• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

4- nitrofenol'ün anaerobik hareketli yatak reaktör (ahyr)ve anaerobik perdeli reaktör

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Özlem S. KUŞÇU, Delya SPONZA
Dokuz EylülÜniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Buca-İZMİR
E-Posta: ozlem.selcuk@deu.edu.tr

ÖZET:
Bu çalışmada, laboratuvar ölçekli kurulan anaerobik hareketli yatak reaktör (AHYR) ve anaerobik perdeli reaktör (APR), sürekli beslemede co-substrat olarak glukoz kullanılarak 4-Nitrofenol’ün arıtılabilirliğini araştırmak için kullanılmıştır. Önce AHYR ve APR reaktörler yatışkın hal koşullarında 4-NF içermeyen sentetik atıksu ile işletilmiştir. Start-up işletimden sonra, APR ve AHYR’de KOİ ve 4-NF uzaklaştırma verimleri ve gaz üretimleri üzerine artan 4-NF (10,15,20,25,35 ve 40 mg/l) konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir Her iki reaktörde de KOİ ve 4-NF arıtım verimi AHYR için 0.96 g/m3.gün 4-NF yükleme hızı haricinde tüm yükleme hızlarında % 90’nın üzerinde bulunmuştur. Her iki reaktörde, metan üretim hızı ve metan yüzdesi, maksimum 3.85 g/m3 gün yükleme hızında ortalama 1100 ml /gün ve % 54 dür. Çalışmada her iki reaktörde anaerobik şartlar altında 4-NF’nin 4-AF’e ayrıştığı bulunmuştur.

Anahtar Kelimeler: Anaerobik Arıtım, AHYR, APR, 4-Nitrofenol

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .