Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Altyapı sistemlerinde inşaat

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Merhaba arkadaşlar,

  Bir saha gezisinde gördüğüm manzara karşısında yazmadan ve sizlerle paylaşmadan geçemedim. Altyapı işleri oldukça pahalı işlerdir aşağıda göreceğiniz resimler bu işi ehil firmalar tarafından yaptırmamanız durumda olabilecekleri göstermektedir.

  Bizler altyapı sistemlerini yaparken 30 yıl hizmet edecek gibi düşünür buna göre projelendirir ve inşaatını yaparız. Aşağıdaki inşaat 05.11.2007 tarihinde yapılmıştır, üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hattın durumu içler acısı ve çalışmaz durumdadır.


  CIMG0001.JPG CIMG0002.JPG CIMG0003.JPG CIMG0004.JPG CIMG0005.JPG CIMG0006.JPG CIMG0007.JPG CIMG0008.JPG CIMG0013.JPG CIMG0014.JPG CIMG0015.JPG CIMG0016.JPG

  Tabi hattın bu duruma nasıl geldiğini bilmemekle birlikte tahminim şu şekildedir. Hat kazı şevine yakın yapılmıştır. Şevin kenarına kazık yapılmadığı için zamanla yağmursuları hattın altını boşaltmış ve kaçınılmaz sona gelinmiştir. Özellikle dayanıksız zeminlerde hattın yapılacağı zeminin ıslah edilmesi büyük ehemmiyet göstermektedir.
   
 2. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Bizim hocalarımız böyle durumlarla karşılaştığınızda "O elinizdeki diplomayı yırtıp çöpe atın." derlerdi:)
   
 3. alix

  alix CMNet Üyesi

  Jeolojik etüd ve çalışmalar göz önünde bulundurulmadan yapılan hatalarla dolu bir proje. Temeli düşünülmeden oturtulan yapı uzun ömürlü değildir. Bu projeden sorumlu mühendislerin sanırım yeterliliği yok. İsraf...Ayrıca bu tür yapım işlerinde Jeoloji Mühendisleri de Şantiye Şefi olarak bulundurulmalı