Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Alt iş veren yönetiminde iş sağlığı ve güvenliği"

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında İrem Ülgen tarafından paylaşıldı.

 1. İrem Ülgen

  İrem Ülgen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Bitirme tezim için "Alt İş Veren Yönetiminde İş Sağlığı ve Güvenliği" ile ilgili güvenilir ingilizce kaynak arıyorum. Önerebilceğiniz site, kitap vs var mı ??
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  NEBOSH, IdiOSH gibi eğitim veren yerler var. Bunların kurs kitaplarında oluyor. Occupational health and safety at work.. İçeriklerini incelerseniz fikir verecektir.
   
 3. İrem Ülgen

  İrem Ülgen CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim.Hemen inceliyorum.
   
 4. mmdindar

  mmdindar CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Bir alt işverene sözleşme ile çatının bakımını yaptıracağız. Alınması gereken önlemler ve izlenecek yollar hakkında bilgi verebilir misiniz.
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  1. ALTYÜKLENİCİ, iş güvenliği kanunlarını bilerek işe başlamış, kanunların yüklediği sorumluluklarını bildiğini iş bu Sözleşme’yi imzalamakla kabul, beyan ve taahhüt etmiştir.
  2. ALTYÜKLENİCİ, kendi sorumluluklarını kusursuz şekilde yerine getirerek işçilerin sağlıksız ve tehlikeli şartlarda çalışmalarına izin vermeyecek, çevrenin korunmasıyla ilgili kurallara tam olarak uyacaktır.
  3. ALTYÜKLENİCİ, özel izinlere gerek duymadan gerekli bütün iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlüdür. Yüksek ve tehlikeli yerlerde yapılan işlerde kesinlikle emniyet kemerlerini kullanılması, kemerlerin dayanıklı bir noktaya bağlanmasının sağlanması gerekmektedir.
  4. Alt yüklenici işe başlamadan önce yapacağı iş ile ilgili risk analizlerini işverene teslim etmek ve onay almak zorundadır.
  Üstte yer alan maddeleri sözleşmenize ekleyebilirsiniz. Bu şekilde alt yüklenicinin iş güvenliği ile ilgili tüm tedbirleri alması için bağlayıcı bir sözleşmeniz olacaktır.

  Bunun haricinde çatı çalışmalarında ne gibi önlemler almak gerekiyor bu konuda bilgi mi gerekiyor?
   
 6. mmdindar

  mmdindar CMNet Üyesi

  Fatih Bey Merhaba,

  Yukarıdagi bilgiler için çok teşekkür ederim.
   
 7. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Yüksekte çalışma gibi özel emniyet tedbirleri alınıp,takip edilmesi gereken işlerde,ana işverenınde düzenli olarak takip etmesi gerekir.Çatı işleri öncesinde ilgili isg tedbirlerini uygulayıp uygulamadıgının kontrol edilmesi yazılı hale getirmesi,hatta her çatıya çıkmadan önce kontrol edilmesi gerekir;KKDler,gözcü,çevresinin belirlenmesi, emniyet ağı vb. bunların uygunluğu kullanılabilirliği...sepetli vinç manlift hangi tür kaldırma aracı kullanılıyorsa onun son periyodik kontrolünü isteyebilirsiniz.Kocaeli de ölümlü iş kazası oldu yakın bir zamanda.Kişi sepetli vincin sepetinde iken kapısı açılıyor ve 15 metreden düşerek ölüyor.Kaldırma aracı kullanılsa bile emniyet kemerini giyerek, sabit sağlam biryere takılmak suretiyle kullanılması gibi önlemler hayat kurtarır.
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 8. mmdindar

  mmdindar CMNet Üyesi

  Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler.
   
"Alt iş veren yönetiminde iş sağlığı ve güvenliği" konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi

  İlgili yönetmeliği bulamadım;işletme içi verilen eğitim dışında dışardan sertifikalı eğitim aldırma zorunluluğumuz var sanırım,nasıl bir yol izlenebilir?
 2. işçi Sağlığı ve iş Güvenliği

  MEGEP tarafından hazırlanan işçi saülığı ve iş güvenliği adlı kitaba ekten ulaşabilirsiniz.
 3. İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçümleri

  Arkadaşlar herhangi bir yeterlilik belgesine sahip olmadan iş sağlığı ve güvenliği ölçümleri yapılabilir mi? Bakanlık bu konu ile ilgili herhangi bir akreditasyon belgesi istiyor mu?
 4. iş sağlığı ve güvenliği

  Arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tehlike ve risk değerlendirme raporu hazırlamam gerekiyor.Örnek bir rapor paylaşırsanız sevinirm.Tesekkür.
 5. iş sağlığı ve güvenliği

  İş sağlığı ve güvenliği mevzuat kapsamında 50 çalışanı geçen bi işyerinin yükümlülükleri nelerdir çevre açısından