• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aktif çamurda oksijen tüketim hızı(oth) analizi nasıl yapılır

resul özdeş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Orüsan Kimya ve Akaryakıt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.
Arkadaşlar merhaba;
Aktif çamurda oksijen tüketim hızı(OTH) analizi nasıl yapılır? Acil olarak yardımcı olabilir misiniz?

Arkadaşlar merhaba;
Aktif çamurda oksijen tüketim hızı(OTH) analizi nasıl yapılır? Acil olarak yardımcı olabilir misiniz?

Tahmini olarak söylüyorum,
Önce mikrororganizma sayısını bul (Sn = S0 x 2n) sonra BOİ hesapla, sonra aktifçamurda suyun bekleme süresinden oth bulunabilir. Tamamen tahmini, mantık yürüttüm.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ben şöyle bir not oldum. ama güvenilirliğinden emin değilim.
300 ml'lik BOİ şişesine aktif çamur eklenir. içine manyetik balık eklenir. 20C'lik manyetik karıştırıcılı su banyosuna eklenir. sıcaklık sabit kalacak çekilde karıştırılır. Şişenin içine çözünmüş oksijen probu eklenir. dakikada bir oksijen değeri ölçülür. 1 saat sonra işlem sonlandırılır. bu şekilde oksijen tüketim hızı tespit edilir. (mg/l.h)

Aslında benim nantıken söylediğimin işleme dökülmüş hali, sadece dakikada birden daha fazla ölçüm yapmak daha doğru olur, hatta her sayiniye alınsa çok doğru sonuç verir.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Resul bey bulduğunuz not doğrudur. Ancak 1 saat beklemenize gerek yok. Genelde (literatürde) süre 15 dakika tutulur ve hesaplamaya gidilir.

İbrahim Bey Merhaba;
vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. fakat hesaplama işlemi nasıl yapılacak. bu konuda kafamda soru işaretleri var?
bi yerde grafik çizilmesinden bahsediyordu. o kısmı tam olarak anlayamadım.

İbrahim Bey Merhaba;
vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. fakat hesaplama işlemi nasıl yapılacak. bu konuda kafamda soru işaretleri var?
bi yerde grafik çizilmesinden bahsediyordu. o kısmı tam olarak anlayamadım.

@resul özdeş

aktif çamur derken havalandırma havuzunda ki değer mi yoksa geri devirdeki aktif çamur değeri mi ? çünkü bu ikisi arasında oksijen tüketim değerli çok farklı olacaktır. ayrıca bahsettiğiniz hesaplama doğru. 15 sn ölçüp 4'e çarparsanız da olur beklemeye gerek kalmaz

ayrıca bulduğunuz kaynağı burdan paylaşırsanız herkese yararlı olabilir ;)

metcalf eddy kitabında atıksu arıtmayla ilgili bir çok örnek ve hesaplama bulabılırsınız