• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Acil yardım ambalaj atığı beyanı

İPEKCAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ges
Merhaba firmanın ambalaj atığı bildirimini yapmam gerekiyor. Ancak daha önce yapmadığım için hesaplama yapamıyorum. Ek5 nasıl doldurulur hesaplamalar nasıl yapılır yardımcı olabilecek biri var mı?
Firmaya gelen ürünlerde kağıt gibi atıklar oluşuyor bunları geri dönüşüm firmasına gönderiyoruz bunlarıda bildirmek gerekiyor mu

@Şahin Kartal

Zaten satın alınan miktar ile piyasaya sürülen miktarın eşitliği söz konusu değil. Eğer tat a gönderdiğim miktarı dönem sonu stoğuma yazarsam bir sonraki yıl yapacağım beyan da yanlış olur. Çünkü bu seneki dönem sonu stok miktarım bir sonraki senenin dönem başı stok miktarına eşit olmak zorundadır. Dolayısıyla önümüzdeki sene yurtiçi piyasaya sürülen miktarım yine olduğundan fazla çıkar. Yani maalesef öneriniz çözüm değil.

B-2) BİR ÖNCEKİ YIL PİYASAYA SÜRÜLEN VE GERİ KAZANIM/BERTARAFI BU YÖNETMELİK DIŞINDA YAPILACAK AMBALAJLARIN TOPLAM MİKTARI (KG) beyanı ise yönetmeliğin aşağıda yazılı olan maddesine göre yapılmaktadır. Yani bahsettiğim durum bu kısımda da beyan edilemez.

Ayrı bertaraf edilmesi gereken ambalaj atıkları
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Kullanımları sonrasında toplanması, taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafı 22/7/2005 tarihli ve 25883 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, 14/3/2005 tarihli ve 25755 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve 30/7/2008 tarihli ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yer alan ambalajların ekonomik işletmeler tarafından bildirimleri 1/1/2013 tarihinden itibaren yapılır.

Arkadaşlar merhaba,

Otomotiv yan sanayi firması için piyasaya süren bildirimi yapacağım. Aslında ilk defa piyasaya süren bildirimi yapacağım. Firmadaki ürünler ana sanayi ye çoğunlukla kasalar şeklinde gidiyor ve kasalar geri dönüyor. Fakat yurt dışına sevkiyatını yaptığımız ürünlerden bir kısmında karton kutu ile sevkiyat ambalajı yapılmaktadır. Ayrıca yine sevkiyat için shrinkler ve bazı şeritler mevcut. Şimdi sorularıma geleyim. Bu ambalajların üzerinde firma adı yoksa bildirim yapmak zorunda mıyım? ve miktar 3000kg altında ise belgelendirme zorunluluğum yok mu?

@deryaozyurt

eğer veriler duruyorsa sil bişi olmaz. baştan gir. Ama düzeltip kaydet dediğinde kayıt etmesi lazım.

Bu arada fire ambalajlar için bazı il çevreler bilgi istiyor. haberiniz olsun :)

BİLDİRİM NASIL YAPILIOR, ZAMANIM kalmadı :(

@Ayda

ÇOK GÜZEL bi soru olmuş :) ben de bu durumdayım, yardımcı olabilecek kimse yok mu :/

merhaba arkadaşlar ambalaj atık beyan sistemine girişte kullanıcı kodu kısmına harf olarak yazılmıyor sizdede aynı sorunu yaşayan var mı çok acil yardıma ihtiyacım var?

Piyasaya süren beyanını yaptıktan sonra çevre müdürlüklerine çıktı olarak gönderiyomuyuz sadece mail mi atıyoruz acaba?

Ambalaj Atık Beyan Sisteminde Kullanıcı kodları rakamdan oluşuyor zaten ve bu kodlar firmanın numarasını belirtiyor, dolayısıyla harf barındırmıyor. Sadece şifrede harf var.

Şifreyi hallettik çok şükür beyanı yaptık çevreye mail mi atıcaz sadece sistemde mail atınız diyordu ama çıktı olarakta göndericezmiki?

@Meril San

Biz İl Çevrelere ayrıca bir mail atmıyoruz. Sistem üzerinde doldurup gönder e bastığımızda zaten İl Çevre dekilerin ekranına düşüyor. Onlar da uygunsa onaylıyorlar.
Biz çıktıyı sadece bizim ve tesisin dosyasında saklamak üzere alıyoruz. Yanlış biliyorsam diğer arkadaşlar düzeltsin lütfen.

@Meril San
Önceden beyan yaptığımız çıktıları alıp kaşe imza yapıyorduk ve dilekçe ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne götürüyorduk. Ama artık çıktı almaya gerek yok. Sadece dilekçe ile beyanlarının yapıldığını yazıyorsun ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne götürüyorsun.

Bu dilekçe örneği.

Ekli dosyalar

• Atık ambalaj beyanı..doc
    21 KB · Görüntüleme: 45
Arkadaşlar ben raporlamayı yaptım fakat daha sonra hatırladım ki dönem başı ve dönem sonu stok değerlerini girmemişim. Bunu düzelttirmek için nereye başvurmalıyım.

Öncelikle cevap için teşekkürler. Peki bu durumda bilgi sistem düzeltmesi de gerçekleşir mi? Yani onlar mı düzeltirler, yoksa benim düzeltmem için sistemi açarlar mı?