• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Acil! Atık Kodunu Belirleme

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar alüminyum enjeksiyon döküm işi yapmaktayız. Ergitme ocaklarımızın temizlenme sırasında ve ergimiş alüminyumun gaz alma işleminden sonra cüruflar oluşmaktadır. Bu cüruflar elenerek kullanılabilen alüminyumlar tekrardan ocakta ergitiliyor. Geriye kalan toz şeklindeki cürufları hangi atık kodu altında tesisten çıkartmalıyım karar veremedim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Alüminyum crufundan tekrar alüminyum elde edip, ortaya çıkan atığınızdan bahsediyorsunuz öyle değil mi? Böyle bir tesisin atık kodunu bakanlığa 100329 olarak verdik ama doğru veya yanlış olarak bişey demediler. Peki siz, bu atığınızı nereye veriyorsunuz bertaraf için??

Merhaba, bahsettiğim atık kodunu bertaraf eden lisanslı firmalar mevcut, biz bu atık kodu ile oluşan atıklarımızı lisanslı bertaraf firmalarına gönderiyoruz.

Daha önceden 100308 atık kodu ile veriliyormuş fakat emin olamadığım için sormak istedim. Ürünlerimizi CNC işleme makinalarında bor yağı ile birlikte işliyoruz ve alüminyum talaşlar çıkıyor. Bu talaşları geri kazanım tesisine gönderiyoruz. Cüruflarımızı da bu talaşlarla beraber aynı firma alıyor. Fakat cürufun geri kazanım değeri yok heralde. Lakin çimento fabrikalarında kullanılabilir mi diye düşünüyorum.. Eğer tehlikeli değilse lisanslı firmalara da vermemize gerek yok tabi.. Atık koduna gelince 100309da kara cüruf diyor, tuz cüruf ile kara cüruf arasında ki farkı çözemedim.

Merhaba Ömer Bey;
Çıkan atıkları görmediğim için bilemiyorum. Ayrıca benim ki sadece yorum sonuçta ikinci bir işleme tabi tuttuğunuz için ikincil tanımı daha doğru geldi. Konu ile ilgili çalışmalarım olmadı ama yapılan işlemler ve atık türü bu şekilde olmalı ya dediğiniz gibi 10 03 08 ya da 10 03 09 olması yapılan tanımlamalar içerisinde en doğru olanıdır diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.