• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

21 aralık isg sınavında karşımıza çıkabilecek değişiklikler

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Borusan Mannesmann Boru San. ve Tic. A.Ş.
Arkadaşlar sınava girmeden önce emin olamadığım bazı bilgiler var.Yardımcı olabilirseniz ve hatta bu şekilde değişikliğe uğrayan maddeler varsa sizlerde paylaşabilirseniz kendim ve birçok arkadaşım için verimli olabileceği kanaatindeyim.Şimdiden herkese teşekkürler...
Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik

Binalarda söndürme ve tahliye tatbikatları hangi aralıklarla yapılır?
a.Yılda en az 1 defa
b.6 ayda bir

Seyyar yangın söndürme tüplerinin montaj edileceği yükselik seviyesi nedir?
a.110 cm
b.90 cm

Seyyar yangın söndürme cihazlarının kontrol edilmesi gereken süre ne olmalıdır?
a.Yılda 1 defa
b.6 ayda bir

Genel eğitim

MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

tatbikatların yılda bir olmasında hem fikiriz sanırım.
Ancak seyyar yangın tüplerinin asılması gereken yükseklik binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte 110 cm yazıyor, birçok kaynak 90 cm alıyor.aynı şey yangın tüplerinin kontrolünde de geçerli aynı yönetmelikte yılda bir yazıyor bazı kaynaklar 6 ayda bir yazıyor.Yönetmelik değişti ben mi bulamıyorum.

Seyyar yangın tüplerini ben de 6 ay diye biliyorum, yangın tüpü yüksekliğini de 90 diye biliyorum. Sanırım burada önemli olan hangi yönetmeliği baz alarak sorduğu, yangından korunması hakkında yönetmelikte 110 yazıyordur, konu ile ilgili başka yönetmelikte 90 yazıyordur. ama maalesef sınavda hangisi olduğunu belirtmeyebiliyor. Geçen sınavda belirtmemişti, yapı işleri ve isg tüzüğünde birinde 3 m birinde 4 m olan yüksleik sorusu vardı, iptal de edilmedi, şansa olacak sanırım :)

@Gülay Kudret Birdal

Geçen hafta yangın tüplerini değiştirdik adam bana en az 90 cm yüksekte olması gerektiğini söyledi ayrıca kontrol edilmesi gereken süre yılda 1 defa dedi çünkü her yıl sistem onları uyarıyomuş tatbikat için bişey diyemeyeceğim ama yılda en az 1 daha mantıklı

@Serap Töre Çelik
En büyük korkum ya ikisi de verilirse şıklarda :D

@Gülay Kudret Birdal

Daha önce de aynısını yaptılar, ben isg tüzüğüne göre olan 3 m cevabını verdim, oysa onlar yapı tüzğüne göre 4 m kabul ettiler halbukü başında belirtmemişlerdi, ama sınavdan sonra tüzükle ilgili her soruyu iptal edince, bu soruyu iptal etmeyip, tüzük iptal biz zaten yapıyı sormuştuk moduna girdiler heraldeki, soru iptal edilmedi. benim bir sorum daha yanlış oldu,

@Can Doğan
O zaman 90 cm yüksekliği kabul edicem ben de ama tüplerin değişimi veya kontrolü hala muamma bende

@Serap Töre Çelik

Çok muammalı bir sınavmış, bu sınav için korkularım başladı.tüzüklere hiç bakmadım ben yönetmelik,kanun ve tebliğlere çalışıcam artık tüzükten sorarlarsa da şansıma

@Gülay Kudret Birdal

yok isg tüzüğü iptal oldu zaten, artık çıkmayacak, merak etme :) ama zaten hep muammalı bir sınav oldu :) biraz şans lazım sanırım hepimize, başarılar

@Feride Can
yönetmelikte yazan da 1 yıldı, o halde 6 ay yanlış mı kabul ediyoruz.

@Serap Töre Çelik
Tekrar mı giriyorsunuz sınava umarım hep beraber bu sınavda geçeriz :s

@Serap Töre Çelik
O sınavdan 69 u başardıysanız bu sınavda kaçması imkansız o 4m yükseklik başınızı yakmış üzüldüm valla

Soru1. İş yerine servis ile gidip gelme süresinde kaza geçirme durumu iş kazası mı sayılır?
Soru2. Ara dinlenme süreleri çalışma sürelerine dahil midir?Dahil değilse nasıl değerlendirilir?

@Fatih Özcan
4857 sayılı İş Kanunu Madde 68 de yazan 'Ara dinlenmeleri çalışma sürelerinden sayılmaz.' kafam karıştı, ben de dahil olduğunu biliyordum.

@Gülay Kudret Birdal

Gülay Hanım,

Servis iş yerine ait olduğu seyahat esnasındaki kaza için iş kazası sayılır.
Ayrıca ara dinlenme süreleri de çalışma süresinden sayılmaz, ( zaten bakmışsınız :)

İyi Çalışmalar,