Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Neşat Ören tarafından paylaşıldı.

1. Neşat Ören

Neşat Ören CMNet Üyesi

Ambalaj Atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine çevre görevlisi gereklimi ?
    Bu tür lisansa sahip tesisler danışmalık firmalarla çalışmak zorundalar mı?

2. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

Zorundalar Neşat bey. ya kendileri çevre mühendisleri istihdam edecek ya da danışmanlık alacaklar. bu tesisler ÇKAGİLHY gereğince ek-1 listesindeler ve çevre yönetim birimi kurmak zorundalar.
    bunun için iki yol var;
    1. yol biri çevre mühendisi olmak koşuluyla iki çevre görevlisi istihdam etmek.
    2. yol çevre danışmanlık firmalarından hizmet almak

3. Hilmi Katırcılar

Hilmi Katırcılar CMNet Üyesi

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığından
    R.G: TARİH: 24.08.2011 R.G: SAYI:28035

Toplama-ayırma tesislerinin sağlaması gereken kriterler
    MADDE 28 –

ç) Tam zamanlı olarak en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi,

yönetmelikte görüldüğü gibi danışmanlık hizmeti alamıyorlar çunkı tam gün çalışan olması gerekmektedir. o yuzden bunyesinde istihdam edilmesi gereklidr. fakat aynı ilde iki tane var ise o zmn 1 çevre görevlisi yeterlidir.

4. Mustafa Demir

TAT dan değil GDT den bahsediyoruz hilmi bey.

5. Neşat Ören

Neşat Ören CMNet Üyesi

Şimdi bizim toplama ayırma tesisi lisansımız var,aynı yerde farklı bir tesise ambalaj atığı geri kazanım lisansı alıcağız.Tat tesisimizdeki çevre mühendisinin (çevre görevlisi) Ambalaj atığı geri kazanım tesisimizde faydası olur mu ? olmazsa ne yapmamaız gerekli ?

6. Mustafa Demir

Neşat bey Gdt için çevre yönetim birimi kurmanız gerekecek onu kurduğunuzda Toplama ayırma tesisinizle geri dönüşüm tesisinizin vergi numaraları aynı ise çalışan çevre mühendisinizi görevlendirebilirsiniz. yani bir çevre görevlisi daha istihdam edeceksiniz. çevre yönetim birimi kuracaksınız. bir çevre görevlisi daha istihdam edemeyiz derseniz mevcut mühendis arkadaşımız tat'taki görevine devam edecek GDT için danışmanlık alacaksınız.

7. Neşat Ören

Neşat Ören CMNet Üyesi

teşkkür ederim..

8. rburca

rburca CMNet Üyesi

Mustafa bey merhaba,
    Şimdi benim anlayamadığım konu şu: İlgili yönetmelikte ambalaj atığı toplama,ayırma ve geri dönüşüm tesisleri ek2 de yer alıyor.dolayısıyla 1 çevre mühendisi yeterli. Ancak sorun tehlikesiz atık geri kazanımda karşımıza çıkıyor. Yönetmelikte tehlikesiz ibaresi yer almadan geri kazanım tesislerini ek 1 'e koymuşlar. Bu sebeple mi siz de ek1 dediniz?

9. Erdinç Aydın

Erdinç Aydın CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    Ambalaj atığı bildirimlerinde yönetmelikte bu sene ahşap paletlerin de bildirimleri yapılması gerekliliği belirtilmiş.Benim çalıştığım yerde üretim yeri ve depo ayrı yerlerde.Üretim tesisinden ürünler paketlenip paletlenerek depoya gönderiliyor.Daha sonra ürünler bırakıldıktan sonra ahşap paletler kamyona geri yüklenerek üretim tesisine getiriliyor.
    1- Bu durumda ahşap paletleri üretim tesisine geri getirdiğimiz için piyasaya sürülen ve depozito uygulanan ambalaj malzemesi gibi düşünülebilir mi?
    2- Depo bölümünden satışa gönderilen ürünler için kullanılan ahşap paletler geri toplanmıyorsa,sadece piyasaya sürülen miktarı bildirmemiz yeterli olacakmıdır?

Teşekürler
    Erdinç AYDIN
    Çevre Mühendisi & İSG Uzmanı

10. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba ben tehlikesiz atık ve ambalaj atığı konularında geri kazanım yapan tesisimiz için lisans başvurusu yapacağım 26 haziran tarihinde GFB mizi aldık,

Kütle denge tablosunu temmuz ayından itibaren mi yapmalıyız yoksa haziran ayı kütle denge tablosu da yüklememiz gerekiyor mu?

11. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

GFB aldığınız aydan itibaren başlar.
    Buarada bizde kütle denge tablosunu dolduracağız anlamadım ben bu yeni sistemi yaa, bileniniz varmı??

12. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

Kütle Denge Sistemi Uygulaması kullanıma açılmıştır
    25.06.2014

KÜTLE DENGE SİSTEMİ UYGULAMASI KULLANIMA AÇILMIŞTIR
    Çevre Lisansı/GFB almış olan firmaların kullandığı Kütle Denge Sistemi yenilenmiş olup, 26.06.2014 tarihinden itibaren girişlerin http://online.cevre.gov.tradresinde yer alan Atık Yönetim Uygulaması (MoTAT- KDS) kullanılarak yapılması gerekmektedir.
    Kullanım kılavuzuna buradan ulaşılabilir. Sistemde MoTAT ve Kütle Denge Sistemi uygulaması tek uygulama olarak görüntülenmekte olup, şu an SADECEKÜTLE DENGE SİSTEMİ bölümü kullanılacaktır. Kılavuzda bu alana ilişkin iş ve işlemler yer almaktadır.
    Lisanslı firmaların aktivasyonları gerçekleştirilmiştir. Ancak, uygulamaya ulaşmakta problem yaşanması durumunda sorunun fbs@cevre.gov.tradresine bildirilmesi gerekmektedir.

bundan mı bahsediyorsunuz? Bu uygulamayı tehlikesiz atık geri kazanım içinde kullanacakmıyız

13. Abdulkerim Doğam

Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

bizim firmamızın hem tat hemde tehlikesiz atık toplama ayırma lisansı var fakat tehlikesiz atık toplamıyoruz sadece ambalaj atığı topluyoruz bu konuda benim izlemem gereken yol nedir? kütle dengeyi kullanmam gerekir mi ?

Gülin Ç. bunu beğendi.
  14. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

Yanlış bilgi vermek istemem ama Geri kazanım için sanırım bu sistem toplama ayırma için değil gerçi İl çevredende net bilgi alamıyorum sistem çok yeni :confused:

gülay bunu beğendi.
  15. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

http://www.csb.gov.tr/db/cygm/editordosya/KutleDengeKlvz_tesis2.pdf

Sadece geri kazanım ve bertaraf tesisleri içindir bu uygulama.

TAT lar kullanmayacak.

Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
  16. Abdulkerim Doğam

Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

Gülin Ç. bunu beğendi.
  17. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

18. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

Motat sistemi daha farklı bildiğim kadarıyla onu atık üreticilerinin tümü kullanacak , UATF ler o sisteme yüklenecek;)

Klavuzu incelerseniz tehlikesiz atıklardan da söz ediyor , demekki siz de kullanacksınız. Geri KAzanım ve/veya Bertaraf tesisi olan tüm firmalar için geçerli.

Tuğçe Özcan bunu beğendi.
  19. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

kütle denge uygulamasını tehlikesiz atıklarda mı kullanacak. nerede yazıyor acaba yardımcı olurusunuz @Gülin Çağlıyan hanım
    @

20. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

25.06.2014 te son yayınlanan KDS klavuzunda tehlikesiz atık işleme tesislerinden de bahsetmekte , bakınız .

Ekli Dosyalar:

Emre Efe ve gülay bunu beğendi.
Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj Atığı Geri Kazanım Lisansı

[COLOR=#4f81bd]Mrb. Ambalaj Atığı Geri Kazanım Lisansı ile ilgili işlemlerde Geri dönüşüm sonunda elde edilen ürünün standardına ve ürünün satışa uygunluğuna ilişkin izin belgesi için TSE bölge Müdürlüğüne bir dilekçe ile başlamak ve ona göre gerekenleri yapmak yeterlimidir. Bununla ilgili t.siz atık geri kazanım lisansı işlemlerinde standart oluşturmamız istendi başka bir yol izledik bilgisi...
  2. Ambalaj atığı geri kazanım tesislerine Toplama ayırma belgesi alımı

Merhabalar, Ambalaj atığı geri kazanım tesislerine, il müdürlükleri tarafından verilen Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi alınabiliyor mu ? Teşekkür ederim...
  3. Tehlikesiz atık geri kazanım

Arkadaşlar gfb başvurusunda tehlikesiz atık geri kazanım atık kodları seçerken bir sınırlama var mı?İstediğimiz kadar seçebiliyor muyuz?.Seçtikten sonra atık beyanı yaparken eğer seçtiğimiz atıktan firmaya atık gelmemişse sorun olur mu?
  4. Ambalaj atığı geri kazanım lisans başvurusu

arkadaşlar ambalaj atığı toplama ayırma ve palet geri kazanım tesisinde çalışmaktayım. gfb sürecinin ardından lisansa başvuru yapmam gerekiyor. bunun için yüklemem gereken evrak 'Geri dönüşüm sonunda elde edilen ürünün standardına ve ürünün satışa uygunluğuna ilişkin izin belgesi' olarak görünmektedir. bu izin belgesini nereden almam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok...
  5. Ambalaj atığı geri kazanım tesisi

Arkadaşlar, Ambalaj atığı geri kazanımı yapan tesisin bildirim açısından yapması gerekenler nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz? Granül imalatı yapılmaktadır. Sanıyorum ki "Ambalaj Atığı Geri Kazanım Formu" dolduruyor ama form elden mi veriliyor yoksa bir sistem üzerinden mi gönderiliyor. Onun dışında piyasaya süren yükümlülüğünün olduğunu düşünüyorum.