Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Adsorbsiyon Teorisi

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Adsorbsiyon Teorisi

Hazırlayan: M. Ekrem ÇAKMAK

Çevre kirlenmesi sorunu sanayi devrimden sonra en önemli sorunlardan biri haline gelmeye başlamıştır. İnsanoğlunun doğaya hükmetme isteği ve tüketim çılgınlığı bu sorunu iyiden iyiye körüklemiştir. Doğanın atık arıtım kapasitesi ve dayanıklılık sınırının kendi işlevleri içerisinde çok yüksek olduğu bilinmektedir, ama insan kaynaklı etkenler bu kapasitenin dayanabilme sınırını zorlamakta ve hatta aşmaktadır. Bunun farkına varan insanoğlu doğaya yardımcı olabilmek (!) amacıyla yine suni olan atık arıtma yöntemlerine başvurmuştur. Kullanılan atık arıtma yöntemlerinin veya sistemlerinin çoğu atık arıtımında etkindirler ama işlem sonucu meydana gelen ikincil atıkların uzaklaştırılmasından kaynaklanan sorunlar madalyonun diğer yüzüdür. Bu nedenle bilim adamları çevre ile dost olan yeni arıtma sistemleri geliştirmek için çalışmaktadır. Özellikle doğada ve çevrede bol miktarda bulunan organik, inorganik maddelerin veya insani aktiviteler (sanayi, tarım, evsel gibi) sonucu ortaya çıkan atıkların ya da ürün fazlalıklarının atık arıtımında kullanımı ile hem ekonomiye hem de çevreye katkıda bulunulabilmektedir. Adsorpsiyon, atık arıtımında maliyet düşüklüğü ve çevre dostu olması nedeni ile tercih edilen ileri bir arıtım yöntemidir. Ama halen adsorpsiyonun, yeni bilgiler doğrultusunda, kullanım alanı ve şekli değişebilmektedir. Bu seminerde atık arıtımında gelecek vadeden adsorpsiyon ve adsorpsiyonun Çevre Mühendisliğinde kullanımı hakkında genel bir özet mahiyetinde bilgiler verilecektir.

İçindekiler

1. GİRİŞ
    2. ADSORPSİYON
    2.1. Giriş
    2.2. Adsorpsiyon İzotermleri
    2.3. Adsorpsiyon Kinetiği
    2.4. Adsorpsiyon Termodinamiği
    2.5. İzoterm Verilerinin Kullanımı
    3. KAYNAKLAR

Dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

gamzegül bunu beğendi.
Adsorbsiyon Teorisi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Adsorbsiyon Metoduyla Aktif Karbonla Fenol Giderimi

ADSORPSİYON METODUYLA AKTİF KARBONLA FENOL GİDERİMİ 1. DENEYİN AMACI Sularda bulunması istenmeyen fenolün aktif karbonun adsorpsiyon özelliği kullanılarak giderilmesini sağlamak, adsorpsiyon ve adsorban (aktif karbon) tanımlarının kavranmasını sağlamak 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Fenoller aromatik bileşikler arasında en önemli organikler olarak bilinir. Benzenden türemiş hidroksi olarak...
  2. Atomik Adsorbsiyon Spektrofometresi Analiz Metodu

ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRESİ ANALİZ METODU 1. DENEYİN AMACI AAS cihazının çalışma prensiplerinin öğretilmesi ve su ve katı ortamlardaki mevcut ağır metal kirliliği ölçümlerini AAS yöntem ile yapabilme becerisinin kazandırılması 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Atomik absorpsiyon cihazı su ve atıklarda element tayininde kullanılabilmektedir. Numunenin alev ile yakılması neticesinde açığa...
  3. Adsorbsiyon Sunumu

Adsorbsiyon bir çözeltide belirli maddeleri uzaklaştırmak amacıyla bu maddeleri tutabilecek özellikler gösteren adsorbant adı verilen maddelerin kullanılması işlemidir. Aktif karbon bir adsorbant olup,ileri atıksu uygulamalarında ve belirli endüstriyel atıksuların arıtılmasında geniş ölçüde kullanılmaktadır.Aktif karbonunun organik bileşiklerin büyük bir kısmını adsorplama özelliği göstermesi...
  4. Kırık cam teorisi

KIRIK CAM TEORİSİ “Olumsuzluklarla mücadeleyi nasıl başardınız?” sorusuna New York Valisi Guiliani’nin cevabı: “Metruk bir bina düşünün. Binanın camlarından biri bile kırık olsa, o camı hemen tamir ettirmezseniz, çok kısa sürede, oradan geçen herkes bir taş atıp, binanın tüm camlarını kırar. Ben ilk cam kırıldığında hemen tamir ettirdim. Bir elektrik direğinin dibine ya da bir...
  5. Ytong ve gac kullanarak adsorbsiyon yöntemi ile boyar madde giderimi

Konuyla ilgili araştırma yapanlara yardımcı olması amacıyla tezimi ve sunumumu yayınlıyorum... :):srnsml: