• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

[25/03/2014] çevre görevlisi eğitim ve sinavini protesto

• Konuyu başlatan Doğan Şahin
  • Başlangıç tarihi
D

Doğan Şahin

Değerli meslektaşlarım,
21 Kasım 2013 tarih ve 28828 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK ile Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, çevre mühendislerinin bütün haklarını adeta diğer mesleklere peşkeş çekmiş ve zaten düşük ücretlerle çalışan meslektaşlarımızın daha da iş bulamaz hale gelmelerine neden olmuştur. Bu yönetmelik ile bizlerin 5 yılda gecemizi gündüzümüze katarak zor şartlar altında okuyup, aldığımız diplomalarımız hiçe sayılmış ve uyduruk bir kaç günlük bir eğitim ile diğer meslek grubu mühendislere iş alanımız parsellenmiştir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de Çevre Mühendislerinin eğitim alıp, mevzuat sınavına girmeleri zorunlu hale getirilmiştir. Oysa ki avukatlar dahi mesleklerini icra etmek için herhangi bir mevzuat sınavına tabi tutulmamaktadır.

Bütün bu haksızlıklara dur demek için,
Mesleğimizin elimizden gitmemesi için,
Yarının işsizleri olmamak için,
Alın terimizle aldığımız diplomalarımıza sahip çıkmak için,
Uyduruk bir kaç günlük laylaylom eğitimlerle ÇEVRE MÜHENDİSİ olunmayacağını anlatmak için,
Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bu yönetmeliği protesto etmek ve yürülüğünü durdurmak için,

ANKARA'da ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI önünde buluşalım.

NOT: katılımcı sayısının durumuna göre buluşma gün ve saati belirlenecektir.

odamız mesleğimize sahip çıkmak gibi bir şeyi düşünmediği için gelin kendi mesleğimize kendimiz sahip çıkalım

odamızı yok sayıyoruz kendi çabamızla ancak mesleğimize sahip çıkacağız. siyasetin arka bahçesi olan odamız gitsin armut yetiştirsin

şu ana kadar hala konuya ilgi göstermeyip mesleğimizi yapamıyoruz serzenişinde bulunanlar siz haklarınıza böyle yabancı durdukça daha çooooook serzenişte bulunursunuz

Danıştay kararının beklenmesi kanısındayım. Odayı siyasetle ilgili tutumlarıyla ilgili eleştirebiliriz ama biliyoruz ki yönetmelikler kanunlara aykırı olamaz. İlk önce yapılması gereken Çevre Kanunundaki Çevre Görevlisi ibaresinin kaldırılmasıdır. O zaman tüm bu sorunlar çözülür ben odanın Çevre Görevlisi ile ilgili elinden gelen çalışmaları yaptığı kanısındayım ancak bakanlık kendi bildiğini okuyor.

eski oda yönetimi hakkında haklısın ama benim söylediğim şu an ki yönetim için en azından eski oda yönetimlerinin yaptığı gibi bakanlıkla iletişimsizlikler yok.Eski yönetimlerin yaptığı hataları temizlemeye çalışıyorlar

Yönetim Kurulu başkanının TURKAK, yönetim kurulunun çoğunluğunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve bağlı taşra teşkilatlarında görev yaparak yani bakanlığa göbekten bağlı olarak, bakanlığın haksız uygulamalarına karşı duruş sergileyeceklerine bizi kimse inandırmaya çalışmasın

düşüncenize saygı duyuyorum. Ben yorumlarımı yaparken bakanlığı protesto etmeyeceğim anlamına gelmiyor. Ben bu yönetmelikle ilgili bakanlıktaki şube müdürü, daire başkanı ve hatta müsteşar yrd. konumlarındaki kişilere Çevre Görevlisi ibaresinin olamayacağına dair itirazlarımı yaparken bakanlık tanımlara takılmayın derlerse tutumlarının ne olduğun anlıyorsun

bu yönetmelikleri bakanlık hazırlıyor değil mi buyrun sana yönetmelikleri hazırlayanlar
BARAN – TÜRKAK

BETÜL KESKİN - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

GÖKŞİN TEKİNDOR - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı / ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

S. Yeşer ASLANOĞLU - Hacettepe Üniversitesi

CANAN ESİN KÖKSAL - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

YILMAZ ŞENGÜL - Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

TUĞÇE AKGÖZ - Orman ve Su İşleri Bakanlığı

ERTAN ÖZTÜRK - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı/ÇevreYönetimi Gn. Md.

