• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aeee işleme tesisi yükümlülükleri

Kübra Turmuş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yk
arkadaşlar merhaba, daha önce aeee işleme tesis danışmanlığı yapmadığım için fazla bilgiye sahip değilim açıkcası. ilgili yönetmeliği okudum, ancak bir noktada kanıya varamadım. Atık elektrikli ve elektronik eşyaların kontrolü yönetmeliği Ek-5' de yer alan tabloyu düzenli olarak doldurulup bakanlığa sunmalı mıyım? tesisin aeee işleme izin lisans başvurusunda bu tablo istenmiş, dolayısıyla tablo hazırlanıp sisteme yüklenmiş ancak daha sonraki süreçte ise bu tablo doldurulmamış. birde bu tesislerin danışmanlığını yaparken, izin lisans yönetmeliği, çevre görevlisi, atık yönetimi yön gibi bilindik ve danışmanlık temeli olan kds, atık beyanı, aylık değerlendirme raporu, eğitim vs vs yükümlülükleri dışında yapılması gereken yükümlülükleri var mıdır? daha çok nelere dikkat etmem gerekiyor?
bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın bilgi desteğini beklemekteyim :) şimdiden teşekkür ederim.

Tesis izin lisans şartlarında belirtildiği üzere bahsettiğiniz tabloyu aylık olarak doldurup Bakanlığa(Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü)
sunmanız gerekiyor. Tesise kabul edilen atıklar ve proses işlemleri Motot Kds üzerinden yapılıyor. Ayrıca AEEE ve EEE bilgi sistemi mevcut. Fakat bu sistem daha çok piyasaya süren, ithal eden vs. işlemleri kapsadığı için işleme tesisi için pek bir anlam taşımıyor şu anda. Benim aklıma gelenler bunlar. Kolay Gelsin. İyi Çalışmalar.

Aytekin bey, öncelikle çok teşekkür ederim. ancak şimdi ufak bir sorum daha olucak :) Tablo 5 sadece izin lisans başvurusunda doldurulmuş o tarihten günümüze kadar dolduran olmamış. ben şimdi geçmiş iki yıl için tabloyu doldurmaliyım öyle değil mi?

Kübra Hanım,

Geçmişe yönelik veriler var ise bunlarında doldurulması sizin açınızdan iyi olacaktır. Eskiye yönelik yapılmayan çalışmalar için bir sonraki dönem şartnamesini incelemeniz gerekmektedir. Elektronik atık üreticiler toplama yükümlülüklerini yerine getirilmesi hususunda yetkilendirilmiş kuruluş ile görüşebilirsiniz.

Normal olarak lisans belgenizde
"Tesise kabul edilen, işlenen ve bertaraf ettirilen atık miktarları ile geri kazanım ve/veya geri dönüşüm
miktarlarına ilişkin olarak kayıtların tutulması, bu kayıtların beş yıl süreyle muhafaza edilmesi ve
bunlara ilişkin hazırlanacak aylık faaliyet raporlarının Bakanlığa iletilmesi gerekmektedir." ibaresi olması lazım. Bu kapsamda bundan sonra daha önce gönderilmemiş olan Ek-5 tablosunu aylık olarak doldurup bakanlık Çevre yönetimi genel müdürlüğüne göndermeniz uygun olacaktır.

Aytekin bey, ek-5 Üretici Raporlama Tabloları diye geçiyor. ancak tesis atık elektirikli ve elektronikli eşya işleme tesisi o_O benim kafam bu noktada karışıyor..
bahsettiğiniz ibare kütle dengeyi kasdetmiyor mu?