Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akdeniz plastikle doldu

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Eki Görüntüle 11675

  Yapılan araştırmada, yaklaşık 250 milyar küçük plastik parçasının Akdeniz'i kirlettiği belirlendi. Bu atıkları yutan planktonları yiyen balıkların da sofralardaki tabaklara gelebileceği uyarısı yapıldı.
  Fransa, İspanya ve İtalya'nın kuzeyinde Temmuz 2010'da yapılan çalışmaya katılan çok sayıdaki kurumdan biri olan Fransız Deniz Araştırmaları Enstitüsü Ifremer'den François Galgani, mikro boyuttaki plastik atık parçalarının Akdeniz genelinde 250 milyar civarında olduğunu belirtti. Ifremer ile Belçika'daki Liege Üniversitesi araştırmacıları da bulguların endişe verici olduğuna dikkati çekti. Ekipten Bruno Dumontet, 2011'de de Akdeniz genelinde örnek toplanmasına ve bunların incelenmesine devam edeceklerini söyledi.

  Araştırmada toplanan örneklerin, atıkların ne kadar yayıldığına ilişkin ilk belirlemelerin ortaya koymasına yardımcı olduğu ifade edildi.

  Araştırmalara paralel olarak ''Pelagia noctiluca'' adı verilen, zehiri nedeniyle insanlar için tehlikeli olan denizanaları hakkında dünyanın en geniş çaplı araştırması da yapılıyor. Villefranche-sur-mer'deki Okyanus Gözlemevi'nden Profesör Gabriel Gorski, kızılötesi kamera yardımıyla bu denizanalarının gece filme alındığını anlattı.
  Orski, araştırma ile geceleri yüzeye çıkıp beslendikleri için akıntı ve rüzgara maruz kalan denizanalarının plajlara vurma nedenlerinin daha iyi anlaşılacağını ve yaşam bölgelerinin belirlenmesi için bir harita oluşturulabileceğini ifade etti.
   
 2. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  her yaz dalışta bunları temizlemek yoruldum artık :) bisüre sonra gelir bizede artıkları...
   
Akdeniz plastikle doldu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Akdeniz Üniversitesi

  akdenizden katılan arkadaşlar
 2. Akdeniz üni atıksu mühendsiliği örnek projeler

  http://hotfile.com/dl/49750802/b4d0ecf/atksu_projeler.rar.html
 3. Akdeniz onlara emanet

  Doğa Derneği’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen uluslararası bir çalışma ile Akdeniz Havzası’nda yer alan 34 ülkenin korunması gereken doğal alanları belirlendi. Güncelleme: 11:09 TSİ 14 Ekim. 2010 Perşembe Doğa Derneği'nden bu konuda şu açıklama yapıldı: Akdeniz Havzası’ndaki biyolojik çeşitliliğin büyük bölümünü barındıran ve Önemli Doğa Alanları (ÖDA) diye adlandırılan bu alanların...
 4. Akdeniz'de yeni türler

  Akdeniz'e, dört yeni balık türü daha bulundu.. Kızıldeniz ile Akdeniz’i bağlayan Süveyş Kanalı’nın 1869 yılında açılmasıyla birlikte, Hint Okyanusu’nda yaşayan çok sayıda tropik balık türü Akdeniz’e göç etmeye başladı. Bugüne kadar Kızıldeniz yoluyla Akdeniz’e doksana yakın balık türünün geldiği biliniyor. Araştırmacılar son olarak iki türü ’Kelebek’ olmak üzere toplam 4 yeni balık türü...
 5. Akdeniz üniversitesi

  akdeniz üniversitesinde okuyan arkadaşlar acaba 3. veya 4. sınıf bahar döneminden yaz okulunda hangi dersler genelde açılıyor ?? kredisiyle söylerseniz sevinirim:)