Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alüminyum folyodan alüminyum eldesi ?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Tuğçe Kökbaş tarafından paylaşıldı.

1. Tuğçe Kökbaş

Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

Merhabalar. Sigara fabrikasından gelen tonlarca elimde alüminyum folyo bulunmaktadır. Ben bunlardan nasıl alüminyum elde edebilirim ? Elimdeki alüminyum folyoları değerlendirmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

Cevap: Alüminyum folyodan alüminyum eldesi ?

sigara kağıtlarını suyla işleme tabii tutarsanız aliminyum kısmın arkasındaki kağıt tabakanın kalkacağını düşünüyorum.
    geriye sadece aliminyum kalır onuda istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

3. Tuğçe Kökbaş

Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

o kadar basit olduğunu düşünmüyorum :) Araştırdığım kadarıyla geri dönüşümü zor diye bilgiler okudum.

4. Mustafa Demir

siz direkt saf alimünyum mu elde etmek istiyorsunuz?

5. Tuğçe Kökbaş

Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

Evet saf elde etmek istiyorum.

6. Mustafa Demir

7. Mustafa Demir

birde bu dosyayı incelemelisiniz.

Ekli Dosyalar:

8. Tuğçe Kökbaş

Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

Verdiğiniz linki inceledim. Fakat nasıl yapacağımı anlatan en ufak ipucu göremedim. Peki döner fırınlarında erittiğimde bana bunun maliyeti çok yüksek olur mu ?

9. Mustafa Demir

tabiki bu işi sürekli yapacaksanız bir döner fırın kurmalısınız tuğçe hanım. toplam 3 dosya eklemiştim birinde detaylıca göstermekteydi ergitme olayını.

Döner fırınlar metal üretiminde kullanılan yüksek maliyetli ve yüksek işletme giderleri olan makinelerdir.eğerki dediğiniz gibi saf metal elde etmek istiyorsanız potalarda yada döner fırınlarda kağıtları eritip aliminyumu elde edebilirsiniz.
    küçük kapasiteli bir tesis düşünüyorsanız potalar işinizi görür ama yok büyük endüstriyel tesisler gerekli derseniz çok maliyetli olur

10. Tuğçe Kökbaş

Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

Evet sürekli düşünüyorum. Yanlız dosya olarak sadece bana 1 tane yolladınız ona baktım onda sadece alüminyum folyoların geri kazanımın faydalrından bahsediyordu.

11. Mustafa Demir

tuğçe hanım bahsettiğiniz malzeme aslında özel bir malzeme sadece aliminyum folyo değil. sizin elinizdeki aliminyum folyonun bir yüzü kağıt kaplı değil mi?

ayrıca aliminyum.docx bu kaynağa bakmalısınız yukarda ekledim mesajın altına sanırım görmediniz.

12. Tuğçe Kökbaş

Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

Evet Mustafa bey afedersiniz farketmemişim. İnceleyeceğim şimdi

13. Mustafa Demir

rica ederim tuğçe hanım. eğer detaylı bilgi isterseniz yine yardımcı oluruz kolay gelsin iyi çalışmalar.

14. Tuğçe Kökbaş

Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

Mustafa bey sürekli yapmayı düşünüyorum döner fırınların dışında başka var mı ?

15. Mustafa Demir

tuğçe hanım birde ufak döküm hanelerin çalıştığı "pota" denilen küçük eritme kazanları var. ancak böyle bir işlem için uygunluğu ne kadardır bilemiyorum. dediğim gibi verimli bir geri kazanım için öncelikle o folyonun kağıdından kurtulmanız gerekiyor bana göre. onu öylece potaya yada fırına atarsanız kağıt sorun çıkartabilir.

pota sisteminden de kısaca bahsedeyim.
    yerin altına büyükçe ve aliminyumun eridiği sıcaklıklarda erimeyen refrakter kaplı malzemeden yapılmış bir büyükçe kazan koyuyorsunuz pota dediğimiz bu oluyor. sonra kazanın içinde metalurjik kok kömürünü yakıyorsunuz üzerine eritmek istediğiniz malzemeleri atıyorsunuz. aliminyum eridiğindede potadan alıp kalıplara döküyorsunuz..
    basit bir işlem ama iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlemler almanız gerecektir.

Alüminyum folyodan alüminyum eldesi ? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Alüminyum Malzemelerin Geri Kazanılması

Alüminyum yeryüzünde oksijen ve silisten sonra en bol bulunan maddelerden biridir.Metal olarak silisyumdan sonra yeryüzünde en bol bulunan metaldir. Alüminyum 1820 y ılında keşfedilen ve yeryüzünde %8 oranında bulunan bir metaldir. Dolayısıyla hammaddelerden Alüminyum üretimi dünyadaki bugünkü tüketim hızına göre 1000 yıl yetecek kadardır. Alüminyumun yeryüzündeki en önemli hammadde bileşiği...
  2. Alüminyum fabrika atıksu

Alüminyum fabrikalarında eloksal (anodik oksidasyon) işlemi sonucu ortaya çıkan atıksuların karakterizasyonu ve ne şekilde arıtıldığı ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum. Arıtma işlemleri ile ilgili bir kaynak varsa önerebilirmisiniz.(Nötralizasyon vb.) Şimdiden Teşekkür ederim.bu gibi işletmelerde deneyimi olan arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum:confused::confused::confused:
  3. Atık sularda alüminyum giderimi hakkında

Atık sularda Al giderimi hakkında internetten yök tezleri dahil pek fazla kaynak bulamadım. Bu anlamda beni yönlendirebilirmisiniz. Başka nerelerden kaynak bulabilirim.
  4. Üretimden çıkan Alüminyum hurdaların akıbeti

Arkadaşlar herkese kolaylıklar diliyorum öncelikle. Bu aralar yoğun bir şekilde Atık Yönetim Planı hazırlamakla meşgulüm, ancak bir konu kafamı oldukça karıştırdı. Biz firmamızda yüksek saflıkta alüminyum işliyoruz, bu süreçte hidrolik yağ ve makine yağı kullanıyor olup, bu yağlar bir miktar ürünlerin üzerine bulaşıyor. sıvama işlemi ile üretim yaptığımızdan bu yağların kullanımı zorunlu....
  5. Sıkıştırılmış alüminyum talaşları

Merhaba, Alüminyum işlemeden 12 01 20 koduyla çıkan atık bor yağından ayrılarak sıkıştırılmaktadır. Sonuçta elimizde küçük talaş külçeleri kalmaktadır. Bu atık artık tehlikesiz metal atığı olarak çıkar mı?