Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ahşap ambalaj atıklar

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Cansu Alikalfa tarafından paylaşıldı.

1. Cansu Alikalfa

Cansu Alikalfa CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar;
    Ben ahşap palet üretimi yapan bir firmada işe başladım, aynı zamanda paletlerin geri dönüşümü de yapılıyor burada ve bu konuda lisansları var. Sorum şu olacak: diğer firmalara ahşap paletlerin de atık olduğunu ve onlarıda diğer atıklarda olduğu gibi geri dönüşüm için yetkili bir firmaya vermeleri gerektiğini bildiren bir yazı hazırlamak istiyorum yönetmeliklerden faydalanarak. Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğini ve bazı tehlikesiz atıklar tebliğini inceledim fakat bu anlamda işime yarayacak bişey bulamadım. Acaba hangi yönetmeliklerden faydalanabilirim ya da incelediğim yönetmeliklerde gözden kaçırdığım maddeler var mı? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar :)

2. Emel.Şimşek

Emel.Şimşek CMNet Üyesi

Aşağıdaki maddeler (15 01 03) ahşap ambalaj atıklarının yetkili bir firmaya verilmesi gerektiğini açıklar:
    Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik Madde 5 - g) Atıkların, lisanslı geri kazanım ve bertaraf tesisleri dışında yetkisiz kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından toplanması, geri kazanılması ve bertaraf edilmesi yasaktır.
    Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği Madde 5 - l) Ambalaj atıklarının geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisanslı işletmelere verilmesi esastır. Ambalaj atıklarının bunların dışındaki kişi ve/veya kuruluşlar tarafından toplanması yasaktır.

Cansu Alikalfa bunu beğendi.
  3. Yağmur Cengiz

Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde piyasaya süren işletmelerin sağlaması gereken geri kazanım oranlarının belirtildiği tabloda 2013 yılından itibaren ahşap atıklarının da yer aldığını görebilirsiniz. Ahşap ambalajların da 2013 Şubattan itibaren beyanları yapılacak, buna da vurgu yapabilirsiniz.

4. Emel.Şimşek

Emel.Şimşek CMNet Üyesi

Ahşap ambalajların bildirimleri yapılıyordu, fakat belgelendirmeden muaftı. 2013 itibariyle belgelendirilmesinin de yapılması gerekecek..

5. Cansu Alikalfa

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu..

6. Hakkı Akbaş

Hakkı Akbaş CMNet Üyesi

cansu hanım merhabalar,
    kocaelide lisanslı bir firma ahşap palet alan tesis bulmak istiyorda sizlere nasıl ulaşabiliriz.

7. Nefin

Nefin Misafir

2013 te geri kazanim yapmam gerektigine gore bunun belgelendirmesini 2014 te yapmam gerekmez mi?

8. Cansu Alikalfa

firmamızın adı özcan kardeşler ambalaj palet ve geri dönüşüm.. netten aratıp iletişim bilgilerimize ulaşabilir.

9. konig

konig CMNet Üyesi

Sakarya da değil mi bu firma

10. Cansu Alikalfa

11. H.Olcucu

H.Olcucu CMNet Üyesi

Merhabalar Arkadaşlar, TAT firmasında çalışıyorum , lisansımızda ahşap var fakat , ihale sonucu aldığımız paletlerin tamiri tesis içinde yapılmakta, bu da GDT olarak geçiyor, İzin Lisanstan lisans ekle butonundan lisans işlemi gerçekleşebilir mi yoksa GDT olarak mı basvuru yapacağız? bu sektörde Ahşap Geri dönüşümde çalışan arkadaşların bilgisi varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

12. gülay

gülay CMNet Üyesi

palet geri kazanım işi farklı bir iş ambalaj atığı geri kazanım diye başvurcaksınız sadece palet varsa palet kodunu verecekler size, ama gdt alıyorken hem plastik hem ahşap almanızı tavsiye ederim.
    İnciPalet|Ahşap Palet|Euro Palet|2.El Palet|Gebze Euro Palet|Gebze2.El örnek olarak inceleyebilirsiniz.

13. H.Olcucu

H.Olcucu CMNet Üyesi

Lisans üzerinden mi yoksa baştan mı başvuru yapacağız,bu konu hakkında kimsenin bir fikri yok, palet geri kazanım sektöründe çalışanların bilgisi olacağını düşündüm teşekkür ederim.

14. gülay

gülay CMNet Üyesi

bu sektörde çalışıyorum, ambalaj gdt niz yoksa baştan lisans alacaksınız varsa kod ekleyeceksiniz bu kadar net.

Ahşap ambalaj atıklar konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ahşap Atıkları

Tesisten çıkan ahşap atıkları verebileceğimiz lisanslı firma biliyor musunuz? Teşekkürler..
  2. Ambalaj ve tehlikesiz atık tat'larda çıkan tehlikeli atıklar

merhaba arkadaşlar, ambalaj ve tehlikesiz atık toplama ayırma tesislerinde atık ayrıştırılması sırasında çıkan tehlikeli atıkları depolamak için tehlikeli atık sahası yapılmasına gerek var mı acaba? ambalaj ve tehlikesiz atık toplama ayırma tesislerinde çalışan arkadaşlardan yardım bekliyorum. bu konuda uygulama yapmış olan varsa nasıl bir yol izlemeliyim acaba?
  3. Ahşap palet geri kazanım firması

Ahşap palet geri kazanım firmasına gfb süreci için il uygunluk yazısı almamız gerekiyor.İzlenmesi gereken yolla ilgili bilgi alabilir miyim?
  4. Ahşap palet parçaları alan firmalar

Kocaeli İli, Dilovası İlçesinde 40 ton civarı ahşap palet parçalarını (sağlam değildir ve tamir edilemez) alabilecek, talaş imalatı vs. işlerde kullanabilecek firma varsa bana dönüş yapabilirler mi? Herkese iyi çalışmalar...
  5. Ahşap palet / ambalaj

Arkadaşlar tesislerde nakliye amaçlı olarak kullanılan ahşap paletler nakliye ambalajı olarak sayılır mı? Buna da beyanlarda yer verilmesi gerekli midir?