• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aat laboratuvarında çamur kuruluğu testi

Fatih D.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü
Merhaba,

İşletmekte olduğum Evsel nitelikli AAT'nin çamur kuruluk testini laboratuvar ortamında yapabilir miyim etüv vs. kullanarak? Bu konu hakkında metodoloji bilen arkadaşım var ise yardımcı olabilir mi?

@Fatih D.

Merhaba Fatih,
Evet, çamurun nem tayinini lab ortamında yapabilirsin.Fakat O işlemi etüvde gerçekleştiremezsin diye düşünüyorum.Basit nem ölçüm cihazları bu işlem için ideal.2 gram çamuru alüminyum kaba yayıp cihazla nemini ölçtükten sonra yine cihaz yardımıyla 105 dereceye kadar ısıtıp tekrar nem ölçme işlemini yapıyorsun.Prosedür de bu kadar basit.

Fatih Bey,
Çamur nem tayini aynı AKM gibi etüvde ölçülebiliyor. Elimdeki yazılı kaynakları bulamadım, uzun zamandır yapmadım doğrusu. Prosedürü hatırladığım kadarı ile; öncelikle tartım yapacağınız küvet / porselen krozeyi sabit tartıma getirmeniz ve darasını almanız gerekmektedir.
Bunun için de 103-105 derecede 1-2 saat tutmanız ve nem almayacak şekilde desikatörde muhafaza etmeniz gerekmektedir.
Miktarını ölçmüş olduğunuz çamuru bu kaba ilave edip 103-105 derecede sabit tarıma gelinceye dek bekletilir. AKM gibi hesaplama ile ağırlık farkı uçan nemi ifade eder şeklinde hesaplanıyor.
Yukarıda Hande Hn'ın da bahsettiği farklı bir şekli olmalı.