• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı belgelendirmesi

Y.Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Geçmiş bayramınız mübarek olsun arkadaşlar. Ambalaj atığı belgelendirmesi yapan bakanlıkça yetkilendirilmiş firma listesini nereden bulabiliriz? Ayrıca bu işi yapan arkadaşlar bana ulaşabilir mi?

bahsettiğimde buydu Gonca hanım işletmede tabiki bir kopya olacak onda hem fikiriz.

Yanlış anlaşılmak istemem bu arada Gonca hanım. sadece eklemek istedim

@Gülşah Albayrak
aa lütfen kesinlikle yanlış anlaşılma yok.. Eksikleri eklemeniz bnm içinde çok iyi olur tabikii.. Teşekkür ederim. :hhhhhh:

@Şebnem Mahmude Ayzıt
Firma dediğim Sizin Belgelendirme İşlemini Üstlendiğiniz "Piyasaya Süren" konumundaki Firmalar.

merhaba
belgelendirme hesabı yapılırken raporlardan döküm alınamıyor.hata veriyor.5 b de satış ambalaj,ikincil ambalah ve nbakliye ambalajı var. burada hepsınde yurtiçi piyasaya surulen mı dıkkate alınacak.
bu konuda yardıcmı olur musunuz

@Evrem Yeşil
Evrem hanım; maalesef uzun süredir öyle bir sorun var. Müdürlükle defalarca görüştüğüm bakanlıktan kaynaklı bir sorunmuş müdahale edemiyorlar.
bakalım 2015 te nasıl bir hata verecek sistem

@Evrem Yeşil
merhabar evet ek 5 b-1 kısmından yurt içinden piyasaya sürülen amabalaj atığının 2014 yılı içi %44 ünü alıp belgelendirilecek miktarı heasaplayabilirsiniz

Arkadaşlar Merhaba,

Piyasaya süren konumundaki firmalar ambalaj belgelendirmelerini yetkili kuruluşlarla yapmaları gerekiyor ve bunlar da Tükçev ve Çevko. Bildiğim kadarıyla geri dönüşüm firmaları da belgelendirme yapıyorlar fakat sanırım bu, yasal değil?? Bu iki firmanın (tükçev, çevko) yetkilendirilmiş kuruluş olduğuna dair bakanlığın sayfasında herhangi bir ibare var mı? ya da başka herhangi bir resmi sayfada?

@deryaozyurt

toplama ayırma tesisleride yapabilir. BELGELENDİRME DOSYALARINDA BULUNMASI GEREKEN BİLGİ VE BELGELER İLE BELGELENDİRME DOSYALARININ HAZIRLANMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLARA AİT USUL VE ESASLAR da Belediye ile Sözleşme Yapılması Yönteminin Tercih Edilmesi Durumunda Belgelendirme Sistemi diye bir madde var. o maddeye göre yapabilirler.

Ekli dosyalar

• BelgelemeUsulEsaslar.pdf
    307.6 KB · Görüntüleme: 43
  • PlanUsulEsaslar.pdf
    641.5 KB · Görüntüleme: 43
  • YetkilendirmeUsulEsaslar.pdf
    215.7 KB · Görüntüleme: 36
@Yasemin Karadiş sizin de dediğiniz gibi aşağıdaki konu başlığında geçiyor fakat "belediye ve lisanslı toplama ayırma tesisleri ile" diyor madde. Bu durumda hem belediye hem toplama ayırma tesisiyle mi sözleşme yapılacak? "veya" yazmadığı için kafam karışıyor. Belediyeyle sözleşmemiz yok sonuçta.

2-Belediye ile Sözleşme Yapılması Yönteminin Tercih Edilmesi Durumunda Belgelendirme Sistemi;

Belgelendirme Sözleşmesi: Piyasaya sürenler, belediye ve geçici faaliyet belgeli/çevre lisanslı toplama ayırma tesisleri ile belgelendirme sözleşmesi imzalamak zorundadırlar.

@deryaozyurt

o zaman yapamıyorsunuz tekil olarak. çünkü ekonomik işletmelerle ilgili bir madde yok. zaten yapanlarda bu madden yararlanıp anlaşmalı oldukları belediyenin planına dahil edip yapıyorlardır bu işi.

Arkadaşlar gerekli yasal mevzuatlar ve yapılanlar ortada iken hiç bir dayanağı olmayıp kesin ibareler kullanmak ilk defa belgelendirme yapacaklar için bilgilendirici paylaşımlar değil.Derya HANIM!ın dediği gibi belediye ve lisanslı firmalar yapıyor ama yasal değil...Bu hangi yönetmeliğe göre yasal değil.Bilen arkadaşlar varsa açıklasınlar bizde öğrenelim.5 yıl belgelendirme yapan biri olarak belki sizlerden bir şeyler öğrenecez.

@Hakkı Akbaş Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliğinde yetkilendirilmiş kuruluşlar yapabilir yazıyor, bana yetkilendirilmiş kuruluşlardan birinin söylemi aynen şöyleydi. " Belgelendirmeyi lisanslı tesislerle de yapabilirsiniz fakat denetimde fark edilirse tesisiniz için problem olur."

Bunun üzerine ben de bunun yasal olmadığını düşündüm. Fakat yasalsa veya değilse de bilen arkadaşlardan konu ile kaynak rica ettim, Sizi hangi kısım rahatsız etti. Yasal olduğunu düşünüyorsanız düzeltirsiniz. Kanun yazmıyoruz burada sanırım.

Ayrıca benim yazdığım aynen şöyleydi "geri dönüşüm firmaları da belgelendirme yapıyorlar fakat sanırım bu, yasal değil??"
Lütfen dikkatli okuyalımmm

Bir konu hakkında mevzuatla ilgili ise kendi fikrimizi beyan edemeyiz,hani şu olabilir,bilmediğimiz bir konuda yardım isteyebiliriz ama fikir beyan edemeyiz.
Yönetmelikte belediye de yazıyor ama sadece tek başına firma zaten yapamaz.Yönetim planı çerçevesinde hangi belediye ile anlaşması varsa birlikte yapabilir.Sizin deyiminizle denetimde fark edilirse problem olur diyen arkadaşımız da yanlış beyan vermiş olur.

@Hakkı Akbaş yazdığımın hangi kısmını anlamıyorsunuz. sizce bu cümlenin hangi kısmında bir beyan var?? "geri dönüşüm firmaları da belgelendirme yapıyorlar fakat sanırım bu, yasal değil??"

"sanırım" var soru işareti var, sonrasında sorular sorulmuş, şu an bu anlamsız konu için neyi uzattığınızı anlamış değilim, doğrusunu biliyorsanız, ki belli ki biliyorsunuz, paylaşırsınız, hepimiz aydınlanırız.