Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil yardım ambalaj atığı beyanı

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında İPEKCAN tarafından paylaşıldı.

1. İPEKCAN

İPEKCAN CMNet Üyesi

Merhaba firmanın ambalaj atığı bildirimini yapmam gerekiyor. Ancak daha önce yapmadığım için hesaplama yapamıyorum. Ek5 nasıl doldurulur hesaplamalar nasıl yapılır yardımcı olabilecek biri var mı?
    Firmaya gelen ürünlerde kağıt gibi atıklar oluşuyor bunları geri dönüşüm firmasına gönderiyoruz bunlarıda bildirmek gerekiyor mu

ismail_38 bunu beğendi.
  2. Coşkun Demiral

Coşkun Demiral CMNet Üyesi

Aldığın ambalaj miktarlarını ve türlerini piyasaya sürdüğün miktarları temin etmen gerekir önce.

İPEKCAN bunu beğendi.
  3. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

hesaplamayı şöyle yapacaksın 2 ile 4 ü çarpıp 8 e böleceksin çıkan sonucu önce 0,2 ile çarpıp sonra yine çıkan sonucu 2 ile bölecek ve buradan çıkan sonucu da 10 ile çarpacaksın ve elde ettiğin 1 sayısı ile firmanın 2014 yılı içinde almış olduğu ambalaj miktarını çarpıp temin edilen ambalaj miktarına ulaşacaksın. desem de inanma :))))))))

firmanın ürünlerini satmak için ithal ettiği ve yurt içinden aldığı ambalaj miktarlarını kg olarak ambalaj türüne göre (plastik, kağıt, metalik vb.) piyasaya süren formuna gireceksin, ihraç ettiğini ihraç edilen kısmına, iç piyasaya satılanı piyasaya sürülen kısmına gireceksin zaten sisteme de seni yönlendirecek. yani senin bir hesap yapmana gerek yok. yapacağın hesap kaç kg nerden girmiş kaç kg nereye çıkmış onu yazmak

4. İPEKCAN

İPEKCAN CMNet Üyesi

Streç film, kayış vb. ambalaj malzemelerini girmek gerekir mi?
    Dönem başı stok vb. hesaplar var onları tam bilmiyorum o yüzden sorma gereği duydum:)
    Geri dönüşüm firmasına gidenleri hesaba katacak mıyız? Katacaksak nereye yazacağız.

5. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

geri dönüşüme gidenler firelerdir onlar eğer kontamine olmamışsa tehlikesiz atıktır kontamine olmuşsa tehlikeli atıktır bunları piyasaya sürülen ambalaj olarak değerlendiremezsin. streç filmler pe veya pp dir onları bir ürüne sarıp ürünü satmışsan ve kayışı da dışına geçirmişsen ambalaj olarak bildireceksin

6. İPEKCAN

İPEKCAN CMNet Üyesi

geçmiş yıllarda bildirimde bulunulmamış. İlk alım tarihinden itibaren yapılması mı gerekli?
    Dolduracağım Ek 5 B1, Ek 5d yi mi dolduracam sadece

7. Coşkun Demiral

Daha önce beyan yapılmamış ise sadece 2014 yapman yeterli.

8. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

eğer firmanın kuruluşu 2005 ten önce ise 2005 ten başlayacaksın bütün ekleri dolduracaksın 0 bile olsa 0 gireceksin

9. İPEKCAN

İPEKCAN CMNet Üyesi

bütün ekler? ilk defa yapacam. daha önce kimse yapmamış, 2012 den itibaren

10. Uğur Can

Uğur Can CMNet Üyesi

İpek hanım EK-5 için (Dönem Başı Stok+ Temin ettiğiniz ambalaj miktarı(kg) - Piyasaya sürdüğünüz miktar (kg)= Dönem sonu stok )
    dönem bası stok sıfır girin daha önce beyan olmadığı için Ek5 - B1 de satış ambalajı seçip temin ettiğiniz ve piyasaya sürdüğünüz miktarı giriyorsunuz. Sonra stok miktarını seçip dönembası ve sonu miktarını girin
    Ek5 - D ambalaj aldığınız firma ve cinsi ve miktarı girip bitiriyorsunuz
    son olarak onaylayıp gönderiyorsunuz. kolay gelsin

Duygu Dilek ve İPEKCAN bunu beğendi.
  11. İPEKCAN

İPEKCAN CMNet Üyesi

hepinize teşekkür ederim. Şimdi verileri toplamam lazım.

12. Uğur Can

Uğur Can CMNet Üyesi

En zor olanı o zaten :)

13. İPEKCAN

İPEKCAN CMNet Üyesi

14. Uğur Can

Uğur Can CMNet Üyesi

İşletmelerde zor olan bilgi temin etmek özellikle ambalaj miktarı konusunda yani benim karşılaştığım o :)

15. deryaozyurt

deryaozyurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba

hdpe li kraft torba, pe midir, kağıt mıdır?

16. Coşkun Demiral

17. deryaozyurt

deryaozyurt CMNet Üyesi

18. Uğur Can

Uğur Can CMNet Üyesi

bence kompozit çünkü dışı kağıt içi hdpe diye biliyorum

19. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

elle ayrılması mümkün değilse kompozit olarak geçer diyor ambalaj atığı kontrol yönetmeliği.

20. deryaozyurt

deryaozyurt CMNet Üyesi

teşekkür ederim arkadaşlar