Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Almanya 2022'de nükleerle vedalaşıyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  30 Mayıs 2011Fukuşima felaketinin ardından başlayan nükleer tartışmalar, İsviçre'den sonra Almanya'yı da tarihi bir adıma zorladı. Almanya'da koalisyon hükümeti 2022 yılına kadar tüm nükleer santralleri kapatma kararı aldı.


  Duyuruyu, gece geç saatlere kadar süren kabine toplantısından sonra konuşan Çevre Bakanı Norbert Rottgen yaptı.

  Başbakan Angela Merkel Japonya'daki Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki felaketin ardından nükleer güçle ilgili bir etik komisyonu oluşturmuştu.

  Japonya'daki felaketten sonra Almanya'da nükleer enerjiye karşı kitlesel gösteriler yapılmıştı.


  Çevre Bakanı Rottgen, üretimin durdurulduğu yedi nükleer reaktörle, Kruemmel Nükleer Enerji Santrali'nde tekrar üretime başlanmayacağını bildirdi.

  Altı nükleer santralin en geç 2021'de kapanacağını söyleyen bakan, en yeni üç santralin de 2022'de kapatılacağını belirtti.

  Rottgen, "Bu kesin bir karar. En son inşa edilen üç santral 2022'de kapanacak. Karardan geri dönüş yok' dedi.


  Bakan, kapatılmaya karşın yılda 2,3 milyar euro elde etmesi beklenen harcanmış nükleer yakıt vergisinin toplanmaya devam edeceğini söyledi.

  Ülkedeki nükleer enerji endüstrisi, santralleri erken kapatmanın ülkenin sanayi üretimine büyük darbe vuracağını savunuyordu.

  Almanya'nın Fukuşima felaketinden sonra bazı eski reaktörlerde üretimi durdurmuştu.

  Bundan önce ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 23'ü nükleer santrallerden karşılanıyordu.

  Nükleer enerji karşıtlığı sayesinde Yeşiller Mart sonunda yapılan seçimde, Hristiyan Demokratların kalesi olarak görülen Baden-Wuerttemberg eyaletinde birinci olmuştu.
   
Almanya 2022'de nükleerle vedalaşıyor konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Almanya’da yine nükleer atık gerilimi

  Almanya’da yine nükleer atık gerilimi Alman kamuoyunun hassas olduğu nükleer yakıt transferi yeniden gündemde. Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haberler şöyle: Alman polisi, Fransa’dan Almanya’ya nükleer atık taşıyan özel tren nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemlerine başvuruyor.Alman kamuoyunda büyük tepki toplayan nükleer atık yüklü konteynerlerin Fransa’dan Almanya’ya...
 2. Türk çevreciye Almanya'dan madalya

  Türk çevreciye Almanya'dan madalya Alman Hükümeti uyum madalyalarından birini Almanya’nın federal düzeyde ilk göçmen çevre örgütünü kuran Dr.Turgut Altuğ’a verdi. İlk kez bu yıl Federal Uyum Bakanı tarafından dağıtılan uyum madalyasına Altuğ'un dışında 7 göçmen daha layık görüldü. Altuğ yıllardır, göçmenleri enerji tasarrufu, ekolojik beslenme ya da çöplerin yeniden dönüşüme göre...
 3. Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı

  Almanya’daki güneş enerjisi santralleri, Cuma ve Cumartesi günleri öğle saatlerinde 22GW elektrik üreterek (tam kapasitede çalışan 20 nükleer santrale eşdeğer) bir dünya rekoruna imza attı. Münster merkezli düşünce kuruluşu Yenilenebilir Enerji Sektörü Direktörü Norbert Allnoch, 22GW’lık güneş enerjisinden elde edilen elektriği ulusal şebekeye aktaran Almanya’nın, ülkedeki enerji ihtiyacının...