Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akdeniz onlara emanet

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Eki Görüntüle 11701

  Doğa Derneği’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen uluslararası bir çalışma ile Akdeniz Havzası’nda yer alan 34 ülkenin korunması gereken doğal alanları belirlendi.

  Güncelleme: 11:09 TSİ 14 Ekim. 2010 Perşembe
  Doğa Derneği'nden bu konuda şu açıklama yapıldı:
  Akdeniz Havzası’ndaki biyolojik çeşitliliğin büyük bölümünü barındıran ve Önemli Doğa Alanları (ÖDA) diye adlandırılan bu alanların toplam sayısı 1110. 140’ı Türkiye’de bulunan ÖDA’ların 70’inin öncelikli olarak korunması gerekiyor. Çalışma, Doğa Derneği’nin öncülüğünde doğa koruma konusunda lider ve dünya çapında tanınan on iki ortak kurum ve ****en destekçi kurumdan uzmanla birlikte gerçekleştirildi.

  Doğa Derneği’nin de içerisinde yer aldığı dünyanın önde gelen doğa koruma kuruluşlarında görev yapan bir uzman ekip tarafından geliştirildikten sonra dünyanın birçok ülkesi tarafından doğa koruma önceliklerini belirlemede kullanılmaya başlanan Önemli Doğa Alanları yaklaşımı, Doğa Derneği’nin koordinasyonunda Akdeniz ülkeleri için uygulandı.

  Belirlenen Önemli Doğa Alanları ve Akdeniz Havzası’nın koruma öncellikleri, CEPF (Kritik Ekosistemler Ortaklık Fonu) tarafından geçtiğimiz günlerde Paris’te yapılan bir toplantıyla dünyaya duyuruldu.

  Yapılan çalışma ile Akdeniz Havzası’nda biyolojik çeşitlilik açısından önemli alanların belirlenmesi ile birlikte bu alanlardaki biyolojik çeşitlilik kaybına neden olan etkenlerin de değerlendirildiğini belirten Doğa Derneği Başkanı Güven Eken şunları söyledi:“Bu çalışmayı yaparken dünyanın önde gelen doğa koruma kurumları ile birlikte çalıştık. Bunların arasında Tour du Valat Biyoloji İstasyonu, Uluslararası Koruma Merkezi (Conservation International), Uluslararası Kuşları Koruma Derneği (BirdLife International) ve Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (The World Conservation Union - IUCN) gibi kurumlar var. Bu da Türkiye’deki kurumların doğa koruma konusunda artık bilgi tecrübe transfer edebilecek bir konumda olduğunu gösteriyor.” dedi.

  Bu çalışma ile ayrıca doğanın yok olmasında etkili olan sosyo-ekonomik parametreler, iklim değişikliği etkileri ve bölgede doğa koruma temelli gerçekleşen yatırımların gözden geçirildiğini kaydeden Eken, insan faaliyetlerinin çok yoğun olduğu Akdeniz bölgesinde örnek doğa koruma çalışmalarının yapılması ve uluslararası ortaklıklar kurulması için büyük bir fırsat oluşturduğunu söyledi.
   
Akdeniz onlara emanet konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Akdeniz Üniversitesi

  akdenizden katılan arkadaşlar
 2. Akdeniz üni atıksu mühendsiliği örnek projeler

  http://hotfile.com/dl/49750802/b4d0ecf/atksu_projeler.rar.html
 3. Akdeniz plastikle doldu

  Yapılan araştırmada, yaklaşık 250 milyar küçük plastik parçasının Akdeniz'i kirlettiği belirlendi. Bu atıkları yutan planktonları yiyen balıkların da sofralardaki tabaklara gelebileceği uyarısı yapıldı. Fransa, İspanya ve İtalya'nın kuzeyinde Temmuz 2010'da yapılan çalışmaya katılan çok sayıdaki kurumdan biri olan Fransız Deniz Araştırmaları Enstitüsü Ifremer'den François Galgani, mikro...
 4. Akdeniz'de yeni türler

  Akdeniz'e, dört yeni balık türü daha bulundu.. Kızıldeniz ile Akdeniz’i bağlayan Süveyş Kanalı’nın 1869 yılında açılmasıyla birlikte, Hint Okyanusu’nda yaşayan çok sayıda tropik balık türü Akdeniz’e göç etmeye başladı. Bugüne kadar Kızıldeniz yoluyla Akdeniz’e doksana yakın balık türünün geldiği biliniyor. Araştırmacılar son olarak iki türü ’Kelebek’ olmak üzere toplam 4 yeni balık türü...
 5. Akdeniz üniversitesi

  akdeniz üniversitesinde okuyan arkadaşlar acaba 3. veya 4. sınıf bahar döneminden yaz okulunda hangi dersler genelde açılıyor ?? kredisiyle söylerseniz sevinirim:)