Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3. köprü, ilısu barajı gibi dev projeleri

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında Tuğçe Kökbaş tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğçe Kökbaş

  Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

  3. köprü, Ilısu Barajı gibi dev projeleri, 'Çevresel Etki Değerlendirme' (ÇED) süreci dışında tutan yönetmelik maddesi Danıştay'da iptal edildi.

  Ekoloji örgütleri ile bürokrasi arasında yıllardır süren "Çevresel Etki Değerlendirme" (ÇED) muafiyeti mücadelesi, Danıştay 14. Dairesi’nin kararıyla son buldu.
  Radikal gazetesinden Enis Tayman imzalı habere göre; 14. Daire, ÇED sürecine girmeden inşa edilmesi mümkün kılınan 3. Boğaz Köprüsü, Ilısu Barajı, nükleer santrallar gibi önemli projeler için ÇED sürecinin gerekli olduğuna karar verdi.
  Hükümet 2008’de ÇED Yönetmeliği’ne eklediği geçici 3. madde ile 1993 tarihli yönetmelikten önce yatırım kararı alınmış projelere ÇED muafiyeti getirmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çevre ve Orman Bakanlığı bunun üzerine geçici 3. maddenin bazı hükümlerini değiştirdi.
  Yönetmeliğin Ek 1 listesinde yer alanlar için 17/07/2015 ve Ek 2 listelerinde yer alan projeler için de 17/7/2013’e kadar yatırıma başlandığı takdirde ÇED muafiyeti getirildi. Ekoloji Kolektifi Derneği yeniden Danıştay’a gitti. Ek 1’de rafineriler, termik santralleri, radyasyonlu nükleer yakıtlar, asbestli ürünleri işleme projeleri, yol, havaalanı, liman, tersane ile madencilik projelerini kapsıyordu. Ek 2 lise Ek 1’in devamı ve genişletilmiş hali olarak yürürlükteydi. 14. Daire nihai kararında geçici maddenin 1. fıkrasının b bendini iptal etti. Buna göre uygulama projeleri onaylanmış veya mevzuat uyarınca yetkili mercilerden izin, ruhsat veya onay ya da kamulaştırma kararı alınmış veya yatırım programına alınmış veya mevzi imar planları onaylanmış projeler hakkında ÇED alınması zorunlu hale geldi. Danıştay, "üretime ve/veya işletmeye başladığı belgelenen projeler" konusunda ise ÇED’in artık gerekli olmadığına karar verdi.

  'Demokratik katılım şart'


  14. Daire kararında tartışılan bazı konulara da açıklık getirildi. Danıştay, ÇED süreçlerinin demokratik katılımın öne çıktığı ortamlar olduğunu vurguladı. 14. Daire 1984 Tokyo Konferansı’na da atıfta bulunarak “İktisadi büyümede sadece iktisadi gelişme göstergeleri değil, aynı zamanda tabii kaynakların korunması, hastalıklarla mücadele edilmesi, kültür miraslarının korunması ile de ilgilenilmelidir” dedi. Ekoloji Kolektifi Derneği avukatlarından Fevzi Özlüerkararı “İçtihat yaratacak bir yorum. ÇED’in demokratik katılım sürecine ait olarak yorumlanmasıyla ÇED’in ne olduğuna dair esasa ilişkin karar alınmış oldu” diye değerlendirdi.

  Kaynak: http://t24.com.tr/haber/3-kopru-ve-...60777338257_103685_129543683896633#f39cd82604
   
  Gökhan Berker Akbıyık bunu beğendi.
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ÇED raporu almakla sizce asıl amaç yerine getirilmiş olacak mı?
  Yada şöyle sorayım sizce ÇED raporu almak o kadar zormudur?
   
 3. Tuğçe Kökbaş

  Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

  Türkiye' de yaşadığımıza göre çok kolay
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bencede :)
  Ilısu barajını (baraj şantiyesi) görmüş biri olarak acık ve net ifade edebilirimki böyle bir tahribat şekli yok yazık gercekten yazık.
   
3. köprü, ilısu barajı gibi dev projeleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. "3. Köprü mü, nefes mi?"

  Tüketim, günümüzün vazgeçilemeyen en önemli özelliklerinden. Bir zamanlar birkaç kuşağı içine alacak kadar yavaş değişimler yaşanırken, günümüz toplumlarında bir iki yılda büyük gelişmeler yaşanıyor. Hızla değişen ve küreselleşen dünyada hiç olmadığı kadar yaygın bir iletişim, etkileşim ve tüketim ağı içinde yaşıyoruz. Bu özellikle moda, müzik, sanat, sanayi ve politika gibi popüler...
 2. Nükleer Santral ve 3. Köprü ÇED'den muaf

  Dün (14.04.2011) Resmi Gazete’de Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’ndeki, ÇED muafiyetini kapsayan Geçici 3. Madde’yle ilgili bir değişiklik yayımlandı. Buna göre 3. köprü, Gebze-İzmir otoban yolu, Sinop ve Akkuyu nükleer santraları, Hasankeyf gibi uygulamalara ÇED muafiyeti yeniden getirildi. ÇED Yönetmeliği’nde ‘Kapsam Dışı Projeler’ başlığını taşıyan Geçici 3. Maddesi ile...
 3. atık barajı

  Maden ocağının atık barajını boşaltıyoruz. tekrardan burda faaliyet göstermek istiyoruz, fakat daha önceden buraya geomembran, killi tabaka gibi tabakalar örtülmemiş. fakat bu boşaltımdan sonra örtüyü sermeyi düşünüyoruz. bunun için başlangıçtan itibaren ne yapabiliriz, bu konuda bilgisi olan varmı, yazışmalardan tutunda serilecek örtüye kadar bana yardım edecek arkadaşlar varsa sevinirim,...
 4. Ilısu barajı akım şeması

  ILISU BARAJI AKIM ŞEMASIna ihtiyacım var acil , arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim
 5. Damocracy belgeseli - ılısu baraj inşaatı mardin hasankeyf

  Damocracy Belgeseli IrmhJ1bUEeI dogadernegi.org | Damocracy belgeseli, Amazon ve Hasankeyf'in ortak hikayesinden yola çıkarak büyük barajların iddia edildiği gibi 'temiz' enerji olmadığını ortaya koyuyor. Kanadalı yönetmen Todd Southgate, dünyanın en çok tartışılan iki baraj projesi olan Brezilya'daki Belo Monte ve Türkiye'deki Ilısu'yu konu alan bir belgesel hazırladı. Southgate, ilk...