• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

500 kişilik bir siteden çıkan atıksu hesabı

emrecankara

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Herkeze iyi günler. Arkadaşlar ben Selçuk Üniversitesinde öğrenciyim. Bir proje ödevim var Biyolojik atıksu sistemiyle ilgili. Ödevim 500 kişilik bir sitede çıkan atıksu miktarı ve bu sitede arıtılıp çevreye salınan atıksu miktarı. Izgara , ön arıtma , çökeltme , dengeleme tankı , havalandırma işlemlerinde oradan geçerken ne oldugunu ve bilinebiliyorsa ne kadar suyun arıtıldıgını ögrenmem gerekiyor. İnternette araştırma yaptım ama pek anlayamadım cok karısık formüller. Benim bölümüm Makine Mühendisliği onun için pek yakın olmadıgım için konuyu anlayamadım. Siz Çevre Mühendisi arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

sana örnek bir proje lazım oradan bakarak öğrenebilirsin. örnek projeler vardır mutlaka arkadaşlarda paket arıtma olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Merhabalar;
Ekte paylaştığım dosyayı incele.aradığın bilgileri orada bulacaksın. Anlamadığın ya da kafana takılan bir şey olursa yardımcı olurum.

Ekli dosyalar

• arıtma tesisi genel bilgiler ve debi hesabı.docx
    16.5 KB · Görüntüleme: 162
Teşekkür ederim Çiğdem Hanım incelicem anlamadıgım yer olursa sorarım. Sizede teşekkür ederim Abdurrahim Bey umarım arkadaşlarınızda vardır. Ödevimi yarın vermem gerekiyor hesapları uzun mu sürer 1 günde bitirebilirmiyim?

Çiğdem Hanım çok teşekkür ederim zaman ayırmış uğraşmıssınız gerçekten çok teşekkür ederim :) Yapacağımız hesaplar bu kadar değil mi . 500 kişilik bir siteden arıtılan atıksu mıktarı 90m3/gün.

Yanlız site olduğu için kayıp ihtimali çok düşük. Sitede yaşayan insanların kullandığı su direkt toplanacaktır. %10 kayıpları almamanız daha uygun olabilir diye düşünüyorum. Arıtılan atıksu miktarı 100 m3/gün olarak alınabilir.

Merhabalar;
Mesajında yazdığın sorular ile ilgili bilgiler için paylaştığım dosya yeterli tabi. Ama bir de bu işin projelendirme kısmı var. yani tesiste kullanacağın havuzların boyutları,havuzlarda kullanacağın ekipmanların teknik özellikleri,tesis ile ilgili çizimler vb. ve bunların formülasyon hesapları da var. orası ayrı bir konu. buarada site olduğu için kayıpları almasan daha iyi olur. Site olması gözümden kaçmış. Teşekkürler @Sunsett

rica ederimm :) @Çiğdem Aksoy Bu arada Emre bey makine mühendisi olarak tamamen arıtma tesisi ile ilgili herşeyi yapacaksanız teknik olarak da herşey lazım , atıksu arıtma tesisi ile ilgili proje bulabilirseniz size yardımı olur.

Tamam o zaman kayıpları almıyım ben:) Aşagıdaki resimi buldum bunu kullanarak işte üzerinde hesapları falan yapsam yeter bence hoca o kadar ayrıntılı istememişti galiba . Son bir gün kaldı yetişmez zaten diğer türlü :) Tekrar teşekkürler @Sunsett @Çiğdem Aksoy

Ekli dosyalar

• process2(1).jpg
    process2(1).jpg
    427.3 KB · Görüntüleme: 74
Merhabalar;
Ekte bir çizim paylaştım. yaklaşık 500 kişilik bir sitenin atıksu arıtma tesisi akım şeması bu tesiste işveren tarafından fazladan istenilen üniteler de var. ama kafanı çok karıştırmasın. kum ve yağ tutucu istemedikleri için koymamıştık. işini görür diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• sürekli sistem biyolojik arıtma-Model.pdf
    206.6 KB · Görüntüleme: 122
merhabalar;
Ekte paylaştığım çizime de bir bak. bu da bahsettiğim kesikli sistemin akım şeması. aradaki farkları değerlendirmesi sana kalmış.

Ekli dosyalar

• kesikli sistem-akım şeması Model.pdf
    113.7 KB · Görüntüleme: 91