Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akü şarj alanı havalandırması

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Yusuf Dulda tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Merhaba,
    İşletmede kullanılan taşıma araçlarına ait akülerin şarj edildiği şarj alanlarına ait havalandırma bacaları için emisyon ölçümü gerekir mi? Uygulamada bu bacalarda yaptıran ya da yaptırması istenen var mı?

2. E.KAYA

E.KAYA CMNet Üyesi

merhaba sizede, bu alan sadece şarj edilme amaçlı mı kullanılıyor? ve havalandırmadaki kasıt, sarj eden cihazları soğutmak amacıyla havamı veriliyor alana ya da alandan bir fan ve/veya benzeri ekipmanla hava dış ortama mı gönderiliyor. alan sadece şarj etme amacıyla kullanılıyorsa, işlemeye ait hiçbir proses çalışması yapılmıyorsa, uçuçu organik, toz vb bir kaynağa sebep olan bir durum yoksa, emisyon ölçümüne gerek yok. evimizi sabah havalandırma amaçlı cam açmaya benzer bir mantık var sanırım işletmenin o alanında.

Yusuf Dulda bunu beğendi.
  3. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

cevabınız için teşekkürler.. Alan sadece akü şarjı esnasında ortaya çıkan asit gazını tahliye için kullanılıyor. bir fan vasıtasıyla ortamdaki hava baca ile dış ortama atılıyor. proses bacası olmayan bacalarda da ezber bozan uygulamalar yapmaya başladılar. o yüzden bende emisyon ölçüm listemi oluştururken kapsam dışında mı tutmalıyım yoksa kapsama mı almalıyım bilemedim. Artık değerlendirmeyi Çevre Müdürlüğüne bırakacağız.. tekrar teşekkürler..

4. E.KAYA

E.KAYA CMNet Üyesi

Anladım. Zaten şimdi işler değişti, benimde aklıma gelmedi ilk okuduğumda asit gazı çıkışı, çıkan gazın karakteri ne ise, uygun metotta iç ortam ölçümü ve/veya ortamdan uzaklaştıran bacanın olçumu yaptırmanız herekecek.

Akü şarj alanı havalandırması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Telefon şarj ağacı

Adı Çilek Ağacı... İşi, telefonları şarj etmek... Çilek Ağacı, Belgrad Üniversitesi öğrencilerinin buluşu... Amacı mobil araçlarının şarjları bitenlere kolaylıkla yardımcı olabilmek. Sırbistan'daki Obrenovac parkında ilk kez geçtiğimiz yıl çalışmaya başladı. Hala da iş görüyor... Dört bir yanı güneş panelleriyle çevrili olan bu ünite parka gelenlerin cep telefonlarını kolaylıkla şarj...
  2. Ofis telefonlarından çıkan tekrar şarj edilebilir piller hakkında

Arkadaşlar merhaba; Hazırlamakta olduğum Endüstriyel Atık Yönetim Planına ofis telefonlarından çıkan tekrar şarj edilebilir pilleri de dahil edeceğim ama hangi kodu kullanmam lazım açıkçası biraz sıkıntıya düştüm,fikirlerinize müracat etmek istedim.Bana göre 16 06 02 (A) Nikel Kadmiyum Piller.Ama yanılıyor muyum diye sizlere sormak istedim.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  3. Bir kaç lisans için yer alanı

Merhaba tesiste ambalaj atiklari toplanmasi geri kazanimi,tehlikesz atık toplama ayırma plastik geri dönüşümu gibi lisansları almak için toplam ne kadar bir alana sahip olmak gerek bilginiz var mi yada nereden bakmam gerek. Tek tek bakıp alanları toplamam mi gerek şimdiden teşekkür ederim
  4. Sığınak havalandırması

Yapılarda ; sığınak havalandırması yapılması zorunluluğu vardır. birçok yerel yönetimler , yapılarda ruhsat verirken ; hiç bir tekniğe uymayan (aksiyal fan uygulaması yaptırıyor.) halbuki ., yönetmenlikte net detayları olmasına karşın ; klimatizasyon santrali kurulacak. (taze hava girişlerine biyolojik ve nükleer filtreler konulması gerekiyor. konu şudur.; literatürde kurşun...