Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Almanya’daki güneş enerjisi santralleri, Cuma ve Cumartesi günleri öğle saatlerinde 22GW elektrik üreterek (tam kapasitede çalışan 20 nükleer santrale eşdeğer) bir dünya rekoruna imza attı.

  Münster merkezli düşünce kuruluşu Yenilenebilir Enerji Sektörü Direktörü Norbert Allnoch, 22GW’lık güneş enerjisinden elde edilen elektriği ulusal şebekeye aktaran Almanya’nın, ülkedeki enerji ihtiyacının neredeyse yüzde 50’sini karşıladığını söyledi.

  Reuters’a konuşan Allnoch, ’Daha önce hiçbir ülke bu kadar fotovoltaik enerji üretmemişti. Almanya son haftalarda 20GW sınırına yaklaştı, ancak ilk kez bu eşiği geçtik.’ dedi.
  İngiliz Guardian gazetesi rekorun, sanayi devi ülkelerin hafta içi bir günde elektrik ihtiyacının üçte birini, Cumartesi günü ise neredeyse yarısını güneş enerjisinden karşılayabileceğini gösterdiğini yazdı.

  Yenilenebilir enerjinin yeterince güvenilir olmadığı ya da başlıca sanayi ülkelerinin ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip olmadığı yönünde yorumlar yapılıyor. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, bunun aksini ispatlamak istediğini ortaya koydu.
  20GW seviyesi, bu yıl yapılan kapasite artırımı ve güneşli havalar sayesinde mümkün oldu. Almanya güneş enerjisi kapasitesini 2011’de 7.5GW, bu yılın ilk çeyreğinde ise 1.8GW artırarak toplam 26GW’a yükseltti.

  Alman hükümeti geçtiğimiz yıl Japonya’da gerçekleşen Fukuşima felaketinin ardından nükleer enerji üretimine son verme kararı almış, bu çerçevede sekiz nükleer santrali derhal kapatmanın yanı sıra geriye kalan dokuz santrali de 2022 yılına kadar kapatma kararı almıştı.
   
Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Eşek arıları güneş enerjisi topluyor

  Eşek arıları güneş enerjisi topluyor Bilim insanları, bir tür eşek arısının güneş enerjisi toplama yeteneği olduğunu keşfetti. Yakın Doğu ve Hindistan arasında yaşayan 'oryantal eşek arıları,' günün en sıcak saatlerinde hareketli oluyor.Diğer arı türlerinin ise en hareketli oldukları zaman sabah saatleri. Bilimadamları uzun süredir yuvalarını yer altında yapan bu arı türünü...
 2. İlk güneş enerjisi tarlası

  Türkiye’nin ilk termal güneş enerjisi santrali ise İstanbul İkitelli’de kuruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tübitak Marmara Araştırma Merkezi ve İnosol Enerji’nin ortak çalışması ile hayata geçen proje henüz küçük, 500 kW kurulu gücü var.Ancak santral öngörülenden çok daha verimli bu yüzden aynı proje kapsamında 2 MW'lık yeni bir tesis kurma yönünde çalışmalar başlıyor.İstanbul...
 3. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Güneş Enerjisi Duyurusu

  Güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin bağlanabileceği trafo merkezleri ve baglantı kapasiteleri yayımlandı.
 4. Malatya ve Adıyaman'a güneş enerjisi santrali

  Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 4 ilin enerji değerlendirme toplantısında konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Malatya'da ve Adıyaman'da 22 megavatlık bir güneş enerjisi santrali kuracağız" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Dökme demir ithalatında 3 milyar dolarlık bir ithalat rakamımız var. Bunun mutlaka kaynaklarımızla beraber geri çekilmesi lazım'' dedi. Bakan...
 5. Güneş enerjisi projesi

  Arkadaşlar elinizde güneş enerjisiyle konut ısıtma projesi varsa yardımcı olabilir misiniz?