• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı belgelendirme

Sema Erata

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çekmeköy
Arkadaşlar belgelendirme konusunda yardımcı olun lütfen,çalıştığım firmaya TAT lisansını aldım ve belgelendirme yapmak istiyorum fakat kafam karıştı, belgelendirme için ne yapmam gerekli?

ocak değil.Selçuk arkadaşımızın söylediği gibi şubat ayı sonuna kadar belgelendirme işleminin yapılması gerekiyor.Ek-5 lerde yine aynı şekilde şubat ayı sonuna kadar..

Arkadaşlar bir konuda daha size danışacağım. Şimdi Tat tesisinin belediye ile atık yönetim planı yok diyelim, ozaman belgelendirme yapamıyoruz. Peki diyelim İstanbul Tuzlada bir toplama ayırma tesisi, Pendik belediyesi ile atık yönetim planı oluşturdu. Bu tat tesisi Tuzla ilçesi sınırları içerisinde fabrikalardan fatura karşılığında aldığı atığı belgelendirmede kullanabilir mi? Yada Pendik ilçesi sınırları içindeki fabrikalardan fatura karşılında aldığı atıkları belgelendirebilir mi? Son sorum olarak bu atık yönetim planı ilçe belediyelerini mi kapsıyor ? Yani belde belediyeleri ile atık yönetim planı oluşturulabiliyor mu?

Belde belediyesi ile de atık yönetim planı oluşturulabılır... tat firmasının hangi ilçe ile atık yönetimi varsa sadece oradan aldığı (kaynagında ayrı toplama makbuzu , fatura , gider vb.) atıklarını belgelnedirebilir... yanı atık yonetımı pendıkle ıse tuzladan aldıgını kullanamaz ...

evet dilek hanım .. yeni yönetmelikle yok fakat 8. ayın 24 üne kadar olan yönetmelikte gider ile alınan ambalaj atıkları var...

Merhabalar,
Belediyeyle anlaşmalı TAT tesisinde çalışıyorum tesis 2 yıldır lisanslı ama hiç belgelendirme yapmamış, ben belgelendirme için Tükçev le sözleşme yapmak istediğimde faturalarımızda 1. hamur, 2. hamur kağıt yazdığı için belgelendirme yapamayacağımı söylediler...
Peki bakanlığa yapacağım bildirimler içinde aynı şey geçerli mi? Gelen atıklar için kantar fişim var fakat giden faturalarda 1. hamur yazıyo bu durum bildirimlerde de sorun yaratır mı ??

siz ambalaj atığı tesisiniz dolayısı ile tesise sadece ambalaj atığı ibareli malzemeleri alabilirsiniz. giriş ve çıkışta ambalaj atığı kağıt yada ambalaj atığı pe ... gibi ibareler kullanmalısınız. aksini yetkilendirilmiş kuruluşlarda kabul etmiyor, il çevrede.

bildirimlerinizi aylık olarak düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Cezai işlemlerle karşılaşırsınız.Ama dediğiniz belgelerle belgelendirme yapamazsınız. Zaten her tat firması elindeki belgeleri belgelendirmede kullanacak diye bir kaide yok. ama bildirimlerinizi yapmanız gerekir. Bildirimleri yaparken il çevre belgeleri görmediği için hatayı fark edip 1. hamur malzemeyi alamazsın demiyor. Dolayısı ile bildiriminizi kabul ediyor. ama belgelendirmede dosya direk eline gidiyor. dolayısı ile kabul etmiyor. Başınız ağrımasın istiyorsanız size fatura kesenleri uyarın :) iyi çalışmalar.

Çok teşekkür ederim :)

Benden önceki mühendis aylık olarak sadece gelen ambalajların kantar fişlerini il çevreye dilekçeyle bildiriyormuş, internetten bi bildirim yapmıyomuş ve giden faturalarıda götürmüyomuş sadece gelen atıkların miktarını bildiriyomuş :)
Bende böyle yapsam sorun olur mu acaba, yoksa illa internetten mi yapmam gerekiyo ?

kesinlikle ambalaj atık sisteminden bildirim yapmanız gerekiyor. giriş ve çıkış olarak sadece kantar fiişi hiç bir işe yaramaz. belediyeden alıyorsanız kantar fişlerine göre hazırlanmış ambalaj atığı alındı tutanağı düzenleyip belediye yetkililerine imzalatmanız gerekir. giriş olarak bu tutanağıı bildirmelisiniz yada fabrikalardan aldığınız malzemelerin faturalarını. çıkış olarakta yine gdt lisanslı firmalara fatura kesip kantar fişi ve varsa irsaliyesi ile saklamanız gerekir. çıkış olarakta sisteme bu faturaların girişlerini yapmalısınız. anlayamadığım il çevre bu duruma nasıl müsade etmiş bunca zamandır?

Bilmiyorum bende onun şoku içerisindeyim zaten :) Hiç bir uyarı da ceza da gelmemiş :S
Tesis 2009dan beri lisanslı ama hiç bir bildirim yok 2011de 5 ay il çevreye kantar fişi verilmiş o kadar.
Ben faturalar bu şekilde olmaz bildirim yapmamız gerekir büyük cezalar yeriz dediğim zamanda 4 yıldır hiç bişey olmadı diyolar, ne yapacağımı bilmiyorum artık...

:) Allah yardımcınız olsun :) bu durum nasıl toparlanır bilmiyorum çok işiniz var. Belediye ile anlaşmanız varsa ki vardır 6 aylık ilerleme raporlarıda hazırlayıp sunmanız gerekir sanırım buda yapılmamıştır :) Çok enteresan tat işini düzgün yapmamış, belediye ve il çevrede buna göz yummuş gibi gözüküo. kolay gelsin size

arkadaşlar belgelendirme fiyatları ile ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba. benden teklif isteyen firmalar var ve ben bunlara ne cevap vereceğim. birçok tat belgelendirmeyi bıraktığı için fiyatlarda bir yükselme olabilir mi?

@Ümit Aydın
CEVKO nun fiyat listesi ekli dosyada yalnız ben belediyelerden fiyat almayı düşünüyorum daha uygun olacağı için ambalaj atıkları yönetim planı onaylı yani belgelendirme yapabilen belediyelerin listeside ekli dosyalarda mevcuttur. bu belediyelerden de teklif almanızı tavsiye ederim

Ekli dosyalar

• CEVKO.pdf
    163.7 KB · Görüntüleme: 86
  • 2012_OnayliBelediyeRaporu.xls
    12.8 KB · Görüntüleme: 105