Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akan sudaki çamuru tutma?

Konu, 'Deniz Kirliliği ve Kontrolü' kısmında oseflek tarafından paylaşıldı.

1. oseflek

oseflek Misafir

Merhabalar. Yeni sorunlarımız var...
    bir hes projemizde su cebri borudaya çok bulanık gelior ve çok bulanık çıkıyor. burada bir çöktürme havuzu tasarlanmış ama pek iş yaptığı söylenemez. yer küçük olduğudnan büyütülmesi söz konusu deil. kimyasal arıtma da var. ancak 4m3/h lik bir debi var ve arıtmanında kapasitesi yetersiz.
    buraya doğal arıtma yolları ile bir çalışma yapıp suyun çamuurunu tutmak mümkün olurmu? suda başka bir kirlilik söz konusu deil. tek derdimiz suyu biraz berrklaştırabilmek. 4m3/h lik kum filtrelerinin boyutu ne kadardır mesela?
    Ayrıca DSİ nin her köye bir arıtma tesisi gibi bir kampanyası varmış. doğal arıtma yapılacakmış. onunla ilgili bir bilgisi olan varmıdır?
    son olarak dere ayatğında yapılan çalışmalarda iş makinaları falan suyun içine indiğin uyulması gereken bir prosedür varmış suya tamponlar yaparak bulanması önleniormu? o sistem nasıl yapılıyor??

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Kum filtresi yaptırabilirsiniz. Oldukça işinizi görecektir. Ama yedekli yaptırmanızda fayda var..

3. Merve Özkan

Merve Özkan CMNet Üyesi

arıtmanızda çamur presi olarak ne kullanıyorsunuz beltpres,filtrepres?
    beltpres için herhangi bir çalışma yapmadım ama filtrepres ise katyonik poli kullanmanızı tavsiye ederim.
    ya da çöktürme havuzunuzda bir problem olabilir, savaklardan süzülen suyunuzu kontrol edin, gerekirse bekleme süresini uzun tutun.

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Kum filtresi sonuç verecektir diye düşünüyorum.Filtrasyon hızını düşük (1003/h/m2) tutmanızı tavsiye ederim.yer sıkıntısı varsa.kimyasal maddeler yardımcı olur.

5. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

çok bulanık sularda kum filtresi iş görmez çok sık tıkanır sürekli geri yıkama yapılması lazım onunlada kimse uğraşmaz diye düşünüyorum ayrıca belli bir zaman sonra filtre işlevini yitirecektir bence bekleme süresini arttırmalısın ki çamur çöksün bunun içinde ya çökeltme havuzunun hacmini büyütmen gerekiyor ya da kimyasal kullanarak AKM'yi hızlı çökeltmen gerekir. basit bir deneyle çökelme hızına bakabilirsin. birde merak ettiğim bir konu havuza su girişi nasıl oluyor. havuza suyu tabandan, havuzun ortasından ya da üzerinden direkt olarak verdiysen arkadan gelen su havuz içerisindeki suyu karıştıracağından çökelme olmayacaktır. havuz içerisindeki su mutlaka hareketsiz olmalı ki su dinlenip çökebilsin diye düşünüyorum ben. karar senin.

seyaher bunu beğendi.
  6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

4m3/h hiç yüksek bir debi değil.akm değeri nedir.

Akan sudaki çamuru tutma? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Siyah Akan Dere

Üyücek deresi atıklar nedeniyle artık siyah akıyor. Balıkesir'in Burhaniye ilçesinden denize dökülen Üyücek deresi, atıklar nedeniyle siyah akıyor. Derenin yakınındaki bazı işletme ve sitelerin atık sularını arıtmadan dereye bırakması kirliliğe neden oluyor. Kirliliğin çevrede yaşayanları rahatsız edecek boyuta ulaşması üzerine Burhaniye Kent Konseyi de harekete geçti. Heyet...
  2. Toz tutma sistemleri

Merhaba, İşletme içinde belli bir yerde çalışma esnasında oluşan toz için ne gibi bir önlem alabilirim?
  3. Koagülasyon çamuru

merhaba ark.lar bitirme tezimin konusu koagülasyon çamurlarının adsorbent olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi...bununla ilgili elinizde döküman ya da kaynak ismi varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim... teşekkürler...
  4. Alüminyum Tesisinde Arıtılmış Sudaki KOI değerini düşürmek

Çalıştığım Alüminyum Tesisinde arıtılmış deşarj suyunun analizleri yapıldığında KOI değeri SKKY sektör tablosuna göre 100 ün altında olması gerekirken 180-230 arasında değişiyor.Aktif Karbon yöntemini deniyoruz son 3-4 gündür.Direkt atıksu giriş haznesine aktif karbonu veriyoruz ve bunu saat başı (önce 500 gr. ile başladık) 2000 gr. olarak dozluyoruz.Fakat (bugün yine numune vereceğim) çıkan...
  5. Tuz çamuru

İyi günler, Tuz işleme tesisi üretimi kapsamında oluşan tuz çamurları ile ilgili sorum olacaktı. Tuz yıkama sularının devir daim edilmesi amacıyla çökeltim havuzlarında bekletilmesi işleminden kaynaklanan tuz çamurları oluşmaktadır. Oluşan çamur, nitelik olarak tuzdan farksızdır. Analiz yapılmış olup Cl, SO4, TDS ve TOC parametreleri sınır değerlerin üzerinde bulunduğundan tehlikeli atık...