• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı belgelendirme

Sema Erata

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çekmeköy
Arkadaşlar belgelendirme konusunda yardımcı olun lütfen,çalıştığım firmaya TAT lisansını aldım ve belgelendirme yapmak istiyorum fakat kafam karıştı, belgelendirme için ne yapmam gerekli?

hayır, ambalaj atığı toplama ayırma tesisi lisansımı aldım ve şimdi piyasaya süren belgelemesi yapmak istiyorum ama öncelikle sözleşmemi yapmam lazım yoksa sisteme giriş ve çıkış faturalarımı girmeye devam edip yıl sonunda tonajıma göremi sözleşme yapmam gerekli?

sanırım piyasaya süren belgelendirmesinden bahsediliyor. öncelikle belgelendirmesini yapacağın piyasaya süren, belediye ve sizin firmanız 3'lü bir belgelendirme sözleşmesi yapacak. ardından Ambalaj atıkları online portalında (her ay beyan yaptığınız portal) belgelendirme kısmından topladığınız ve sattığınız ambalajları piyasaya süren adına topladığınızı onaylamanız gerekecek. online sistemi biraz karıştırdığınızda anlayabilirsiniz.

satış noktalarına kestiğimiz makbuzlarıda belediye onaylamalımı? ve bu makbuzları haftalıkmı aylıkmı kestirmeliyim?

İl sınırları içerisinden aldıgın ambalaj atıklarını belediye onaylattırarak belgelendırmede kullanabilirsin. Konu ile ilgili yönetmelikte birşey yazmamakla birlikte bakanlığın yetkilendirilmiş kuruluşları denetlemesinde bunu talep etmişler.

Bir ambalaj atığı tat'inde çevre mühendisi olarak çalışıyorum ve işe yeni başladım. 9 tane firmanın danışmanlığı yapan bir firma benden bu 9 firmanın ambalaj atıklarını belgelendirmemi istedi ve fiyat teklifi istedi. Şimdi fiyat teklifi yaparken herbir firmanın belgelendirmemi istediği atık için ayrı ayrı mı teklif göndereyim yoksa danışman firmaya tek bir fiyat teklifi mi göndereyim? İkinci olarakta bu tarz belgelendirmelerde nası bir yol izleniyo yardımcı olursanız sevinirim..

her malzeme için tek bir fiyat göndermeniz ve dosyayaı hazırlayacak olan tarafında belirlenmesi gerekli. bu şekilde problemi çözebilirsiniz, genelikle az miktaradaki atıklar içinde aynı işlemler yapılıyor bu nedenle ya hazırlığı danışman firmaya yaptırıp atık türü başına yada her tesisi için gerekli hesaplamaları ve yapılacak hazırlık ve harcanacak zaman doğrultusunda fiyat verilmesi mantıklıdır.

Arkadaşlar Kolay gelsin bir tane firma var eğer Belgelendirme yapan bir firmada çalışan arkadaşım varsa toplam 4.590,454 ton atığın belgelendirilmesi gerekiyor.... Acil lazım....

@Abdurrahman KAYA
tek bir malzeme cinsinde olamaz sanırım bu kadar atık ya da öyleyse işiniz çok zor...Örneğin kağıt / karton çeşidinde belgelendirme arıyorsanız Eren Kağıt'a ulaşın derim ya da karışık ise Yetkilendirilmiş Kuruluşların kapısını çalın (ÇEVKO, TÜKÇEV)

@Abdurrahman KAYA

Merhabalar Abdurrahman
Belgelendirilmesi gereken malzemenin kağıt kısmı için yardımcı olabilirim tonaj önemli değil elimde yeterince stok var ama yılbaşından önce belgelendirmek gerekir eğer düşünürsen yardımcı olmak isterim.
İyi çalışmalar.