Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

25 Metre Yükseklik

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  b-434571-mühendis.jpg


  Mesleğimin dördüncü yılında bir sunta fabrikasında çalışmaya başladım. Makine Mühendisi olarak Makine Bakım bölümünün başına getirilmiştim. Çalıştığım ustabaşı ve işçiler kadın mühendisle çalışmaya alışıklardı.Benden öncede başka kadın mühendis arkadaşım aynı görevi yapmış, küçük sorunlar yaşamakla birlikte, uyumlu çalıştıklarını söylemişti.

  Aylar birbirini kovalamaya başladı. Ben fabrikaya ve çalışanlara ısındım. Her şey yolunda gidiyordu. Ben zaten çalışanlara saygılıydım, onlardan da olumsuz bir davranış gelmemişti şahsıma karşı?

  Fabrika 7 gün 24 saat çalışıyor, sürekli üretim yapıyordu. Bakım için ise pek zaman ayrılmıyordu. Kısıtlı zamanlarda, çok iş yapabilmek için, planlamalar yapmaya çalışıyordum. Yıpranan, bozulan parçaları ya tamir ediyor yada yenisini alıp değiştiriyorduk.

  Bilenler bilir, sunta fabrikalarında talaşı biriktirmek için, devasa büyüklükte silolar vardır. Üzerlerinde siklonlar bulunur. Talaşın sürtünmesinden kaynaklı, siklonlar delinir ve saçlarının zaman zaman değişmesi gerekir. Böyle bir durum oldu ve delinen kısmın ölçüsünün alınması gerekiyordu. Çalışanlardan biri imalı bir şekilde ?mühendis alsın ölçüyü, biz belki yanlışlık yaparız? dedi. 25 metre yükseklikteki silonun üzerine çıkamayacağım ve ölçüyü alamayacağım düşünülüyordu. Hafifçe gülümsedim, metremi aldım ve bana söz söyleyen kişiye ?hadi gidip alalım? dedim.

  Sözlerim pek inandırıcı gelmedi ve herkesin suratında alaycı bir gülümseme oldu. Bu durum beni çok sinirlendirdi. Dünyanın en önemli işini yapıyormuş edasıyla, emniyet kemerimi taktım, metremi kemerime yerleştirdim ve başladım 25 metre yüksekliğe tırmanmaya. Bir iki adım atmışken; usta başı, çıkmaya kararlı olduğumu görüp, ?mühendis hanım ben çıkar alırım ölçüyü, her zaman yaptığımız iş, arkadaş şaka yaptı, ölçüde yanlışlık olmaz? dediyse de fikrimden caymadım. Fiziksel bir güç gösterisi de olsa, bunu onlara göstermem gerektiğini düşündüm.

  Ağır ve emin adımlarla merdivenleri çıktım. Kemerimi sabitledim. Benimle gelen çalışanla birlikte değişecek kısmın ölçüsünü aldım ve aşağıya indim.

  Bu davranışım fabrikada takdire şayan bir şekilde karşılandı. Daha sonraları defalarca o yüksekliğe çıktım. Ama o ilk çıkışımdaki kendime güvenişimi hiç unutmuyorum. Çalıştığım süre içinde ise kimse benimle alaycı şekilde konuşamadı. Bunu da o günkü kararlılığıma borçluydum.

  Nergis UYGUN
  Makine Mühendisi

  b-434571-mühendis.jpg
   
  Turgay Sözen bunu beğendi.
25 Metre Yükseklik konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Nükleer tesisin iki metre yakınında balık tutulacak

  Mersin'e yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin 20 milyar dolar büyüklüğünde bir yatırım olduğunu belirten Çağlayan, santralin ne zaman tamamlanacağı konusunda ise net bir bilgisinin olamadığını kaydetti. Çağlayan, santral tamamlandığında, iki metre yakınında balık tutulacak kadar zararsız bir tesis olacağının altını da çizdi. Sekiz buçuk yıldır bu ülke için, Türk halkı için ellerinden gelenin...
 2. ph metre yardım

  arkadaşlar elimde hanna 211 ph metre var sıcaklık ayarları mtc olmuş atc olması için ne yapabilirim acilll yardım
 3. Geri dönüşüm metre

  Hiç vaktim yok... İş yerinde bir yüzü dolan kağıtları yerimden kalkıp kağıt dönüşüm kutusuna atamayacağım şimdi...Hiç vaktim yok... Evdeki metal kutu, plastik, kağıt ne varsa aynı çöpe gidecek doğal olarak. Bir de onlarla mı uğraşıcağım.’ derken, bu sırada çöpe attığım bu naylon poşetler en az 400 yıl en çok 1000 yıl boyunca doğada kalacak... Yani benim çöpe attığım her torba torunum torununun...
 4. Konya ovası projesi; mavi tünel’de 7 bin 290 metre tamamlandı!

  [COLOR=#504945][COLOR=#504945] [COLOR=#504945] KONYA’nın 100 yüz yıllık rüyası olan ve ovanın susuzluğuna çare olacak Konya Ovası Projesi kapsamında yapımı devam eden Mavi Tünel Projesi hızla ilerliyor. 4.2 metre çapında, 17 bin metre uzunluğunda olacak, yerin 300 metre altında inşa edilen tünelde şu ana kadar 7 bin 290 metreye ulaşıldı. [COLOR=#504945]Göksu Nehri üzerinde yapımı devam eden...