Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4-Klorofenolün aktif çamurda kometabolik ayrışması üzerine biyosurfaktan etkisi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Ayla UYSAL, Ayşen TÜRKMAN
  1Süleyman Demirel Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Batı Kampüsü, Isparta
  2Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Tınaztepe Kampüsü, Buca, İzmir

  Özet
  Bazı kimyasal endüstri atıksularında bulunan klorlu fenolik bileşikler organizmalar üzerinde önemli toksik etkilere neden olurlar ve sıklıkla biyolojik ayrışmaya karşı direnç göstermektedirler. Kometabolizma son zamanlarda klorlu solventler gibi ayrışmaya direnç gösteren bileşiklerin biyolojik arıtımında önemli bir teknik olarak belirmiştir. Kometabolizma ile biyolojik ayrışmada hücre büyümesi için uygun bir büyüme maddesine ihtiyaç duyulmaktadır. Biyosurfaktanlar su ve toprak ortamında ayrışmaya karşı direnç gösteren kirleticilerin giderimini artırabilmektedir. Bu çalışmada büyüme maddesi olarak glikoz kullanan aklime edilmiş karışık kültür ile 4-Klorofenol’ün (4-KF) ayrışması üzerine biyosurfaktanın etkisi, çamur yaşı 10 gün ve hidrolik bekletme süresi 17 saat olarak sabit tutulması ile aktif çamur reaktörü kullanılarak incelenmiştir. Biyosurfaktan olarak JBR 425 rhamnolipid, kritik misel konsantrasyonunda (15 mg/l) kullanılmıştır. Biyosurfaktanın eklendiği reaktör (test reaktörü) ile, eklenmediği kontrol reaktörü aynı 4-KF ve KOİ yükleme hızlarında paralel olarak çalıştırılmıştır. 4-KF konsantrasyonu 40-250 mg/l aralığında uygulandığı zaman, kontrol ve test reaktöründe 4-KF giderim verimleri %97.1-91.1 ve %98-96.5 aralığında olmuştur.

  Bu 4-KF konsantrasyon aralığında, 4-KF giderim verimindeki azalma biyokütlenin 4-KF’e adaptasyonundan
  dolayı önemsizdir. 4-KF konsantrasyonu 350-450 mg/l aralığında uygulandığı zaman, kontrol reaktöründe arıtma verimi %80-76.64 aralığında iken, test reaktöründe %86.5-84.6 aralığında olmuştur. Test reaktöründe biyosurfaktan glikoza ilave olarak biyokütle üretiminde kullanıldığından dolayı biyokütle konsantrasyonu kontrol reaktörüne göre daha yüksek olmuştur. Biyosurfaktan mevcudiyeti 4-KF’ün biyokütle üzerine olan toksisitesini azalttığından 4-KF’ün ayrışma hızı artmıştır.

  Anahtar Kelimeler: Aktif çamur, biyokütle, biyosurfaktan, 4-klorofenol, toksisite.

  Makaleyi indir
   
4-Klorofenolün aktif çamurda kometabolik ayrışması üzerine biyosurfaktan etkisi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Katı Atık Düzenli Depolama Sahalarında Atıkların Aerobik ve Anaerobik Ayrışması

  KATI ATIK DÜZENLİ DEPO SAHALARINDA ATIKLARIN AEROBİK VE ANAEROBİK AYRIŞMASI ÜZERİNE SIZINTI SUYU GERİ DEVRİNİN ETKİLERİ Çevre Yük. Müh. Mehmet Sinan BİLGİLİ FBE Çevre Mühendisliği Anabilim Dalında Hazırlanan DOKTORA TEZİ Tez Savunma Tarihi : 10.02.2006 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Ahmet DEMİR Dosya Ektedir.
 2. Aktif çamurda işletme problemleri

  aktif çamurda işletme problemleri (sunum)
 3. Çevresel etkisi önemsizdir

  Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların fikrine ihtiyacım var. Bir tesisin elinde ÇED ile ilgili Mahalli Kurulun Çevresel Etkisi Önemsizdir kararı var. Ancak bu böyle belge tarzında değil. Hani Ticaret Sicil Gazeteleri olur ya, o tarz. O sırada değerlendirilen tüm faaliyetler sırasıyla yazılmış, orada böyle bir de yazı var. Benim sorum, bu döküman ÇED konusunda yeterli midir bir tesis için...
 4. pH ın Mikroorganizma üzerindeki etkisi

  Ortamın asidik veya bazik oluşu, enzimleri dolayısıyla bakteri hücrelerini ve bakterlerin yaşamsal faaliyetlerinietkiler. Bu durmda bakteriler arıtmadaki fnksiynlarını yerine getiremezler ve arıtma verimi düşer. Sisteme girişte pH ın hangi değerde olması gerektiği aktif çamur havuzunda oluşacak kimyasl ve biylojik işleme göre belirlenir. Aktif çamur havuzunda pH ın 6 - 8,5 aralığında olması...
 5. Çamurda çok değeri

  arkadaşlar merhaba, Atıkların düzenli depol. hk. ynt. gereği 2015'ten sonra çamurda ÇOK değerine bakılacak artık. ÇOK değeri nasıl düşürülebileceği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.