Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3. köprü imar plani iptal edildi!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında cevremuhendisi tarafından paylaşıldı.

 1. cevremuhendisi

  cevremuhendisi Misafir

  ÇED Yönetmeliği Geçici 3. Madde kapsamında DPT‘nin (Kalkınma Bakanlığı) yatırım programında yer aldığı belirtilerek 3. Köprü ÇED‘den muaf tutulmuştur. Yönetmeliğin bu maddesi Odamız tarafından dava edilmiş ve tüm ÇED muafiyetlerinin ortadan kaldırılması Danıştay‘ın kararları ile sağlanmıştır. 1 Nisan 2013 de tarafımıza ulaşan kararın hemen ardından, kararın mürekkebi kurumadan 5 Nisan 2013‘de, Yüksek Mahkeme kararına rağmen bu madde tekrar yönetmeliğe eklenmiştir.
  Bununla da kalınmamış, 3. Köprü‘de ÇED Raporu hazırlanması için açtığımız dava sürecinde bu madde bu sefer torba kanun ile Çevre Kanunu‘na konulmuş ve mahkemelerin 3. Köprü‘ye ÇED uygulanmamasını hukuksuz bulmaması sağlanmıştır.
  Bugün basına da yansıdığı gibi, 3. Köprü‘nün yanlış yere yapıldığı ve imar planının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından iptal edildiği görülmüştür.
  Bu hata, bir mühendislik, plancılık hatasıdır. TMMOB‘yi susturmaya, işlevsizleştirmeye çalışanlar ve buna destek olanların bilim dışılığının, kamu yararından uzaklığının yansımasıdır.
  Aşağıdaki sorulara yanıt verilebilmesi gerekmektedir;
  · İptal edilen imar planları kapsamında tahrip edilen doğal alanlar tekrar yerine getirilebilecek midir?
  · İptal edilen imar planları kapsamında yapılan kamulaştırmaların ülke kaynaklarına verilen zararının hesabı verilebilecek midir?
  · Yurtdışındaki bankalardan, faiz lobilerinden (!) para alınmak için yapılan ÇED raporlarının ülkemizde halkımız için yapılmasına engel olunması kamu yararı ile bağdaşır mı?
  · Bankaların kredilerini geri alabilme ihtimallerine dair rapor hazırlanırken neden kamu yararı, halk sağlığı ve katılımcılık anlayışı ile ÇED raporu hazırlanmasından kaçınılmıştır?
  · Yoksa yangından mal kaçırırcasına yürütülen, bilimsellikten ve katılımcılıktan uzak, halka bilgi vermekten çekinen bu proje ve inşaat 4. Köprü‘nün inşaatı mıdır?
  ÇED raporu, projelere dair tüm bilgileri barındıran, sosyal, çevresel etkileri irdeleyen, halkın katılımını sağlayan bir sürecin sonucunda oluşturulmaktadır. Bu raporlar meslektaşlarımızın yani çevre sorunlarının tespiti ve çözümüne yönelik bilimsel-teknik birikime sahip çevre mühendislerinin katılımı ile hazırlanmaktadır. ÇED raporlarının hazırlanmasına engel olmak mühendislik disiplinin sürece etkin katılımını, halkın görüşlerinin sürece etkin katılımını engellemek anlamına gelir ve "Çevrecilik" ile kesinlikle bağdaşmaz!
  Ülkemizde köprü, havalimanı, liman, tesis yapılmasın demiyoruz! Mühendislik, plancılık ilkeleri ile, kamu yararı ve halk sağlığı gözetilerek bu projelerin yapılmasını istiyoruz. Yoksa siz hala anlamadınız mı?
  Baran BOZOĞLU
  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
  Yönetim Kurulu Başkanı
  (Yönetim Kurulu Adına)

  Kaynak: http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=88358&tipi=68&sube=0
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Dün ulaştırma bakanının 3. köprü ile ilgili yapılan haberlerin asılsız olduğuna dair demeci vardı. Zaman gösterecek kim doğru söylüyor..
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi


  :naslyany::komik::koptum:
  klasik bir "lahanayı yerken kıtır kıtır, sapına gelince me" vak'ası
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

3. köprü imar plani iptal edildi! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. "3. Köprü mü, nefes mi?"

  Tüketim, günümüzün vazgeçilemeyen en önemli özelliklerinden. Bir zamanlar birkaç kuşağı içine alacak kadar yavaş değişimler yaşanırken, günümüz toplumlarında bir iki yılda büyük gelişmeler yaşanıyor. Hızla değişen ve küreselleşen dünyada hiç olmadığı kadar yaygın bir iletişim, etkileşim ve tüketim ağı içinde yaşıyoruz. Bu özellikle moda, müzik, sanat, sanayi ve politika gibi popüler...
 2. imar planı

  mrh arkadaşlar atıksu arıtma tesisi için imar planı çizmem gerekiyor. elinde örnek olan arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?
 3. 107 su markasi teşhir edildi

  [COLOR=#104774]Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan "Ambalajlı Su Raporu"na göre 107 su markası, ulusal ya da uluslararası standartlardan bir veya birkaçına uygun değil. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, yaptığı yazılı açıklamada, "Ambalajlı Su Raporu"nun hazırlıklarına bir yıl önce başladıklarını, önce tüm markaları analiz etmek...
 4. Elinde hazır imar planı olanı varmı acil ?

  Her hangi bir yerleşim yerinin imar planı elinde bulunan arkadaşlar yardımcı olun lütfen paylaşımınız ıcın tesekkurler
 5. "yd'den havale edildi" ne demek?

  danıştayda açılan davalarda sistemde "YD'den Havale Edildi" şeklinde bir yazı çıkıyor bunun ne anlama geldiğini ya da en azından YD'nin ne anlama geldiğini bilen var mı?