Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AB direktifine göre ambalaj atıkları

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Metin Koci tarafından paylaşıldı.

 1. Metin Koci

  Metin Koci CMNet Üyesi

  AB direktifi;

  Tüm ambalajların,

  -Tekrar kullanımını(re-use)
  -Aksi takdirde geri kazanımını
  -geri kazanımında mümküm olmadığı durumlarda enerji üretiminde kullanılmasını

  öngörmüştür.
   
 2. Ayşe Nur Yasemin

  Ayşe Nur Yasemin CMNet Üyesi

  çok güzel bir bilgi ama bunun "ülkemizde uygulanabilirliği nedir?" orası sanırım mechul ne yazık ki...
   
 3. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  merhabalar;

  şu an ülkemizde ambalaj atıkları ile ilgili olarak atık minimizasyonu, yani atıkların mümkün olduğunca az üretilmesi politikası ve ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması üzerine durulmaktadır. özellikle cam ve plastiklerde depozito, yani atık üreticisinin atıkları geri alması konusu bir zamanlar gündeme geldiysede şimdilerde yok. üreticilere zor geliyor çünkü. ama ambalaj atıklarının ayrı toplanıp değerlendirilmesi çok önemli. bunu teşvik içinde Çevko gibi kurumlar başta olmak üzere çok çalışmalar var. kaynağında ayrı toplamanın da ana unsuru bunun altyapısının oluşturulmasıdır. çünkü ben biliyorum şehirde ayrı toplanan bazı ambalaj atıkalrının sonra tekrar depolama sahalarına götürüldüğünü. :)) bu alanda özel firmaların çoğalması ile bu işler daha doğru yapılmaya başlandı.

  şimdilerde düzenli depolama tesislerinde kurulan ayrıştırma binalarında şehirden gelen tüm atıkların ayrıştırılacakmış gibi bir kanı var. ancak ayrıştırma tesislerinde şehir merkezinde ayrı toplanan ambalaj atıkalrının ayrıştırılması gerekmektedir. tabi bunun daha iyi yerleşmesi için ülkemizin biraz daha zamana ihtiyacı var.

  saygılarımla.
   
 4. Metin Koci

  Metin Koci CMNet Üyesi

  Aslına bakarsanız Türkiye'de ambalaj atığı toplatma uygulaması daha tam olarak rayına oturtulabilmiş değil.Sanayi bölgeleri olan yerlerde toplanıyor ama sanayi olmayan yerlerde toplama olayı sadece göstermelik.ayrıca oluşan atığı minimize etmek gibi bir derdi yok belediyelerin(yani tüm Türkiye'nin),sadece ambalaj atıklarının toplatılması için vatandaşa uygulamayla ilgili bilgi veriliyor...
  Depozito uygulaması için ise;
  Piyasaya ambalaj süren işletmeler,yıl içinde ürünlerini satmak için kullandıkları ambalajları toplatmak zorundadır.Yeni yönetmeliğin yayınlanmasının ardından büyük bir maliyetin altına gireceklerinden depozito uygulamasına geçecekleri kanaatindeyim(Özellikler CocaCola.,.,.,.gibi büyük kuruluşlar).Depozitolu ürün sattıklarında ürünün ambalajı tekrardan kullanılabildiğinden(en az 7 kez)ambalaj atığı toplatmak için para ödemeyeceklerdir.
  Ayrı toplama-ayrıştırma konusunda Sayın Veysel28 e katılıyorum,çöp sahalarında ayırma yapmak uygun olmayan ve insan sağlığı açısından çok tehlikeli olmakla birlikte tekrar hammadde olarak kullanılacak bu ambalaj atıklarının kalitesini de düşürmektedir.
   
 5. Ayşe Nur Yasemin

  Ayşe Nur Yasemin CMNet Üyesi

  vermiş olduğunuzu bilgiler için öncelikle teşekkür ederim iki meslektaşımıda.
  amalaj atıklarının sanayi bölgelerinde toplatılması konusunda metin bey ie hem fikirim ve buna eklemek istediğim bir nokta daha var bu ambalaj malzemelerini toplayanlar yani pisayası elinde tutanlar sizde bilirsinz diye dusunmekteyim çöpçülük ve hurdacılıktan gelme olup aslında hangisinin toplanması gerektiğine bakmıyorlar sadece para kazanmaya bakıyorlar ve bundan dolayıda tehlikeli atıklarla ve kontamine olmuş ambalajlar veya aküler vs gerektiği gibi toplatılmıyor.
  birde yine metin bey in değinmiş olduğu depozito uygulaması hakkında birşey söylemek isterim. bu uygulama yalnış hatırlamıyorsam 2011 yılından itibaren piyasaya sürenlere verilecek(yalnış biliyorsan düzeltin lütfen:) ) ve piyasaya sürdükleri ambalajları kndileri sisteme depozito kısmından giriş yapıcaklar. aslında bunun çok güzel birşey olduğunu düşünüyorum lakin TAT'ların belgelendirme konusunda sanıyorum ki artık bir değeri kalmayacak:) zaten geri dönüşümcülerde yeniden serbest bırakılcak fabrıkalardan malzeme alımında durumları vahimleşiyor diye düşünüyorum. yalnış bilgiye sahipsen düzeltin lütfen:)
   
AB direktifine göre ambalaj atıkları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ambalaj atiklari

  Amblaj atiklarini beyan sİstemİne yanliŞ gİrİldİ ve Üzerİnden bİr yil geÇtİ ayrica onu takİp eden yildada yİne ayni yanliŞlik yapildi dÜzeltİlme yapilabİlİr mİ? YanliŞlikta kaĞit aĞirlikli kompozİt yerİne plastİk aĞirlikli kompozİt yazildi kodu gİrİldİ...
 2. Ambalaj atıkları

  mrhb arkadaşlar tesisimizde ambalaj atıkları çıkıyor(cam,plastik,kağıt) ancak bağlı bulunduğumuz ilde geri dönüşüm tesisi tek olduğu için atıklarımızı gelip almıyorlar.Şuanda evsel atıklarla birlikte belediyenın dökum sahasına boşaltıyoruz.Bu durumda ne yapmalıyız..iyi çalışmalar..
 3. Ambalaj Atıkları

  İçinde bozulmuş gıda maddesi olan ambalajlar nasıl geri kazanılır. Böyle bir tesis varmı ?
 4. Ambalaj atıkları

  arkadaşlar benim ambalaj atıklarının Türkiye ve AB ülkelerindeki uygulamaları ile ilgili ödevim var yardımcı olabilir misiniz ?
 5. Ambalaj atıkları

  ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle ilgili kaynak bulmam lazım. bitirme ödevi için. yardımcı olursanız sevinirim