Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akdeniz kızıl toprağı kullanılarak atıksudan fosfat adsorpsiyonu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Nilgün BALKAYA
    İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,
    34320 Avcılar - İSTANBUL

Akdeniz Kızıl Toprağı Kullanılarak Atıksudan Fosfat Adsorpsiyonu

Bu çalışmada, Akdeniz Kızıl Toprağı kullanılarak sentetik atıksudan fosfat adsorpsiyonu araştırılmışyır. Kesikli sistemde gerçekleştirilen adsorpsiyon çalışmalarında, kullanılan toprak miktarının fosfat giderimine etkisi tartışılmıştır. Toprağın fosfat adsorpsiyon karakteristiğinin belirlenmesinde Langmuir adsorpsiyon izotermi uygulanmıştır. Langmuir adsorpsiyon denkleminin doğrusallaştırılmış iekli kullanılarak, maksimum adsorpsiyon kapasitesi (a) ve adsorpsiyon enerjisi (b) ile ilgili Langmuir sabitleri sırasıyla 0,739
    mg/g and 0,170 l/mg olarak hesaplamıştır.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Tamamı 6 sf

Ekli Dosyalar:

Akdeniz kızıl toprağı kullanılarak atıksudan fosfat adsorpsiyonu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deri endüstrisi atıksularının pekmez toprağı kullanılarak arıtılabilirliklerinin inc.

DEÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ FEN VE MÜHENDİSLİK DERGİSİ Cilt: 6 Sayı: 3 s. 57-64 Ekim 2004 DERİ ENDÜSTRİSİ ATIK SULARININ BAŞYAYLA (KARAMAN) YÖRESİ PEKMEZ TOPRAĞI KULLANILARAK ARITILABİLİRLİKLERİNİN İNCELENMESİ Atık suların arıtılmasında alternatif arıtım yöntemleri her geçen gün artmaktadır. Yapılan çalışmalara ve pratikteki uygulamalarına bakıldığında ilginin uygulanması kolay,...
  2. Kesikli İşletim Durumunda Kimyasal Çöktürme İşlemiyle Atıksudan Fosfat Geri

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 10-1,(2006),116-124 Kesikli İşletim Durumunda Kimyasal Çöktürme İşlemiyle Atıksudan Fosfat Geri Kazanım Potansiyeli N. Ö. YİĞİT, S. MAZLUM Süleyman Demirel Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, ISPARTA çalışmasıdır.
  3. Kızıl Dereli

Arkadaşlar bugün bir radyo programında dinlediğim ve çok hoşuma giden bir hikayeyi anlatmak istiyorum. Bilindiği üzere amerikada amerikanın gerçek sahipleri ve türk oldukları ispatlanma noktasına gelen kızıl dereliler ikinci sınıf insan muamelesi görüyorlar. Size bir kızıl dereli hikayesi anlatmak istiyorum. Zamanında kabile reisinin en küçük oğlu oyun oynarken yanında da bir siyah ve bir...
  4. Talaş adsorpsiyonu ile boyar madde giderimi ...

Arkadaslar talaş,zeolit gibi adsorbent malzemelerle boyar madde gıderımı yapmak ıstıyorum bu konuda yazılmıs dokumanları arastırmaktayım adsorpsiyon kinetiği,teorisi gibi konularda da yazılmıs kaynakları arastırıyorum ellinde dokuman olan arkadaslar paylasırsa cok guzel olur simdide hepinize cok tesekkür edıyorum.
  5. Atıksudan kükürtlü birleşikler ve sülfat giderimi hakk.

Merhabalar, Atıksudan sülfat ve kükürtlü birleşikleri nasıl giderebiliriz ? Suyumuz endüstriyel atıksu ve OSB kanalizasyonuna deşarj edilecek.