Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aktif çamur sürecinin işletilmesi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Aktif çamur süreci, arıtımı gerçekleştiren mikroorganizmaların askıda büyüme özelliklerine sahip olduğu bir aerobik biyolojik arıtma yöntemidir. Arıtım olgusu, oksijen ihtiyacına sahip olan maddelerin mikroorganizmaların bolik faaliyetleri ile son ürünlere dönüştürülmesi ve yüksek kalitede çıkış suyunun eldesine yöneliktir. İkincil arıtım amacı ile kullanılan bu arıtma yöntemi, azot ve fosfor giderimi sağlayabilmesi nedeni ile, aynı zamanda bir ileri (üçüncül) arıtım süreci olma özelliklerini de taşır. Aktif çamur süreçleri genellikle kendisinden önce yer alan bir on çökeltme havuzuna sahiptir, fakat atıksuyun özelliklerine ve süreç tasarımına bağlı olarak, ön çökeltme havuzu kullanılmayabilir. Bu durumda, uzun havalandırmalı aktif çamur süreci özelliğini taşıdığından, yukarıdaki N ve P giderim işlevlerini yerine getirebilmektedir.

  Aktif çamur süreci ilk defa 1900'lü yılların başında İngiltere'nin Manchester kentinin atıksularının arıtılması amacı ile uygulanmıştır. Yaygın olarak kullanılması ise 19401ı yıllara dayanmaktadır. Aktif çamur süreci, atıksuyun bünyesindeki çözünmüş, partiküler ve kolloidal yapıdaki organik maddelerin arıtılmasında en yaygın kullanılan yöntem olma özelliğine sahiptir. Sürecin temel tasarım parametreleri oldukça iyi bilinmektedir, fakat uygun olmayan işletme koşulları süreç verimini etkilemektedir. Aktif çamur sürecinin bir modifikasyonu (uzun havalandırmalı), günümüzde, atıksuyun bünyesindeki amonyak konsantrasyonunun azaltılması amacı ile bir nitrifikasyon süreci olarak da uygulanmaktadır. Amonyak, yüksek konsantrasyonlarda sucul yaşam için toksik özellikler sergileyen ve alıcı ortamda oksijen ihtiyacına neden olan bir kirleticidir.

  Devamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Toplam 20 sf
   

  Ekli Dosyalar:

  İrem Bengisu Erol ve Okan Öztürk bunu beğendi.
Aktif çamur sürecinin işletilmesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Aktif çamur sürecinin tasarımı

  AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN TASARIMI Prof.Dr.Hikmet TOPRAK Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü BİYOLOJİK ARITMA BİYOLOJİK ARITIM GEREKSİNİMİ Atıksu Arıtımı Arıtılmış su bir üründür. Bu ürün ya fiziksel-kimyasal ya da biyolojik arıtım sonucu oluşur. Bu iki yöntemin arasındaki fark, belirli oranda organik madde giderme yetenekleridir....
 2. Aktif çamur proseslerinde çamur köpürmesi sorunu ve çözüm yolları

  AKTİF ÇAMUR PROSESLERİNDE ÇAMUR KÖPÜRMESİ (KABARMASI) SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI Aktif çamur prosesine dayalı biyolojik arıtmalarda yetişen mikroorganizmalar tipik olarak, % 95 bakteri ve % 5 ise yüksek mertebeli canlılardan (protozoa, rotifer, vb.) meydana gelir. Biyolojik arıtma tesislerinde en sık yaşanılan problemler ağırlıklı olarak Çamur Kabarması ve Köpürmedir. Çamur kabarması...
 3. Uzun havalandırmalı aktif çamur

  sistemde nitrifikasyon-denitrifikasyon tamamlanmamasının nedenleri hakkında bilgi verirmisiniz??
 4. Aktif çamur mikroorganizmaları(resimli)

  Aktif çamur emekçileri mikroorganizmalar(resimli);)
 5. Klasik aktif çamur sistemi

  Arkadaşlar merhaba , Klasik Aktif Çamur Sistemi hakkında bilgi vererek diğer artıma proseslerine karşı ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğunu yazar mısınız ?