• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı acilll yardım meslektaşlar

Ayşee2

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
baykoca
ambalaj atığı toplama ayırma tesisinde yeni işe başladım ve ttecrübesizim ilk yapmam gerekenler nelerdir ?

@bykc
Öncelikle merhaba ve hayırlı olsun.
Senin yapman gerekenler;
1-) Her ay düzenli olarak atık ambalaj sistemine alınan ve verilen ambalaj atıklarını sisteme girmek.
2-) Aylık değerlendirme ve iç tetkik raporlarını hazırlamak ve işletme çalışanlarına eğitim vermek.
3-) Bir lisans dosyası hazırlayarak aldığınız çevre izin ve lisans belgelerini bu dosyada saklamak.
4-) Çalıştığınız lisanslı firmaların birer lisans fotokopisini muhafaza etmek.
5-) İşçileri kontrol etmek ve kişisel koruyucu donanımları eksik mi onları kontrol etmek.
6-) İşletmede eksik birşey var ise( yangın tüpü levha vb) eksiklikleri gidermek.
7-) Yangın tüplerini kontrol etmek ve 6 ayda bir dolumlarını sağlamak ve buna istinaden belge düzenlenmesini sağlamak.
:cool: Yangın tatbikatı yaptırmak ve bunu resimlerle desteklemek ve gerekli belgeleri dosyada muhafaza etmek. İsg açısından gerekli eğitimlerin verilmesini sağlamak ve belgeler düzenlenerek dosyada muhafaza etmek.
9-) İşletmeyi günlük olarak kontrol etmek ve herhangi bir durum olduğunda gerekli kişilere haberdar etmek.
10-) Yönetmelikleri kontrol etmek.
11-) Atık stok sahasının yapılmasına özen göstermek.
12-) Endüstriyel atık yönetim planı yapılmadıysa bunu hazırlamak ve dilekçe ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne müracaat etmek.
13-) Eğer tehlikeli atığınız çıkıyorsa bunları depolamak için atık stok sahasının yapılması ve bu tür atıkların lisanslı firmalara verilmesi ve çevre bilgi sisteminden beyan yapılması.

Diyeceklerim bu kadar yine aklıma birşey gelirse yazarım. İstediğin zaman birşey sormak istersen her zaman sor. Sana dilekçelerde göndereyim. İşine yarar.

Teşşekürler olgaç bey :) aylık bildirimler konusunda nasıl yapılcağını öğrendim saolasın sitedeki arkadaşlar sayesinde yalnız aylık değerlendirme ve iç tektik nasıl olucak doldurulmuş formatlar varsa paylaşabilirmisiniz

@Nurdan Ersin
Bakanlığın sitesinde formatları var, Teknik uygunluk raporu dediğimiz şey tesislerin özel bilgilerini proseslerini de içerdiği için paylaşılması çok mümkün değil malesef. Ama bakanlığın formatı gayet açıklayıcı :)

merhaba arkadaşlar ve Olgaç bey oncelıkle verdıgınız bılgıler ıcın cok teşekkürler bende ambalaj atığı top. ayır. tesısınde yenı ıse başladım aşırı tecrubesızım banada yardımcı olursanız sevınırım ztn gereklı açıklamaları yazmışsınız benım sorum farklı ben bodrum bolgesınde bı fırmada çalışıyorum burda mavı cop poşetı uygulaması yok ve o uygulamanın olması halınde toplanan atık oranı ıkı katına çıkacağına ınanıyorum bu uygulamayı butun masraflarıyla bızımmı başlatmamız gerekıyo yoksa beledıyenınmı sorumluluğunda? eğer beledıyenın sorumluluğundaysa ızlemem gereken yol nedır?

@bpinar08
Öncelikle hayırlı olsun. Belediye ile bu konuları konuşun ve anlaşın. Aslında sorumluluk her ikinize ait. Ssdece maddi olarak değil. Her konuda birbirinize destek çıkmalısınız. Ama ilk adımı siz atın ve inanıyorum ki başarılı isler yapacaksınız. Ben veya bizler elimizden gelen yardımı yaparız☺☺☺

mrb arkadaşlar çalıştığım tat'da toplama ayırma bandını kullanmıyoruz kenarda duruyor. en son bakanlıktan denetıme geldıklerınde sıkıntı yaptılar rapor tuttular sımdıde yazı gondermısler hemen çalışır duruma getırın gereklı gerı bıldırımlerı yapın yopsa ceza yersınız falan gıbısınden. ama bıze gelen atıklar %90 kağıt-karton ağırlıklı olduğu ıcın verım alamıyoruz kendılerıne de soyledık dınlemedıler bunun onune geçme ımkanımız varmı acıklayabılırmıyız bakanlığa bu durumu daha doğrusu bakanlık anlarmı? ne yapmam gerek bana yol gosterın yoksa 1 haftaya 45 bın lıra ceza gelıcek..

O şekilde diretmeleri çok gereksiz @bpinar08, ya işten anlamıyorlar ya da sizin tesisinize gelen atığı görüp karışık olduğunu düşündükleri için çalıştırmanızı istiyorlar? Eski çalıştığım yerde de aynı durum söz konusuydu, bant vardı ama çalışmıyordu çünkü sadece naylon ve plastik alıyorduk onları da kaynağında ayrı topluyorduk. Şu an da aynı şekilde çalıştığım hurda işleme tesisinde pres makinesi var yönetmelikte olması zorunlu deniyor diye. Ama çalıştırılması ekonomik olmadığı için çalıştırmıyoruz. gelip gördüklerinde de bir sıkıntı çıkartmamışlardı. Malesef bu gibi uygulamalar kişilerin insiyatifine bırakılıyor ve İl Çevre Şehircilikte çalışan Mühendisler de sorumluluk almak ve mantıklarını kullanmak yerine ne yazarsa odur deyip geçiyorlar...

@Evrem Yeşil
kaynağında ayrı topluyoruz cok az karışık urun geliyor oranlamaları %90 kâğıt-karton %4 naylon %1 pet plastık karışık gerısıde ztn fıre hesaplanıyor. kaynağında ayrı topladığımız ıcın bır yol varmı dıyosunuz ??

@Sena Çetinkaya
aynı açıklamayı gelen muhendıslere bende anlattım kağıt karton, naylon ağırlıklı dedım o bant vakıt kaybı hatta gerektıgınde haftada bazen 1 veya 2 kez kullanıyoruz dedım adamın cevabı 'olmaz yonetmelık böyle soyluyo her gun calısıcak orda ayrılcak' dedı. sımdıde yazı geldı ıste neyapıcam bılmıyorum.ben ınat ettım o bandı çalıştırmadan bı cozum bulcam bı sekılde gerekırse ankaraya gıdıp yazı alıcam :)

@bpinar08 her il müdürlüğü kendi keyfine göre çalışıyor. karışık malzeme olur (cam,kağıt,plastik,vb.)anlarım çalıştırmanız gerekir ki sağlıklı bir şekilde malzemeler ayrılsın.ama aldığınız malzemeler belli. hergün çalışacak diye yönetmelikte bir ibare yok.bulunması gerektiği yazıyor. hergün denetime gelsinler o zaman çalışıyor mu diye baksınlar. eğer haberli denetime geliyorlarsa onlar gelmeden çalıştırın sizde:) sonra durdurursunuz.:)