• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı belgelendirmesi

Y.Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Geçmiş bayramınız mübarek olsun arkadaşlar. Ambalaj atığı belgelendirmesi yapan bakanlıkça yetkilendirilmiş firma listesini nereden bulabiliriz? Ayrıca bu işi yapan arkadaşlar bana ulaşabilir mi?

Ambalaj Belgelendirme için Tükçevle görüşebil
@cilgincevreci

Ambalaj Belgelendirme için Tükçev ile iletişime geçebilirsiniz

Tel : 0216 495 98 95 | Faks : 0216 495 98 94

mahmutbacaci@tukcev.org.tr

Mahmut BACACI size yardımcı olacaktır

Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Ben lisanslı bir tat firmasnda çevre müh. belediyeyle anlaşmamzı yeni yaptık ki zaten lisansımızda yeni.Çevkoyla herhangi bir sözleşmemz yok olması hakkında grüşmelerimiz devam ediyor. Çevkoyla grüşmelerimiz nihayetlendiğinde belgelendirmeye başalayabilir miyim ? Ne gereklidir ?

Arkadaşlar Geri Dönüşüm ve toplama ayırma firması olarak belediyelerle protokolümüz bulunduğu için Belgelendirme yapabiliyoruz..

Şöyle ki Bakanlık Belgelendirme İşlemini gerçekleştirebilmek üzere 3 seçenek sunuyor.
Bunlar;
* Yetkilendirilmiş Kuruluşla Anlaşmak (Tükçev,Çevko,Pagçev)
* Belediyelerle Anlaşmak ( Yani belediyelerin birlikte çalıştığı TAT ve GDT ler ile anlaşmak)
* Depozito Yöntemi

@Gonca Çamlı
Peki Gonca hanım belediye ile anlaşma yaptık ve belgelendirmeyi biz yapacağız. Belediye sınırları içerisinde herhangi bir alışveriş merkezinden atık aldık dyelim biz bunu beyan yaparken belediye isminimi yazarız yoksa market ismini mi?

Alındığı yer olarak Belediye ismini yazacaksınız. Sonrasın da "Belge Paylaştır" kısmından belgeleri belediye sistemine göndereceksiniz. Oradan da Belgelendirmesini yapacağınız firma kodu ile Firmanın Sistemine. Sonrasında da İl Çevreye

Bakanlık, Piyasaya Süren (Ambalaj Atığı Üreticisi) konumundaki her firma için bir firma kodu belirlemiş bulunmakta.. Tüm belgelendirme işlemlerini bu firma kodu üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Şöyle ki çalışmakta olduğunuz firmanın da bir kodu var. Bunu bakanlığın sistemine girişte Kullanıcı Kodu olarak kullanıyorsunuz.
Yani sisteme kayıtlı TATlar, GDTler, YKlar, Piyasaya Sürenler.. bunların hepsinin bir firma kodu var.

Yetkilendirilmiş kuruluşlar-YK (ÇEVKO, TÜKÇEV,PAGÇEV) belgelendirme işlemini Belediyeler ile anlaşmalı olan TAT' lardan aldıkları belgeler ile yapmaktadırlar.
Yani bir zorunluluğunuz yok.
Belediye ile protokolünüz var ise her hangi bir YK ile anlaşmadan kendiniz belgelendirme yapabilirsiniz.
VEYA
Belediye ile protokolünüz var ise bir YK ile anlaşarak (Belediye+YK+TAT 3'lü sözleşmesi ile) belgelerinizi kullanmaları için YK ya satabilirsiniz.

Tamam anladım çok teşekkür ederim :) Belgelendirme için hangi evraklara sahip olmam lazım Gonca Hanım ve kaçar nüsha nerelere vermeliyim ?

Biraz karmaşık bir süreç..
Kaynağında ayrı toplama için kestiğiniz alındı belgeleri (Makbuz ve Kantar Fişleri) ve GDT'lere olan çıkış faturalarınız üzerinden belgelendirme yapıyorsunuz.

Tesisinize giriş olarak;
*Alındı Belgesi (Makbuz)
Kantar Fişleri

Tesisten çıkış olarak;
*Fatura
İrsaliyeleri
Kantar Fişleri

Şebnem hanım artık belgelendirme işlemi online olarak yapılmakta bu yüzden il çevreye dosya hazırlamanıza gerek yok. ama siz mutlaka işletmenizde bir kopya bulundurun. ayrıca belgelendirme usul ve esasları nı mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.
Soruyu Gonca hanıma sormuştunuz ama ben dayanamadım :) Gonca hanıma ek olarak eğer belediye sınırlarınızda sanayi bulunuyorsa onlardan aldığınız fatura, irsaliye ve kantar fişini de giriş belgeleriniz arasında bulundurabilirsiniz

ya şimdi her firma için belgelendirme dosyası hazırlayacaksınız. Ama önceliğiniz online ortamdan belgelendirmek.
Sonrasında 3 nüsha dosya yapıyorsunuz. 1 size 1 firmaya 1 il çevreye..
Yada 2 nüsha yapıp 1'ini firma, 1'ini siz saklarsınız. Firma il çevreye göndermek için kendisi 1 kopya yapar.

Dosya hazırlama işlemi henüz iptal edilmiş durumda değil. Daha doğrusu İl çevre bize göndermenize gerek yok diyor ama 5 yıl süre ile saklamanız gerekmekte. Çünkü denetimlerde Piyasaya Süren Firmalardan Belgelendirme Dosyaları isteniyor.