Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4- nitrofenol'ün anaerobik hareketli yatak reaktör (ahyr)ve anaerobik perdeli reaktör

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Özlem S. KUŞÇU, Delya SPONZA
    Dokuz EylülÜniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Buca-İZMİR
    E-Posta: ozlem.selcuk@deu.edu.tr

ÖZET:
    Bu çalışmada, laboratuvar ölçekli kurulan anaerobik hareketli yatak reaktör (AHYR) ve anaerobik perdeli reaktör (APR), sürekli beslemede co-substrat olarak glukoz kullanılarak 4-Nitrofenol’ün arıtılabilirliğini araştırmak için kullanılmıştır. Önce AHYR ve APR reaktörler yatışkın hal koşullarında 4-NF içermeyen sentetik atıksu ile işletilmiştir. Start-up işletimden sonra, APR ve AHYR’de KOİ ve 4-NF uzaklaştırma verimleri ve gaz üretimleri üzerine artan 4-NF (10,15,20,25,35 ve 40 mg/l) konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir Her iki reaktörde de KOİ ve 4-NF arıtım verimi AHYR için 0.96 g/m3.gün 4-NF yükleme hızı haricinde tüm yükleme hızlarında % 90’nın üzerinde bulunmuştur. Her iki reaktörde, metan üretim hızı ve metan yüzdesi, maksimum 3.85 g/m3 gün yükleme hızında ortalama 1100 ml /gün ve % 54 dür. Çalışmada her iki reaktörde anaerobik şartlar altında 4-NF’nin 4-AF’e ayrıştığı bulunmuştur.

Anahtar Kelimeler: Anaerobik Arıtım, AHYR, APR, 4-Nitrofenol

DOWNLOAD

4- nitrofenol'ün anaerobik hareketli yatak reaktör (ahyr)ve anaerobik perdeli reaktör konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ardışık Kesikli Reaktör

Ardışık kesikli reaktör çalışma problemleri, modellenmesi avantaj ve dez avantajlaı hakkında bilgiye ihtiyacım var. Paylaşırsanız memnun olurum.
  2. ABD'de bir nükleer reaktör daha alarm veriyor

Haber - 28 Ağustos, 2011 ABD’de devam eden Irene kasırgası nedeniyle Calvert Cliff nükleer santralinin bir reaktörü kapandı. Bu, ABD’de bir hafta içinde doğal afetler nedeniyle kapanan üçüncü reaktör. ABD'de yaşanmakta olan Irene kasırgasının yarattığı kuvvetli rüzgar, Maryland Eyaleti'nde bulunan Calvert Cliff nükleer santralindeki bir reaktörün kapanmasına neden oldu. Bu, ABD'de bir...
  3. Boya atıksuyunda biyolojik reaktör besleme

Arkadaşlar merhaba; Boya atıksuyu arıtma tesisimizde kesikli ve sürekli olak üzere biyolojik reaktörler var fakat şu anda koi değerleri yüksek.Havalandırmada sıkıntım yok fakat bakterilerimin durumu çok kötü flement mikroorganizmalarda bol miktarda mevcut.Size sorum şu olacak : Bu bakteriler için neler yapılabilir beslemede şeker ve üre kullanımı tavsiye ediliyor fakat ne oranlarda ne kadar...
  4. Anaerobik parçalanma

anaerobik parçalanma ile ilgili sunum yapıçam elimde yeterli kaynak yok ve yeterli bilgiye ulasamadım. kaynaği olan paylaşbilir mi ?
  5. Reaktör sayısı arttıkça arıtma verimi neden artar?

Tam karışımlı reaktörler için;10 adet seri bağlı reaktör ve 15 günlük bekleme süresi için arıtma verimi %41 iken,5 adet seri bağlı ve 15 günlük bekleme süresi için arıtma verimi %25'e düşüyor bunun sebebi ne olabilir sizce ?yardım ederseniz çok sevinirim sağlıcakla kalın.(öğrenciyim:)) Kendimi anlatamadıysam bir örnek vereyim;1 reaktörden oluşan sisteme suyu aldık ve atıyorum 3 saat beklettik...