Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

584 Günde "Elektrikli" Devr-i alem

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Murat Kubilay tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  slide.jpg
  5 kişilik mürettebatla dünya turunu tamamlayan elektrikli katamaran, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu.
  Solar panellerinin elektrik üretme kapasitesinin hızla artması, ulaşımda yeni seçenekleri gündeme getiriyor.İsviçreli bir grubun 584 güne yayılan deneyimi güneş enerjisinin önemini gösterdi.
  Denize kıyısı olmayan İsviçre 'nin PlanetSolar isimli katamaranı, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu. PlanetSolar isimli katamaran, Fransa'nın güneyindeki Monako limanında coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

  planetsolar.jpg

  PlanetSolar, 2010 yılının eylül ayında başladığı yolculuğunu 60 bin kilometre yol katederek tamamladı.Projenin şefi 40 yaşındaki Raphael Domjan, denizde geçirdikleri anları, Samanyolu'nda dolaşan bir uzay gemisinin yolculuğuna benzetti.
  Domjan, "Başardık, bu dünya için olumlu bir mesaj, gezegenimizi ve biyo-çeşitliliği korumalıyız" dedi.Bu projeye 8 yıl önce başladığında o zamanki teknolojinin şimdiki gibi olmadığını, çok ilerleme kaydedildiğini söyleyen Domjan, yaptıkları yolculuğun güneş enerjisi endüstrisine bir ivme kazandırmasını umduğunu belirtti.

  Günde 300 kilometre yol alıyor
  Almanya 'nın Kiel kentindeki tersanelerde inşa edilen 35 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki katamaranın güneş panelleri 537 metrekare alana sahip bulunuyor.
  Paneller iyi havalarda saatte 500 ila 600 kilowatt elektrik üretiyor ve bataryaların yüzde 100 dolmasını ve geminin 300 kilometre yol katetmesini sağlıyor.Katamaranda motordan bilgisayarlara, sıcak suya kadar herşey güneş enerjisinden elde ediliyor. (Deutsche Welle Türkiye)
   
584 Günde "Elektrikli" Devr-i alem konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevreci Elektrikli otomobilde ÖTV şoku!

  Elektrikli otomobillerde ÖTV avantajı bekleyen otomotiv sektörünü şoke edecek bir haber geldi. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırıldığı Torba Kanun Taslağına göre elektirikli binek otomobillere yüzde 37 ÖTV uygulanacak. Elektrikli otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulaması ise henüz netleşmedi. Sektör temsilcileri, elektrikli otomobile ÖTV konusunda kendilerine avantaj...
 2. hangi sektör ne kadar günde ne kadar su kullanıyor?

  merhaba arkadaşlar okuldaki bir proje ödevimiz için gebze ilçesindeki fabrkilar günde yaklaşık olarak nekadar su kullanıyor?elinde bununla ilgili bilgi belge ve isatik olan varsa paylaşırsa çok sevinirim
 3. Elektrikli eşyada zehirli maddelere dikkat!

  Elektrikli eşyada zehirli maddelere dikkat! Elektrikli ve elektronik eşyalarda yasaklanan kurşun, çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkilerken, civa beyne, böbreklere ve üreme organlarına zarar veriyor. Bilgisayar, monitör, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik eşyaları alırken zehirli maddeleri içerip içermediğine dikkat etmek gerekiyor. Çevre ve Şehircilik...
 4. 15 günde gökdelen yapımı

  Mevzu bahis çinlilerse şaşırmamak gerek :) w6UpDMIhgGs