MERVE OYA ORKUN - Gençlik ve Spor Bakanlığı

NURAY AYTEN - Orman ve Su İşleri Bakanlığı

yönetmelikler hazırlanırken önce genel müdürlükler taslak oluşturur (genel müdürlükler de taslak oluşturmak için alt kadrolarından görüş alır) o taslak strateji planlamaya gider oradan bakana gider bakandan da bakanlar kuruluna gider bakanlar kurulundan da başbakanlığa oradan da basım yayıma gider. yani yönetmelikleri hazırlayanlar oda yönetiminde bulundukça bakanlığa göbekten bağlı oldukça çevre mühendislerinin haklarını arayamazlar

oda yönetimini nasıl kuracağız o zaman Devlet ve özel sektörden temsilciler alarak mı seçeceğiz yoksa sırf özel sektörde çalışan çevre mühendisleri mi olmalı size göre

O kişiler Çevre Mühendisleri Odası yönetimindeler, nerede çalıştıkları değil temsil ettikleri kişiler önemlidir ki ÇM Odası olarak bizleri temsil ediyorlar. Sizin söyldiğiniz mantıkla gidildiğinde hiçbir kamu görevlisi grev veya eylem yapamazdı. Ayrıca ÇM Odası Ankara'dan ibaret değildir, şube ve temsilcilikler ile birlikte ortak bir düzenleme gerekir.
Odanın organize etmediği bir gösteriye katılmayı şahsen doğru bulmuyorum.

evet ÇMO çevre mühendislerini temsil eder ben de katılıyorum. ancak şu an yönetimde bulunanlar odanın yapması gerekenleri yapmıyorlar benim demek istediğim bu. evet yasal olarak kamuda görevli çevre mühendislerinin oda yönetiminde olmasının önünde hiçbir engel yok doğrudur ancak etik olarak yanlıştır. çünkü yönetimin çoğunluğu çevre ve şehircilik bakanlığı ve bağlı birimlerde görevli, bakanlığın yayımladığı yönetmeliklerin altyapısında bu insanlar da var dolayısıyla yönetmeliklerle çevre mühendislerine yapılan haksızlıklara karşı duramazlar ve koltuklarından korkarlar

bütün meslek odaları büyümek için çabalarken şubelerini artırmak isterken etkinliklerini şubeler aracılığıyla artırmak isterken, bizim ÇMO genel kurulunda GAZİANTEP temsilciliğinin 2010 ve 2012 de şubeleşme kararı alınmışken mevcut yönetimin başında balunan kişi 2014 genel kurulunda GAZİANTEP kendisine muhalif diye şubenin kapatılması teklifini kendi imzasıyla genel kurula sunuyorsa bu kişi çevre mühendislerinin temsilcisi olamaz

ilgi ve katılım bekliyoruz

ÇGMO :):):):) Destek olmadan bu işler yürümez. çok değil yaklaşık 1000 çevre mühendisi bir araya gelebilirler diye düşünüyorum.

ÇMO diye birşey kalmadı artık ÇEVRE GÖREVLİSİ VE MÜHENDİSİ ODASI ÇGMO var diye düşünüyorum. O dadakiler bunu böyle kabullenmiş

onlar silmiş ama benim içimdeki birazcık umuttan ötürü ÇGMO diyesim geldi.

odadan tek isteğim bizi örgütlemesi.
millet devlet yıkmak için dünya kadar insanı bir araya getirirken bizim oda mesleğe ve kendi odaları için ne yapıyor.
ne bir görüş
ne bir bildirge
ne bir görüş
ne bir eylem planı
ne bir bir bir bir

bizim amacımız devlet yıkmak yakmak kırmak dökmek değil bizim amacımız ÇEVRE MÜHENDİSLERİ'nin haklarının gasp edilmemesi ve bizim mücadelemiz demokratik yöntemlerle haklı taleplerle olacak

konuya 66 kişi bakıp 1 kişi evet ben de katılacağım demiyorsa bakanlık daha çok yönetmelik de çıkarır haklarınızı da diplomanızı da bitirir.

Diplomana sahip çık ÇEVRE MÜHENDİSİ

anlaşılan herkes halinden memnun