Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil! Atık Kodunu Belirleme

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Ömer Taşdemir tarafından paylaşıldı.

1. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Arkadaşlar alüminyum enjeksiyon döküm işi yapmaktayız. Ergitme ocaklarımızın temizlenme sırasında ve ergimiş alüminyumun gaz alma işleminden sonra cüruflar oluşmaktadır. Bu cüruflar elenerek kullanılabilen alüminyumlar tekrardan ocakta ergitiliyor. Geriye kalan toz şeklindeki cürufları hangi atık kodu altında tesisten çıkartmalıyım karar veremedim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

2. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

12 01 20 olabilir mi?

3. yeşilerdem

yeşilerdem CMNet Üyesi

Alüminyum crufundan tekrar alüminyum elde edip, ortaya çıkan atığınızdan bahsediyorsunuz öyle değil mi? Böyle bir tesisin atık kodunu bakanlığa 100329 olarak verdik ama doğru veya yanlış olarak bişey demediler. Peki siz, bu atığınızı nereye veriyorsunuz bertaraf için??

4. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba, bahsettiğim atık kodunu bertaraf eden lisanslı firmalar mevcut, biz bu atık kodu ile oluşan atıklarımızı lisanslı bertaraf firmalarına gönderiyoruz.

5. Burçin Hekimoğlu

Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

Benim anlamış olduğum kadarı ile atık kodunuz 10 03 09 olması gerekmektedir.
    İyi çalışmalar...

6. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Daha önceden 100308 atık kodu ile veriliyormuş fakat emin olamadığım için sormak istedim. Ürünlerimizi CNC işleme makinalarında bor yağı ile birlikte işliyoruz ve alüminyum talaşlar çıkıyor. Bu talaşları geri kazanım tesisine gönderiyoruz. Cüruflarımızı da bu talaşlarla beraber aynı firma alıyor. Fakat cürufun geri kazanım değeri yok heralde. Lakin çimento fabrikalarında kullanılabilir mi diye düşünüyorum.. Eğer tehlikeli değilse lisanslı firmalara da vermemize gerek yok tabi.. Atık koduna gelince 100309da kara cüruf diyor, tuz cüruf ile kara cüruf arasında ki farkı çözemedim.

7. Burçin Hekimoğlu

Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

Merhaba Ömer Bey;
    Çıkan atıkları görmediğim için bilemiyorum. Ayrıca benim ki sadece yorum sonuçta ikinci bir işleme tabi tuttuğunuz için ikincil tanımı daha doğru geldi. Konu ile ilgili çalışmalarım olmadı ama yapılan işlemler ve atık türü bu şekilde olmalı ya dediğiniz gibi 10 03 08 ya da 10 03 09 olması yapılan tanımlamalar içerisinde en doğru olanıdır diye düşünüyorum.
    Kolay gelsin.

Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
Acil! Atık Kodunu Belirleme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atik envanteri için atık kodu belirleme

Atık Envanteri oluşturulması Atık Yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. İnternetten derlediğim ve edindiğim bilgiler doğrultusunda bu konuyu etraflıca değerlendirelim. Öncelikle tesis veya işletmelerde bir atığa karşılık gelen atık kodunun belirlenmesi için [COLOR=DarkRed]"Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin...
  2. tıbbi atık acil eylem planı

acaba elinde tıbbi atık acil eylem planı olan varmı? acıl eylem planı olan arkadaslar paylaşırlarsa sevinirim. şimdiden teşekkürler
  3. Atık Yönetim Birimi...Acil

Arkadaşlar merhaba dün çok sıkı bir denetimden geçtik...ben atık yağ geri dönüşüm firmasında çalışıyorum bakanlıktan denetime geldiklerinde bana Atık Yönetim Birimi kurmamı söylediler bu konu hakkında bilgisi olan ve elinde dökümanı olan varsa paylaşabilirler mi teşekkürler...
  4. Kozmetik Sektörü Atık Suları (Acil!)

Merhaba Arkadaşlar [COLOR="#FF0000"]Kozmetik sektöründen kaynaklanan atık suların arıtılabilirliği için hangi parametrelere bakılması gerekir? Bu sektörde çalışan arkadaşlarımız hangi arıtma proseslerini kullanıyorlar? Yada bu konu ile ilgili elinde döküman olan varsa paylaşabilir mi? (kozmetik atık sularından kasıt;Krem ve Şampuan Atık suları) Yardımcı olursanız sevinirim.
  5. katı atık proje örneği acil

iyi günler katı atık düzenli depolama tesisi proje örneği acil lazım. özellikle s.d.ü den mezun arkdaşlar elinizde daha önce yaptığınız örnek proje varsa lütfen paylaşırmısnız.iyi günler