• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

21 aralık isg sınavında karşımıza çıkabilecek değişiklikler

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Borusan Mannesmann Boru San. ve Tic. A.Ş.
Arkadaşlar sınava girmeden önce emin olamadığım bazı bilgiler var.Yardımcı olabilirseniz ve hatta bu şekilde değişikliğe uğrayan maddeler varsa sizlerde paylaşabilirseniz kendim ve birçok arkadaşım için verimli olabileceği kanaatindeyim.Şimdiden herkese teşekkürler...
Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik

Binalarda söndürme ve tahliye tatbikatları hangi aralıklarla yapılır?
a.Yılda en az 1 defa
b.6 ayda bir

Seyyar yangın söndürme tüplerinin montaj edileceği yükselik seviyesi nedir?
a.110 cm
b.90 cm

Seyyar yangın söndürme cihazlarının kontrol edilmesi gereken süre ne olmalıdır?
a.Yılda 1 defa
b.6 ayda bir

2012 istatistiklerinde ençok kaza ve ölüm inşaat işlerinde ve istanbul ilinde, en çok el ve parmak uzuvlarında (türkiye)

Son yönetmeliklerle ilgili elinde özet olarak not dökümü olan varsa paylaşabilirmi? 18 ağustos sınavından notlar var elimde ama bir çok yönetmelik değişti yanlış bilgiye çalışmaktan korkuyorum.

En çok iş kazası olan sektör inşaat, en çok ölümlü sektör maden diye biliyorum ben de. Hatta madende toplu ölümler olduğu için bu şekilde demişlerdi İSG kursumda.

@Serap Töre Çelik
Ben birçok şeyi yanlış biliyormuşum onu anladım. :oops: teşekkür ederim.

@Burak Dumlu
mailinizi verin çalıştığım notları yollayayım.

(1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;
a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,
b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,
c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,
ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu,
söndürme cihazları bulundurulur.

Söndürme cihazları dışarıya doğru, geçiş boşluklarının yakınına ve dengeli dağıtılarak, görülebilecek şekilde işaretlenir ve her durumda kolayca girilebilir yerlere, yangın dolaplarının içine veya yakınına yerleştirilir. Söndürme cihazlarına ulaşma mesafesi en fazla 25 m olur

Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır.
Bir kaç not ta benden ;) :)

@Gülay Kudret Birdal
gülay hanım merhaba, banada notlarınızı gönderirseniz çok memnun olurum :)

kar nedeniyle elekriklerimiz yok, gün içinde dosyayı paylaşacağım mutlaka

Arkadaşlar, ben önce soru dağılımı+ilgili yönetmelikler+konu yazan dosyadan konuyu okuyorum konunun altında ilgili yönetmelikler yazıyor daha sonra ilgili yönetmeliklerinin özetlerini okuyorum, eksik öğrendiğim birşey var mı diye konu+yönetmelikten gözden geçiyorum.Daha sonra ekleyeceğim konulara göre sorulardan çözüyorum.1 yada 2 yanlışla konuyu kurtarıyorum.Eğer vaktiniz varsa(günde 3-4 saat) metodu tavsiye ederim.Sadece yönetmeliklere bakmayın bazı spesifik konular konu anlatımında daha iyi anlatılmış.

Ekli dosyalar

• konu+yönetmelik.pdf
    5.9 MB · Görüntüleme: 28
  • özet yönetmelikler.docx
    836.6 KB · Görüntüleme: 23
  • soru dağılımı+ilgili yönetmelikler+konu.pdf
    2.6 MB · Görüntüleme: 31
400 soruyu çıktı alıp çözecek arkadaşlar için cevaplarını ayırdım 400 soru+cevaplar kısmından kontrol edebilirsiniz.Resa soru yazan dosyayı çözmenizi tavsiye ederim.Gittiğim kurstaki hocamın ellerine sağlık, ne eksik ne fazla denilecek tarzdadır.

Ekli dosyalar

• 400 soru.docx
    140.7 KB · Görüntüleme: 24
  • 400 soru+cevaplar.docx
    148.2 KB · Görüntüleme: 25
  • resa soru.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 33