Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ağı ve Teh. İşler Periyodik Sağlık Muayeneleri

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Pınar Esin tarafından paylaşıldı.

1. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

İSG konusunda da çalışan meslektaşlarım olduğunu bildiğim için Periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili öğrenmek istediğim bir konu var.

Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışanların periyodik sağlık muayeneleri neleri içermelidir (odio, akçiğer, tam kan sayımı vb.)? Kimyasallarla çalışılan bölümlerde tam kan sayımı ve kanda ağır metal testleri sadece o bölümdeki personellere mi yapılmalıdır?

Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler..

2. Sadiye Yüce

Sadiye Yüce CMNet Üyesi

Merhaba;

Bu konularda en sağlıklı kararı İşyeri Hekiminiz verebilir bence. Ama önerebileceğim birkaç yönetmelik var onları incelerseniz bir fikir oluşabilir. Ancak yine de hem o sorumluluğu üzerinize almamak hem de yetkiniz olmayan bir konuda hata yapılmasına sebep olmamak için işi bir bilene bırakmalısınız. (Akciğer grafileri -herkese en az yılda bir- ve odyo testleri-gürültülü ortamda çalışanlara en az yılda bir- periyodik olarak yapılmalıdır.)

Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
    Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Güvenlik ve Sağlık Önlemleri Hakkında Yönetmelik
    Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik
    Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
    Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği

İyi Çalışmalar...

Ağı ve Teh. İşler Periyodik Sağlık Muayeneleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Periyodik Kontrol

Günaydın, Periyodik kontrol yapacak bir firmanın akreditasyonu yoksa sadece mühendislerinin makine müh. odasına kayıtlı olmaları yeterli midir?Böyle bir firmanın yeterliliği ne kadardır?
  2. Periyodik Sağlık Muayenesi

Arkadaşlar personelimizin yıllık sağlık kontrolünü işyeri hekimimiz yapıyor ancak odyometri ve göğüs grafisi gibi tetkikleri yaptırmak için belirli bir standart var mı? Biz daha önce mobil sağlık hizmeti veren hastanelere yaptırıyorduk ancak görüştüğüm bir iş güvenliği uzmanı OSGB'lere yaptırılması gerekiyor dedi. Konu hakkında bilgisi olan var mı?
  3. Çed süreci nasıl işler?

proje tanıtım dosyası hazırlayan bir firmada yeni işe başladım ve yeni mezunum. yolun en başındayken hata yapmamak adına yardımınıza ihtiyacım var.bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim. ek 2 listesine tabi işletmelere ptd hazırlamak için izleyeceğim yol nasıl olmalı. direk ptd hazırlayıp il müdürlüğünemi sunmalıyım yoksa daha önce izleme değerlendirme kontrol formu hazırlayıpmı sunmalıyım....
  4. Transpalet periyodik kontrol

Dün makine mühendisleri odasından bir yazı geldi elime. Geçen yıl aldığımız transpaletin periyodik kontrolü yapılması gerekiyormuş. Ben araştırdım ama kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu hangi mevzuatta geçmekte. Yardımcı olursanız sevinirim.
  5. Isg periyodik kontroller listesi

arkadaşlar merhaba elinde isg için periyodik kontroller listesi adı altında bir kaynak var mı.?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler