• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Acil yardım

Abdulkerim DOĞAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
belediye ile anlaşmalı lisanslı Tat Firmasıyız. bölgemizde toplu konut alanı var ve bu konut alanındaki site yönetimi el altından ambalaj atıklarını toplayıp satıyorlar. bunun için idari para cezası uygulayacağız. hangi kanun maddesi bununla ilgili acaba? çevre kanunu 20. madde bu konu ile doğrudan muhattap alınabilir mi? 20. maddede ambalaj atıklarının satışı vb. bir ifade yer almıyor_

Benim anlamadığım siz bu cezayı nasıl uygulayacaksınız? TAT firmalarının ceza kesmeye yetkisi mi var?
Cezayı ancak yetkili makamlar yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulaya veya uygulatabilir. Siz şikayette bulunabilirsiniz. Alo 181'i arayın isterseniz. Sizi yönlendireceklerdir.

@Tarık Durmuş
ya biz şöyle bi yazı hazırlayacağız eğer işte hükmlere uymazsanız cezai müeyyide uygulanacaktır tarzı bi tutanak tutup bunu sunacağız bakanlığa doğrudan biz kesmeyeceğiz tabiki

@Abdulkerim Doğam
Bence böyle bir yaptırımda da bulunamazsınız. Yazı yazmak sizi yükümlülük altında bırakabilir. Ben sizin yerinizde olsam hiç uğraşmam direk şikayette bulunurum. Gereğini bakanlık yapsın...

@Tarık Durmuş

belediyenin bizden böyle bir talebi var ama. uyarı yazası biçiminde şöyle bir taslak hazırladım ancak 20. maddenin r bendinde satış ile ilgili bir beyan yok daha doğrusu ambalaj atıklarının satışı ile ilgili bir durumda uygulanacak idari yaptırımlarla ilgili bir bilgi yok.

Sayın Yönetici,

Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliği’nde belirtilen hükümler gereğince ve ………. Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ……………… tarihli ve …… sayılı tebligatta tarafınıza belirtildiği üzere …… Belediyesi sınırları dahilinde ‘‘Ambalaj Atıklarını’’ toplama yetkisi İlçe Belediyesi ile protokol imzalayan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Lisans verilen ………………….. ye aittir. Sitenizde oluşan ambalaj atıklarının ‘‘Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliğinin’’ 23(2) maddesine göre herhangi bir menfaat veya kâr amaçlı olarak İlçe Belediyesi ile protokol yapmayan kuruluşlara satışı kesinlikle yasaktır. Rutin kontrollerimiz esnasında bu gibi durumların tespitinde 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20(r) maddesi uyarınca idari para cezası işlemi uygulanacaktır.

Tarafınıza arz olunur.

Böyle bir yazıyı siz yazamazsınız. Örnek veriyorum: bana böyle bir yazı yazsanız bunlar kim oluyor derim ve yazıyı direk çöpe atarım. Böyle bir yazıyı devlet kurumları yazabilir. Çünkü yaptırımı yapacak olanlar onlardır. Belediye de böyle bir yazı yazmış anlaşılan. Ayrıca böyle bir yaptırım yazısının sonunda tarafa arz edilmez rica edilir. Resmi yazılarda da ricayı üst kurum edebilir. Yani kısacası böyle bir yazı hiçbir şey ifade etmeyeceği gibi karşı taraf ile gereksiz husumet yaratır. Tekrar yazıyorum, gerçekten uygun olmadığını düşünüyorsanız bakanlığa şikayet edin, başka da bir şey yapmayın. Çünkü böyle bir şey yapmaya hakkınız da yetkiniz de yok.

Mutlaka ceza kesilmesini istiyorsanız bunu siz değil belediye zabıta memurluğu kabahatler kanuna göre ceza kesebilir. Ancak düşük miktardadır cezalar. Ama öncesinde sözlü ve yazılı ihtarların yapılması lazım. Aksi takdirde ceza kesilmesi çok doğru bir davranış değildir.