneğini sizlere iletiyorum umarım gönderirsiniz.

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI .............. İL TEMSİLCİLİĞİ/ŞUBESİ' NE
    2013 yılı için TMMOB ile SGK tarafından imzalanan mühendis, mimar ve şehir plâncısı asgari ücretinin brüt 2700 TL olduğunu belirten protokolün ve protokolün uygulanmaması durumunda uygulanacak cezai işlemlerin odamızda kaydı bulunanların iş yerlerine faks,mail,posta,telefon yolu ile iletilmesini istemekteyim.
    Gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.
    TARİH

AD SOYAD

SİCİL NO
    Unutmayın!
    Bu ülkede hak verilmez.Ancak ve ancak Hak Alınır!...

2. Servet Yortumluk

Servet Yortumluk CMNet Üyesi

Böyle akılcı uygulamaların sürekli hayatta kalması ve sürekli gelişmesi için; toplu hareketin gerekliliği şarttır.
    Aman sende bir şey çıkmaz düşünceleri şu andaki birçok çıkmazın kaynağıdır.
    Unutmayalım ki bu bir eylem değil gerçek bir hak arayışının sahiplenilmesidir.
    Kurallara uymayanların kuralsızlık çukurunda kaybolduklarını çok gördük ve bu olgu değişmeyecektir.
    Hakların korunduğu ve hak edilenin gerçek manada alındığı adaletli bir dünya diliyorum,

Hakan Bedel bunu beğendi.
  3. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

Odaya cumadan beri mail atıyorum su yazıyı faks cekın ısletmeye diye ne CMO ne de ziraat mühendisleri odası kaldı kimsede dönmüyor.Sonrada oda nın suçu ne ,oda nasıl yetişsin bilmem ne.Ben patronla kavga edip kovulduktan sonra oda harekete gececek

Burak Bilen bunu beğendi.
  4. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

Maalesef beklemekten başka yapılacak bir şey yok.Şu an odayı beklemede kalın dönüş olmaz ise SGK ile görüşebilirsiniz.

5. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Sayın Sefertunca, patronunuzla münakaşa etmenize gerek yok henüz. Bence ÇMO yu arayarak veya hatta direkt en yakın temsilciliğe giderek konuyu konuşmanızda yarar var. Sadece e-posta atmaktan daha yararlı olacaktır.
    Benim merak ettiğim şey bu yazıacaba diğer illerde de gidiyor mu şirketlere ? Ve BTB lerini TMMOB'ye bağlı diğer odalardan alanlara da gidiyor mu ?

6. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

Artık çok geç :) ok yaydan çıktı.Odayla da görüştüm önce sgk nızı çevre mühendisi olarak yatıp yatmadıgını öğrenin dediler.Öğrendim şimdi çıkarken işten benden sonrakilerin de asgari maaş almaması için ugrasmakta.And içtim yapacam

7. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

kim uğraşıyor asgari maaş alması için patron mu? :)

8. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

Odadan almış oldugum yazı

Ekli Dosyalar:

9. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

yok yanlışlık olmuş :)

10. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
    SİGORTA PRİMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı‘na

Konu : 2013 yılı için tespit edilen mühendis ve mimarların asgari ücreti hk.
    Kurumunuz ve Birliğimiz arasında imzalanan protokol gereğince, 2013 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücret, Orman, Orman Endüstri, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri (Meslek Yasası gereği daha önce ayrıca hazırlanmıştır) hariç 2.700 TL olarak belirlenmiştir. Uzmanlık alanlarında odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu alanlar, arazi çalışmaları, mesleki deneyimin arandığı alanlar ile şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmaz. Bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretleri alınan sorumluluk gereği asgari ücretin üzerinde olmak zorundadır.
    Bilgilerinizi rica ederiz.
    Saygılarımızla.
    N.Hakan GENÇ
    Genel Sekreter

11. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

insan üstüne bi mühür imza atarda yollar :) Oda gönderdi bu yazıyı

Merve Özkan bunu beğendi.
  12. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

sen eğer sgk'ya gidiyorsan orda vardır merak etme :)

13. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

Burda çevre mühendisi diyor bi baksana dogru mu yazılanlar

Ekli Dosyalar:

Hakan Bedel bunu beğendi.
  14. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

15. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

ama 1000 tl yatırılmış gözüküyor :)

16. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

geriye dönük olarakta hakkını alabilirsin.ama 2700 TL 2013 için gerekli.2012 için geçerli olan rakam üzerinden geriye dönük eksik yatan prim ve maaşlarını alırsın.

17. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

2012 için ne kadar ?

18. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

2545 TL olması lazım

19. sefertunca

sefertunca CMNet Üyesi

Peki bunca sene niye millet itiraz etmemiş.Ben yurt dışındaydım. 2 ay oldu burda çalışalı.1000tl verdiler.Kamyoncularla görüştüm 1500 tl alıyoruz dediler.Jeton dank etti.Noluyoruz ya 4 seneyi 100 tl için mi okudum.Bide işverenim sen 2500 tl lik tecrubeye sahip değilsin demesi sigortalarımı attırdı.Sanki 1000 tl yi kara kaşım kara gözüm için veriyor oda diplomam için

20. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

bu denli açık açık bilgilendirme yapılmamıştı diğer senelerde.bu sene bu protokol açık açık yayınlandı.ve çalışma bakanı dün televiyonda açıklama yaptı.mühendisi asgari ücretten sigortlı gösterenleri tektek tespit edeceğiz die.

2013 mühendis asgari ücreti hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tmmob mühendis asgari ücretini belirledi

TMMOB, mühendislik asgari ücretini belirlemek üzere Oda yönetim kurulu sekreter üyeleriyle toplandı. 14.11.2012 saat 14.00'da başlayan toplantı yaklaşık üç saat sürdü. Toplantıda yapılan görüşmelerde asgari ücrete ilişkin genel eğilimin 2500-2700TL arasında brüt ücret olarak açığa çıktığı bildirildi. Bu ücretler yıl başında sırasıyla 1856-2000 TL net ücretlere karşılık geliyor. EMO'nun...
  2. Çevre mühendisleri odası danışmanlık asgari ücret tarifesi-2013

Çevre Mühendisleri Odası tarafından 2013 yılı danışmanlık asgari ücreti 1000 TL olarak belirlenmiştir. Ek ücretler ve detaylar: http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=87200&tipi=17&sube=0
  3. 21.11.2013 tarihli değişen çevre danışmanlık yönetmeliği hakkında öneriler

Merhaba arkadaşlar. 21.11.2013 tarihinde değişen çevre danışmanlık yönetmeliği ile ilgili olarak hazırladığımız öneri yönetmeliği ekte yer almaktadır. Bu yönetmelikte, genel olarak değişmesini istediğimiz yerlerin, mevcut yönetmelikle karşılaştırmalı olacak şekilde bir çalışma yaptık. İstenilen değişikliklerin mevcut yönetmelikte ne gibi etkileri olduğunun net bir şekilde görülmesini istedik....
  4. Çmo ankara'da 26.11.2013 tarihinde yapılan toplantı hakkında değerlendirme

Arkadaşlar, Hepinizin bildiği üzere 26.11.2013 tarihinde Çevre Mühendisleri Odası, Ankara Şube'de Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik (21.11.2013 tarih ve 28828 sayılı Resmi Gazete) hakkında bir toplantı düzenlenmiştir (toplantıya ilişkin detaylar ÇMO Ankara Şube web sayfasında yer almaktadır). Bu toplantıya toplamda 100 küsür kişi ile...
  5. 21.11.2013 çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik ardından

Herkese merhaba, Çevre görevlileri, danışmalık firmaları ve çevre yönetim birimlerinde haksız uygulamalara yol açan yönetmeliğimiz çıktıktan sonra neler değişti, sizlerden öğrenmek istedim. -Yönetmelik sonrası kurulacak olan danışmanlık firmaları gereklilikleri sağladığında neye göre kurulacak. Bunun için nereden başvuru yapılıyor -Yeni kurulacak olan çevre yönetim birimleri ya da daha önce...