Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Adsorbsiyon Metoduyla Aktif Karbonla Fenol Giderimi

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

ADSORPSİYON METODUYLA AKTİF KARBONLA FENOL GİDERİMİ

1. DENEYİN AMACI
    Sularda bulunması istenmeyen fenolün aktif karbonun adsorpsiyon özelliği kullanılarak giderilmesini sağlamak, adsorpsiyon ve adsorban (aktif karbon) tanımlarının kavranmasını sağlamak

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ

Fenoller aromatik bileşikler arasında en önemli organikler olarak bilinir. Benzenden türemiş hidroksi olarak tanımlanır. İçme suyu kaynaklarında, evsel ve endüstriyel atıksularda, doğal sularda bulunabilir. Aslında tek (-OH) içeren bu grupta en çok basit fenol ile karşılaşırız. Bu madde içerdiği (-OH) nedeniyle ilk bakışta alkol izlenimi verse de, suda çok sınırlı olan (Ka =1,2*10-10) hidrolizi sırasında az miktarda H+ ve fenol ayrışır ve bu nedenle zayıf bir asit gibi davranır. Derişik çözeltilerde bakteriler için şiddetli zehir olduğundan, eskiden böcek öldürücü ve dezenfektan maddelerin öldürücü gücü fenole kıyasla verilirdi. Doğal fenol, taş kömürü katranından elde edilebilir. Ancak günümüzde sentezle de üretim yapılmaktadır. Kontrollü bazı enzim reaksiyonları yardımıyla sularda 500 mg/l’ye kadar fenolün biyolojik
    arıtılması mümkün olabilmektedir. Su arıtma tesislerinde fenol giderme prosesleri; süperklorinasyon, klordioksit veya kloromin arıtımı, ozonasyon ve aktif karbon adsorpsiyonudur.

Devamı Ektedir

Ekli Dosyalar:

Adsorbsiyon Metoduyla Aktif Karbonla Fenol Giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Fenol Tayini

Benzen hidrojenlerinden biri veya birkaçı yerine Hidroksil (OH) gruplarının girmesiyle türeyen bilesiklere fenoller denir. Fenol, karbolik asit veya hidroksil benzen de denilen, çok yönlü organik bir bilesiktir. Benzen molekülünden bir hidrojen çıkarılmasıyla geriye kalan köke (C6H5) alkil ismine izafeten "Fenil" ismi verilir. Fenil kökü, alkil kökünün tersine asitlestirici gruptur....
  2. Fenol giderimi

http://www.belgeler.com/blg/j0e/atik-sulardan-fenol-ve-turevlerinin-biyolojik-yontemlerle-gideriminin-incelenmesi-the-investigation-of-removal-of-phenol-and-derivatives-from-wastewater-by-biological-methods http://www.belgeler.com/blg/ykb/akrif-karbon-ve-iyon-degistiriciler-kullanilarak-sudan-fenol-giderilmesi-removal-of-phenol-from-water-by-activated-carbon-and-ion-exchanger 2 doküman...
  3. Aktif karbonla fenol giderimi?

(Pb), (Zn) ve fenol içerikli atıksudan (bakery industry). Biyolojik proses ardından aktif karbon kullanarak giderim yamayı planlıyorum. Aktif karbonla ilgili çok bir bilgim yok ama okuduğum makalede fenol gideriminde çinkoklorür ile aktive edilmiş aktif karbon numunesi daha fazla fenol tutmuştur. Deniyor. Şimdi benim suyumda da çinko var, bu materyali kullanmalı mıyım? Makale:...
  4. Ytong ve gac kullanarak adsorbsiyon yöntemi ile boyar madde giderimi

Konuyla ilgili araştırma yapanlara yardımcı olması amacıyla tezimi ve sunumumu yayınlıyorum... :):srnsml: